1017

وقتی بی‌بی‌سی اشتباهات اوباما را نادیده می‌گیرد

هم رسانی

   باراک اوباما

بی‌بی‌سی فارسی اخیراً در یادداشتی با عنوان "اوباما هشت سال بعد از رؤیاها : میراث اجتماعی رئیس‌جمهوری که ساکت نخواهد ماند'" به پرونده هشت سال ریاست جمهوری باراک اوباما پرداخت .
این شبکه که در دوران رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا تمام‌قد از رقیب ترامپ یعنی هیلاری کلینتون حمایت به عمل آورد در این یادداشت هم سعی می‌کند که اوباما که هم‌حزبی کلینتون است حمایت جدی به عمل آورد و صرفاً به نکات مثبت دولت وی نگاه بی اندازد. بی‌بی‌سی در بخشی از این یادداشت این‌گونه می‌نویسد: "روز که اوباما کاخ سفید را ترک می‌کند، وضعیت خوبی نزد افکار عمومی دارد اما اگر از آمریکایی‌ها بپرسید او در سیاست‌های داخلی‌اش چه طور عمل کرده، پاسخ‌ها اغلب به این بستگی دارد که درباره خود آقای اوباما چه فکر می‌کنند. از تحول در بیمه درمانی گرفته تا مهار اسلحه، از اشتغال و اقتصاد تا شکاف‌های اجتماعی. حتی بین کسانی که به او رأی نداده بودند، خیلی‌ها امیدوار بودند برآمدن باراک اوباما، هم نشانه‌ای از کاهش شکاف نژادی در آمریکا باشد، و هم به آن کمک کند؛ در جامعه‌ای با خاطره تبعیض نژادی."
اما ای‌کاش بی‌بی‌سی که همیشه ادعای بی‌طرفی می‌کند نگاهی هم به ضعف‌ها و اشتباهات دولت اوباما می‌انداخت که در ادامه بخشی از آن‌ها را یادآور می‌شویم.
جان آلترمن متخصص امور خاورميانه (غرب آسيا) در مرکز «مطالعات بین‌المللی و راهبردي» که يک موسسه غیرانتفاعی در واشنگتن است اعلام کرد: «تمام مفهوم جنگ در دوران اوباما تغيير کرده است. اوباما کشور را از جنگ که ما سابق به آن عادت کرده بوديم، خارج کرد. ما اکنون دست‌کم در سطحي پايين و درحالی‌که پاياني ديده نمی‌شود در مناقشه‌های مختلف درگير هستيم.»
دولت، پایگاه‌های مخفي هواپيماهاي بدون سرنشين و امکانات ديگري در آفريقا و خاورميانه (غرب آسيا) ايجاد کرد و به تعداد نظاميان و کشتی‌های جنگي در غرب اقيانوس آرام افزود. او همچنين نيروها و تجهيزات را به شرق اروپا منتقل کرد تا با روسيه مقابله کنند.
اوباما برخي اوقات با مشاوران ارشد نظامي دولت دعوا می‌کرد. سه وزير دفاع نخست اوباما يعني رابرت گيتس، لئون پانتا و چاک هيگل، دولت آمريکا را به مديريت خرد در ارتش متهم کردند. ظهور سياسي اوباما با سخنراني که وي اکتبر 2002 ايراد کرد آغاز شد. وي گفت با جنگ‌های احمقانه مخالف است. وي به تهاجم برنامه‌ریزی‌شده دولت جرج بوش به عراق اشاره می‌کرد.
درعین‌حال، اوباما به‌عنوان رئیس‌جمهور، خودش را با جریان‌های مخالف شديد در قیام‌های بهار عربي روبرو ديد که سال 2011 بيشتر خاورميانه (غرب آسيا) و شمال آفريقا را فراگرفتند و اين وضعيت به سرکوب‌های شديدي در سراسر منطقه منجر شد. فقط يک کشور يعني تونس درنهایت شاهد گذار به دموکراسي بود. اوباما بابی ميلي با حملات هوايي ناتو در ليبي موافقت کرد که هدف از آن مانع‌شدن از قتل‌عام غیرنظامیان توسط معمر قذافي بود. اوباما که مصمم بود از آن نوع کشور سازي که آمريکا را وارد جنگ داخلي در عراق کرد خودداري کند، در پي کشته شدن قذافي عقب‌نشینی کرد. اما اين کشور نفت‌خیز، دچار جنگ و به محل جذب گروه‌های تروريستي تبديل شد. خطر پس‌ازآن آشکار شد که اعضاي گروه ستيزه جوي اسلامي انصار الشريعه بيست و دوم سپتامبر به يک مجتمع ديپلماتيک آمريکا و نيز پايگاه سيا در شهر بنغازي در شرق ليبي وارد شدند و کريستوفر استيونز و سه آمريکايي ديگر را کشتند.
بن رودز معاون مشاور امنيت ملي اوباما گفت: «اتفاقات بد در ليبي موجب شد اوباما به محدودیت‌های قدرت نظامي در تحقق اهداف آمريکا پي ببرد و اين موضوع، ریاست‌جمهوری‌اش را شکل دهد. ما می‌توانیم چيزها را خراب کنيم. وي معتقد بود ما نمی‌توانیم مسير سياست خارجي کشوري ديگر يا ساخت جامعه‌ای جديد را شکل دهيم.»
اوباما بر اساس تجربه‌ای که در ليبي به دست آورد، اقدام کرد و به نتايج مختلفي دست‌یافت. اوباما نيروهاي زميني آمريکا را از جنگ داخلي خونين سوريه دورنگه داشت ولي نتوانست جلوي جنگي را که اکنون وارد ششمين سال خودش شده است بگيرد. درحالی‌که روسيه و ايران اين خلأ را پرکرده‌اند، نفوذ آمريکا تضعیف‌شده است. اوباما ژانويه 2014 ، ظهور داعش در سوريه را به تمسخر گفت و آن را در مقايسه با القاعده، تهديدي ناچيز دانست.
وي به روزنامه نيويورکر گفت: «اگر يک تيم دبيرستاني، لباس‌های تيم ليکرز را بپوشد، بازيکنان آن تيم به کوبه برايانت تبديل نمی‌شوند.» اما در تابستان همان سال، ستيزه جويان سني و ملبس به لباس‌های مشکي داعش، بغداد را تهديد می‌کردند. اوباما مجبور شد نيروهاي آمريکايي را به عراق بازگرداند و دستور دهد براي جلوگيري از پیشروی‌های بيشتر داعش، حملات هوايي گسترده‌ای صورت بگيرد. باوجوداین، داعش هنوز کنترل بخش‌های زيادي از سوريه و عراق را در اختيار دارد. داعش ، بزرگ‌تر و قدرتمندتر از القاعده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل