1074

بی‌بی‌سی نگران از اینکه روسیه ،ایران را نمی فروشد

هم رسانی

   بی‌بی‌سی نگران از اینکه روسیه ،ایران را نمی فروشد

استعفای مایکل فلین یک جنبه مثبت دارد، و آن این که یکی از چهره هایی که برای دشمنی اش با ایران شهرت یافته بود از یک پست مهم برکنار شد.
این برکناری از آنجا اهمیت مضاعف پیدا می کند که دولت ترامپ قصد دارد مرکز ثقل سیاست خارجه را به جای وزارت امور خارجه به «شورای امنیت ملی» منتقل کند؛ و آن شورا را - به جای یک نهاد مشورتی - به یک نهاد «سیاستگذار» تبدیل کند.
این شورا بعضأ متشکل از افراد نظامی مسلک و ایدئولوگی است که مستعد پیاده کردن طرح های خطرناکی هستند و هر گاه این شورا قابلیت «سیاستگذاری» یافته (مانند دوره کسینجر و برژ ینسکی و کوندالیزا رایس)، سیاست خارجه رنگ و بوی ماجراجویی گرفته است .ضمن این که نزدیکی فیزیکی میان دفتر کار مشاور امنیت ملی و رئیس جمهور - که هر دو در کاخ سفید مستقر هستند - میزان تأثیرگذاری مشاور را نسبت به وزیر افزایش می دهد. این که آقای ترامپ اهل «خواندن» نیست و به توصیه های شفاهی به مراتب بیشتر از گزارش های کتبی اهمیت می دهد نیز - از این لحاظ - میزان تأثیرگذاری مشاور امنیت ملی بر رئیس جمهور را دوچندان می کند. از این رو، کناره گیری یک چهره ضد ایرانی از این مقام، نکته مثبتی است.
اما اگر بخواهیم کمی عمیق تر به ماجرا نگاه کنیم همانطور که بی‌بی‌سی فارسی به این ماجرا پرداخت با این استعفا عملأ برقراری رابطه بین آمریکا و روسیه به تعویق خواهد افتاد. نکته ای که به طور قطع از نکته ی فوق برای ایران مهم تر و حیاتی تر خواهد بود. و در واقع کناره گیری مایکل فلین - به بهانه نزدیکی با روسیه - نشان می دهد که تا چه میزان عواطف و تحلیل های «ضد روسی» در ساختار سیاسی آمریکا غالب است و تا چه حد گشایش سیاسی میان مسکو و واشنگتن با موانع ساختاری روبه رو خواهد شد. بی‌بی‌سی در گزارشی مفصل از همین منظر به ماجرا می نگرد و نزدیکی آمریکا به روسیه را برای ضربه زدن به ایران را فرصتی از دست رفته می داند.
در پایان البته ذکر این نکته مهم است که روابط ایران و روسیه روابط ده سال پیش نیست و این روابط امروز از یک عمق استراتژیک برخوردار است و به این راحتی نمی توان به آن ضربه زد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل