1309

نگاهی به سیاست بی‌بی‌سی فارسی در راستای شکل گیری کابینه دوازدهم

هم رسانی

   نگاهی به سیاست بی‌بی‌سی فارسی در راستای شکل گیری کابینه دوازدهم

اکنون که در این فضای گرم ایران به زمان تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم نزدیک می شویم گمانه زنی ها در خصوص اعضای کابینه دوازدهم هم داغتر می شود. در این بین رسانه هایی همچون بی‌بی‌سی فارسی تلاش می کنند که سیاست خود را در این خصوص پیاده سازی و اعمال کنند.
بی‌بی‌سی اخیرا به بهانه همین نزدیکی فضای کشور به تحلیف رئیس جمهور و انتخاب و معرفی کابینه دولت دوازدهم در مطلبی به قلم حسین باستانی سعی می کند ماهیت انتخاب وزرا را به گونه دیگر نشان دهد.

سیاست اصلی بی‌بی‌سی در این یادداشت این می باشد که نقش رئیس جمهور را در انتخاب وزرا کم رنگ جلوه داده و در مقابل نقش شخص رهبری را پررنگ کند. و برای اثبات این ادعای خود اول به سخنان چندی پیش آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور اشاره می کند که وی در سخنانی به این مساله اشاره کرده بودند که شخص رئیس جمهور برای چیدمان کابینه جدید در حال رایزنی با "ارکان نظام" است و بی‌بی‌سی سعی کرده که از این سخن این مفهوم را به مخاطب خود برساند که منظور آقای جهانگیری صرفا شخص رهبری است و بی‌بی‌سی در این خصوص اینگونه می نویسد: "در هر حال، اظهارات امروز ۱۷ تیر معاون اول رئیس جمهور در مورد "مشورت با ارکان نظام برای تشکیل کابینه"، قاعدتا حکایت از رایزنی‌هایی دارد که مهمترین طرف آنها، رهبر جمهوری اسلامی ایران است." 

بی‌بی‌سی برای القا سیاست خود تنها به سخنان شخص معاون اول اکتفا نمی کند و برای این امر دست به دامن فضا سازی های رسانه ای می شود که سخن از اعمال نظر شخص رهبری برای پنج وزارت خانه به میان می آورند می شود و در این خصوص اینگونه می نویسد: "انتخاب وزیران اطلاعات، کشور، امورخارجه، دفاع و فرهنگ و ارشاد اسلامی باید با هماهنگی مستقیم رهبر معظم انقلاب باشد. موضوع دخالت رهبر در انتخاب این ۵ وزیر، البته برای اولین بار نبود که در فضای رسانه‌ای ایران مورد اشاره قرار می‌گرفت." بی‌بی‌سی در حالی بر روی این ادعای خود پافشاری می کند که بعضا برخی از همین وزرا همچون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت های مختلف مورد نقد رهبری بوده اند. اما بی‌بی‌سی می خواهد با القا این نظر خود اول ضعف برخی از وزرا را بر گردن رهبری بیاندازد و دوم اینکه دست رئیس جمهور را در انتخاب وزرا بسته نشان دهد.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل