1337

مهم‌ترین خبر بی‌بی‌سی چیست؟!

هم رسانی

   ملکه 91 ساله انگلیس در سفر به کانادا

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با تفسیر و بازتاب بسیار به موضوع تماس دست فرماندار کل کانادا با بازوی ملکه 91 ساله انگلیس پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی به شکلی به بازتاب خبر تماس دست فرماندار کل کانادا به بازوی ملکه 91 ساله انگلیس پرداخته است که گویی مهم‌ترین خبر سال را انعکاس می‌دهد.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش ویژه خود با اعلام این خبر که «تماس بازوی ملکه برای فرماندار کل کانادا دردسرساز شد»، توضیح می‌دهد: «این موضوع به اتفاقی مربوط می‌شود که در جریان مراسم یکصد و پنجاهمین سالگرد تأسیس کشور کانادا رخ داد.

در تصاویری که از این مراسم منتشر شده، آقای جانستون در حالی که بازوی ملکه را لمس کرده، نشان داده می‌شود.

آقای جانستون در توضیح این کارش گفته که او نگران ایمنی ملکه به هنگام پایین آمدن از پله‌ها بود.

او به شبکه خبری سی بی سی گفت: "من فقط نگران بودم و می‌خواستم مطمئن باشم که موقع پایین آمدن از پله‌ها مشکلی پیش نمی‌آید. فرشی که پهن شده بود کمی لغزنده بود و من فکر کردم شاید بهتر باشد که پروتکل موجود در این مورد را برای اطمینان از این که مشکلی پیش نمی‌آید، رعایت نکنم."»

بی‌بی‌سی در تفسیر این گزارش به اصطلاح مهم خود، ادامه می‌دهد: «دیوید جانستون که نماینده ملکه بریتانیا در کانادا است، اولین کسی نیست که با رعایت نکردن پروتکل مربوط به تشریفات سلطنتی خبرساز می‌شود.

در سال ۲۰۰۹ هم میشل اوباما، بانوی اول وقت آمریکا زمانی که دستش را دور ملکه گرفت، با واکنش‌هایی روبرو شد.

در سال ۱۹۹۲ هم پل کیتینگ، نخست وزیر سابق استرالیا به دلیل آن که در جریان دیدار ملکه از این کشوربازویش را دور ملکه قرار داده بود " مارمولک شهر اُز" نامیده شد.

البته ملکه بریتانیا تنها عضو خاندان سلطنتی نیست که با برخوردی خارج از پروتکل تشریفات رسمی روبه‌رو شده است.

در سال ۲۰۱۴ لبرون جیمز، ستاره بسکتبال آمریکا هم به خاطر آن که دستش را روی شانه کیت میدلتون، دوشس کمبریج گذاشته بود، خبرساز شد.

تام هیدلستون، بازیگر هم در سال ۲۰۱۶ به دلیل همین کار در برخورد با دوشس کورنوال توجه رسانه‌ها را جلب کرد.»

اما آیا برای یک رسانه که ادعای استقلال و حرفه ای بودن می‌کند، این خبر دارای این سطح از اهمیت است؟!

آیا مخاطبین فارسی زبان بی‌بی‌سی واقعاً به دنبال جزئیات اجرای پروتکل مربوط به مواجهه با خاندان سلطنتی انگلیس و ملکه 91 ساله این کشور هستند؟!

در دنیایی که هر گوشه‌اش پر است از رویدادها، حوادث، ویژگی‌ها، سؤال‌ها و حقایق تلخ و شیرین متفاوت، آیا رسالت یک رسانه که ادعای بین المللی و حرفه ای بودن دارد، پرداختن به تماس یک مقام سیاسی با بازوی ملکه پیر انگلیس است؟!

دولت مردان انگلیسی با سیاست‌هایشان در کشورهای مختلف جهان، از ایران گرفته تا افغانستان، عراق، سوریه، یمن، بحرین، فلسطین و ... فتنه انگیزی می‌کنند و آن گاه رسانه تحت امرشان نیز، با سکوت در برابر این واقعیت‌ها، نحوه رفتار صحیح با ملکه 91 ساله این کشور را به مخاطبینش آموزش می‌دهد.

این رفتار به قدری گویای همه واقعیت‌های پشت پرده فعالیت‌های بی‌بی‌سی هست که هر مخاطبی به راحتی آن را درک می‌کند و نیازی به باز کردن بیشتر این موضوع احساس نمی‌شود اما باید یادآوری کرد که نمی‌توان با فرار از پذیرش حقیقت، آن را با دروغ از بین برد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل