1492

اعتراف تحلیل گر بی‌بی‌سی به دست داشتن ترامپ در اتفاقات اخیر منطقه

هم رسانی

   اعتراف تحلیل گر بی‌بی‌سی به دست داشتن ترامپ در اتفاقات اخیر منطقه

طی ماههای اخیر و مشخصا پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، کاخ سفید بیشتر متحدان آمریکا را پرانده و یا بین آنها با واشنگتن فاصله انداخته است. تنها استثنای کلیدی در این زمینه روابط شخصی ترامپ با رهبران سعودی است که با سفر وی به ریاض حتی از اقدامات آنها نیز تمجید به عمل آورد.
با این وجود حمایت بی محابای ترامپ از شاهزاده جنگ طلب سعودی شاید بازی با آتش باشد. محمد بن سلمان تلاش می‌کند سیستم عربستان را اصلاح کند اما این اقدامات به ظاهر اصلاح گرانه وی نهادهای اجتماعی و سیاسی این کشور را نیز لرزانده است و حتی به مداخله در کشورهای همسایه نیز منجر شده است. اقدامات تندروانه وی می‌تواند به صورت بالقوه نتایج بی ثبات کننده برای آمریکا و عربستان و همچنین برای کل منطقه در بر داشته باشد.

در تماس تلفنی روز یک شنبه ترامپ با ملک سلمان، هیچ حرفی درباره بازداشت شاهزادگان سعودی به میان نیامد، به این معنا که ترامپ از این بگیر و ببندها و محدودیت‌ها حمایت می‌کند. ترامپ حتی در توئیتر خواست که سعودیها سهام شرکت آرامکو، بزرگترین شرکت نفتی عربستان، را در بازار بورس نیویورک عرضه کنند.

دولت ترامپ با حمایت سنگین از رهبران سعودی بازی خطرناکی را شروع کرده است. ممکن است که عربستان سعودی از میان این اصلاحات قویتر، لیبرال‌تر و از نظر اقتصادی باثبات تر ظاهر شود اما این احتمال نیز وجود دارد که چنین اقداماتی توسط رهبران آل سعود باعث بی ثباتی داخلی و منطقه‌ای نیز شود.

در همین زمینه علیرضا نامور حقیقی تحلیل گر شبکه بی‌بی‌سی فارسی در توئیتی در خصوص اتفاقات این روزهای منطقه از نقش اساسی ترامپ برای بی ثبات سازی منطقه سخن به میان آورد و اینگونه نوشت: "ترامپ برای خارج شدن از بحران داخلی مایل است عربستان را به منازعه با ایران بکشاند، بی آنکه خودش هزینه کند. این بهترین روش سرکیسه کردن منطقه است." در حالی نامور حقیقی از نقش پررنگ ترامپ سخن به میان می اورد که شبکه بی‌بی‌سی سعی می کند کمتر پای آن را به این منازعات باز کند.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل