1655

نگاه متفاوت بی‌بی‌سی به زنان داعشی و قربانیان آن‌ها

هم رسانی

   نگرانی بی‌بی‌سی برای وضعیت زنان داعشی در عراق

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به محاکمه زنان داعشی در عراق اعتراض کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی که به برخوردهای متناقض و دوگانه با موضوعات مربوط به تروریست‌های داعشی و مقابله کنندگان با آن‌ها عادت کرده است، اینبار نیز در گزارشی از محاکمه و برخورد با زنان داعشی در عراق خبر داده و به آن اعتراض می‌کند؛ در شرایطی که زنان و دختران قربانی این تروریست‌ها هرگز مورد توجه این رسانه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس، نبوده‌اند.

بی‌بی‌سی فارسی با اعلام خبر صدور حکم اعدام برای 15 زن عضو داعش در عراق، نوشته است: «دادگاهی در عراق ۱۵ زن ترک را به اتهام عضویت و همکاری با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به اعدام محکوم کرده است.

این دادگاه گفته است که این زنان با اعضای داعش ازدواج کرده بودند و برای آنها کمک‌های لجستیکی فراهم کرده‌اند. به گفته دادگاه این اتهامات آنها به اثبات رسیده است.

همچنین گفته شده که عده‌ای از این زنان به افراط‌گرایان اسلامی در حملاتشان کمک کرده‌اند.

شماری زیادی از زنان خارجی دیگر هم قبلاً به اتهام‌های مشابه محکوم به مرگ شده‌اند. برخی هم محکوم به حبس ابد شده‌اند.

صدها زن خارجی دیگر که در جنگ دولت عراق علیه داعش دستگیر شده‌اند، قرار است محاکمه شوند.

گروه‌های مدافع حقوق بشر از احکام و روند قضایی انتقاد کرده‌اند و آن را غیرمنصفانه توصیف کرده‌اند.»

جالب است بدانید که زنان تروریست داعش همپای مردان این گروه، در همه جنایات از عملیات‌های تروریستی انتحاری گرفته تا بریدن سر اسرا و ... مشارکت داشته‌اند.

اما آیا بی‌بی‌سی که اکنون برای زنان تروریستی که در انتظار مجازات هستند این گونه دل می‌سوزاند، به واقعیت‌های تلخی که در خصوص زنان و دختران قربانی داعش وجود دارد، نگاهی انداخته است؟!

یک گروه حقوق بشری با نام "کمپین ملی حشد” در آماری از قربانیان زن داعش، اذعان نموده‌اند که این تروریست‌ها تنها در سال اول اشغال موصل در عراق، بیش از چهار هزار زن و دختر را کشته، به بردگی گرفته و یا مورد تجاوز قرار داده‌اند.

در سال‌های ابتدایی فعالیت تروریست‌های داعشی در عراق، سازمان ملل متحد در گزارشی به مناسبت روز جهانی زن از وجود بیش از یک میلیون و 260 هزار زن آواره در عراق به دنبال فعالیت داعش خبر داد که در وضعیت بسیار وخیمی زندگی می‌کنند.

عفو بین الملل در همین زمان گزارش دیگری منتشر کرد که نشان می‌دهد بیشترین قربانیان جنسی این تروریست‌ها و دخترانی که به بردگان جنسی داعش تبدیل شده‌اند، 14 و 15 سال سن دارند.

خواندن خاطرات تلخ زندان و دخترانی که پس از سال‌ها اسارت و بردگی از چنگال داعش گریخته‌اند، بیش از پیش نشان می‌دهد که چرا نباید جنایاتشان را نادیده گرفت.

خاطرات دختران ایزدی مانند "لیلا" نشان می‌دهد آن‌ها زنان و دختران شیعه، ایزدی، مسیحی و حتی آن دسته از زنمان سنی که با آن‌ها همزاهی نمی‌کردند زنده زنده می‌سوزانند، به بردگی جنسی می‌گرفتند و با خرید و فروششان یا معامله با خانواده‌هایشان کسب درآمد می‌کردند.

روزنامه دیلی تلگراف انگلیس نیز در گزارشی با انتشار اعترافات یکی از تروریست‌های داعشی پرده از جنایاتی برداشت که آن‌ها علیه زنان و دختران عراقی مرتکب شده‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل