1871

اعتراف دیرهنگام بی‌بی‌سی به سرکوب معترضین در تاجیکستان

هم رسانی

   امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان

بی‌بی‌سی پس از مدت‌ها فرار از واقعیت، بالاخره به سرکوب معترضین توسط حکومت تاجیکستان اعتراف کرد.

پس از سالها سکوت رسانه ای در خصوص سرکوب ها در تاجیکستان بالاخره بی‌بی‌سی فارسی مجبور شد تا به بخش کوچکی از فضای دیکتاتوری مادام العمر رژیم امام علی رحمان اعتراف کند. 

بی‌بی‌سی فارسی که از بدو تأسیس تلویزیون ماهواره­ای خود اطلاع رسانی به فارسی زبانان را به شکل شفاف و بی طرفانه به عنوان ماموریت خود اعلام کرده است در سالهای اخیر کم تر از 1 درصد برنامه های خود را به تاجیکستان اختصاص داده است و در عوض به دنبال تمرکز بر سیاه نمایی وقایع ایران و ارائه تصویر مطلوب از افغانستان بر اساس منافع غرب و انگلستان بوده است. این رفتار بارها با اعتراض مخاطبان این رسانه مواجه شده است.

اما ظاهرا تشدید فشارها و افزایش خودسری­های رژیم پلیسی امام علی رحمان  در ماه­های اخیر دیگر حتی امکان سانسور تمام قد برای بی‌بی‌سی فارسی را نیز سد کرده است. لذا این رسانه انگلیسی که همواره به علت روابط گرم میان دوشنبه و لندن تقریبا به سانسور وقایع سالهای اخیر تاجیکستان در خصوص نقض حقوق بشر و سرکوب جریان های اسلام گرا دست زده است در روزهای اخیر در اقدامی کم سابقه گزارش کرده است که دو سازمان مدافع حقوق بشر از مقام‌های تاجیکستان خواسته‌اند که به ممنوعیت سفر یک کودک گرفتار سرطان فوراً پایان دهند تا او بتواند برای درمان به خارج از کشور سفر کند.

ابراهیم (حمزه) طلازاده نوه محی‌الدین کبیری، رهبر حزب ممنوعه نهضت اسلامی تاجیکستان است که از سرطان رنج می‌برد. نزدیکان او می‌گویند به دلیل ممانعت مقام‌های تاجیکستان با ملاحظات سیاسی نتوانسته‌اند او را برای درمان به خارج از کشور ببرند.  به اعتراف بی‌بی‌سی فارسی، در این بیانیه آمده است چند سال است که نهادهای امنیتی تاجیکستان خانواده طلازاده را تحت نظارت قرار داده‌اند و با اعمال محدودیت‌های شدید بر مادر ابراهیم، شناسنامه‌اش را به او پس نداده‌اند.

وزارت بهداشت تاجیکستان در پی انتقادهای گسترده در شبکه‌های اجتماعی از نحوه برخورد مقام‌ها با این کودک بیمار دیروز، جمعه اعلام کرد که بیماری او تا حدی پیشرفت کرده که امکان درمان او در خارج هم وجود ندارد.

اما این وزارتخانه درباره این که چرا این کودک نتوانسته با خواست خانواده برای درمان از کشور خارج شود، توضیحی نداده است. سازمان‌های دیدبان حقوق بشر و کمیته هلسینکی نروژ گفته‌اند: "در واکنش به درخواست در رسانه‌های اجتماعی از دولت تاجیکستان برای صدور اجازه سفر حمزه (ابراهیم) به خارج از کشور جهت درمان، مقام‌های تاجیک ادعا می‌کنند که این خانواده هر وقتی بخواهد می‌تواند از کشور خارج شود".

این در حالی است که به گفته نزدیکان ابراهیم، طی سه سال از زمانی که سرویس‌های امنیتی تاجیکستان شناسنامه اعضای خانواده و گواهینامۀ تولد کودک را مصادره کردند، اعضای باقی‌مانده خانواده بطور مستمر مورد آزار قرار داشته‌اند و با مصادره تلفن همراه از تماس آنها با خارج جلوگیری شده است".

به نوشته دید‌بان حقوق بشر و کمیته هلسینکی نروژ سرویس‌های امنیتی بارها با اعضای این خانواده دیدار داشته و آنها را متهم کرده‌اند که بستگان "تروریست‌ها" و "دشمنان خلق" هستند. این دو سازمان گفته‌اند: "اخیراً سرویس‌های امنیتی، مادر حمزه را مجبور کرده‌اند به خبرنگاران بگوید که گذرنامه خود را گم کرده است؛ هرچند نهادهای امنیتی مدارک او را مصادره کرده‌اند".

در پی انتشار انتقادهای شدید از دولت تاجیکستان در شبکه‌های اجتماعی روح‌الله طلازاده، فرزند رهبر حزب نهضت اسلامی و پدر ابراهیم (حمزه) طلازاده، در گفتگو با رادیو بی‌بی‌سی فارسی گفت مقام‌های تاجیکستان قول داده‌اند که به‌زودی مدارک هویت ابراهیم و مادرش را تهیه کنند تا آنها بتوانند به خارج سفر کنند.

این در حالی است که شمار امضاکنندگان طوماری که در اینترنت با درخواست اجازه سفر به ابراهیم نشر شده به حدود ۱۱۵ هزار نفر رسیده است. روح‌الله طلازاده از طریق شبکه‌های اجتماعی برای حمایت افراد و سازمان‌ها از پسر بیمارش ابراز سپاس‌گزاری کرد. او گفت بانک مرکزی تاجیکستان او و افراد خانواده‌اش را شامل فهرست سازمان‌های تروریستی کرده است و به همین دلیل هم آنها نمی‌توانند به اعضای خانواده‌شان در تاجیکستان پول بفرستند. او از مقام‌ها خواسته است که به همسر و پدرزنش اجازه دهند که با او صحبت تلفنی داشته باشند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل