1949

دفاع تمام قد برنامه پرگار از ازدواج سفید

هم رسانی

   برنامه پرگار بی‌بی‌سی فارسی

بی‌بی‌سی در برنامه پرگار بار دیگر زندگی تأهلی در ایران را هدف حملات خود قرار داده است.

یکی از اهداف راهبردی اتاق فکر شبکه ماهواره‌ای بی‌بی‌سی فارسی از بدو شروع فعالیت خود در دی ماه 1387 تبلیغ سبک زندگی غربی و زیر سوال بردن سبک زندگی ایرانی – اسلامی و باورهای سنتی جامعه بوده است. جالب آنکه علاوه بر برنامه‌های خبری و سرگرمی با مخاطبان عام مدتی است که برنامه پرگار داریوش کریمی نیز در این امر به شدت فعال شده است. در تازه‌ترین برنامه پخش شده پرگار با انتخاب عنوان موضوع کاملاً جهت دار "قول وفاداری در ازدواج، نشدنی و غیراخلاقی" با دعوت از ابراهیم سلطانی از چهره های غرب­گرا و لیلی نیک نظر که دارای گرایش های تند فمنیستی است، مقوله ازدواج، عشق و بحث وفاداری میان زوجین را هدف قرار داد.

در این برنامه تقریباً یک طرفه ابراهیم سلطانی ضمن انتقاد از مفهوم ازدواج و قول وفاداری دائمی زوجین در آن مدعی شد که انسان به علت غلبه احساسات سرکش و عشق وحشی در مقطعی از زندگی و تغییر آن در دوره‌ها و سال‌های بعد نمی‌تواند از پس انجام قول تعهد دائمی بر بیاتید! این نگرش انسان­گرایانه و اومانیستی در حالی مطرح شد که سلطانی در ادامه خواستار ارئه مدل حداقلی از ازدواج بر اساس قرار و مداری 5 تا 7 ساله برای یک رابطه میان زوجین شد! او با ابراز نگرانی از در صدر اولویت قرار داشتن عشق، وفاداری و مراقبت به عنوان اولویت‌های اصلی نگاه به ازدواج حتی در جامعه غرب، خواستار حرکت به سمت الگوی پیشنهادی خوداش شد. او عشق را به عنوان توهمی از رضایت در زندگی مشترک برای حداقل بخش مهمی از زوجین معنا کرد.

جالب آنکه اگرچه لیلی نیکو نظر برخی انتقادهای شکلی را به نظرات ابراهیم سلطانی وارد کرد اما او نیز به مانند مجری برنامه پرگار از ازدواج سفید و هم­خانگی دفاع کرد! این دو به انتقاد از مسئله فرزنداوری در ازدواج‌های سنتی و رایج پرداختند. مجری برنامه پرگار که داری گرایش‌های بهایی تندی است مدعی شد که ازدواج بر اساس عشق ساخته صنعت فرهنگ است و ازدواج در معنای رایج فعلی تلاشی است از سوی حاکمان برای مدیریت رفتارهای جنسی شهروندان. داریوش کریمی در نهایت ازدواج و تعهد دائمی را به عنوان یک هژمونی و فریب معرفی کرد!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل