2042

تلاش بی‌بی‌سی فارسی برای خروج سرمایه از ایران

هم رسانی

   بهره‌برداری بی‌بی‌سی از نوسانات ارزی در ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی به دنبال تقویت مشکلات اقتصادی در ایران و تشویق مردم به خروج سرمایه از کشور است.

با خروج آمریکا از برجام رسانه‌های فارسی زبان ماهواره‌ای از جمله بی‌بی‌سی فارسی در راستای جنگ روانی و اقتصادی طراحی شده بر علیه ایران تلاش کردند تا ضمن سیاه‌نمایی، بحرانی نشان دادن و ناامیدسازی مردم اهداف طراحی شده از سوی غرب را به منظور تشدید فشار افکار عمومی بر حاکمان تهران و در نهایت تسلیم و حرکت به سمت نوعی سازش را دستور کار خود قرار دادنند. یکی از مهم‌ترین تاکتیک‌های این سناریو بهره برداری از کاهش ارزش ریال و تقویت قیمت دلار در بازار ایران در ماه‌های اخیر بود.

بی‌بی‌سی به عنوان رسانه‌ای وابسته به انگلستان که در آن بهاییان غرب گرای مخالف رژیم ایران دست بالا را دارند تلاش کرد تا به تحریک افکار عمومی و به‌ویژه طبقه متوسط جدید شهری که دارای برخی سرمایه‌های کوچک و متوسط هستند دست برند.

بی‌بی‌سی فارسی کوشید تا این قشر را نسبت به کاهش ارزش دارایی آنها به علت کاهش ارزش ریال در برابر دلار بترساند. این اقدام در حالی بود که در هیچ کشوری مانند ایران، افغانستان و یا چین سرمایه مردم با دلار سنجیده نمی‌شود.

این خط خبری بی‌بی‌سی برای ضربه زدن به اقتصاد ایران و خروج سرمایه از این کشور تا آنجایی پیش رفت که با انتشار گزارشی در وب سایت خود و با معرفی برخی جزایر مستعمراتی سابق انگلستان مانند سنت لوسیا، دومینیکا و آنتیگوا و باربودا تلاش کرد تا سرمایه‌های این بخش از جامعه ایران را از این کشور خارج کند.

این رسانه خبیث انگلیسی در بخشی از مطلب خود و به منظور تحریک مخاطبان خود نوشت: "مهاجرت اقتصادی به کشورهای دیگر پدیده جدیدی نیست اما کاهش ارزش ریال در کنار سخت شدن شرایط اقتصادی در ماه‌های اخیر باعث شده موج جدیدی از مهاجرت از ایران به کشورهای دیگر شکل بگیرد یا دستکم عده‌ای به آن بطور جدی فکر کنند. بعضی از کشورهای دیگر با سرمایه‌گذاری حدود ۱۰۰ هزار دلار یا کمتر به متقاضیان اقامت یا شهروندی ارائه می‌کنند".

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل