2155

سانسور غارت میراث باستانی سوریه توسط عناصر وابسته به غرب

هم رسانی

   غارت آثار تاریخی سوریه توسط عناصر غرب

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی، پس از سال‌ها، همچنان به سانسور اخبار مربوط به غارت آثار باستانی سوریه توسط عناصر وابسته به غرب ادامه می‌دهد.

بی‌بی‌سی فارسی از جمله رسانه‌های فارسی زبان ماهواره‌ای است که ژن فریب کاری و سانسور در نهاد آن نهادینه شده است. این رسانه انگلیسی مدعی بی طرفی و اطلاع رسانی شفاف و بی طرفانه، همواره تلاش داشته است تا به سانسور اخباری که ضرر منافع غرب می‌باشد دست بزند. این نوع از به اصطلاح اطلاع رسانی این روزها به ویژه در خصوص کشور سوریه مورد توجه اتاق فکر این رسانه نزدیک به مخالفان بهایی و غرب گرای حکومت ایران قرار دارد.

پس از تمرکز گسترده بی‌بی‌سی فارسی در سال 2016 در خصوص اخباری که نشان دهنده غارت و یا نابودی میراث باستانی سوریه از سوی گروه‌های اسلام گرا و ارتش سوریه معرفی می شذ، شاهد سکوت بی‌بی‌سی در خصوص سرقت آثار باستانی سوریه به دست عناصر آمریکایی، فرانسوی و شببه نظامیان کرد متحد غرب هستیم.

ادامه سرقت آثار باستانی سوریه به دست عناصر آمریکایی، فرانسوی و شبه‌نظامیان کرد
رئیس اداره کل موزه‌ها و آثار باستانی سوریه گفت که نیروهای آمریکایی و فرانسوی و شبه‌نظامیان کُرد اقدام به حفاری و سرقت در مناطق مختلف منبج کرده‌اند.

گروه‌های تروریستی و حامیانشان از زمان آغاز جنگ تروریستی علیه سوریه دست به سرقت آثار باستانی این کشور و فروش آن زده‌اند. در جدیدترین گزارش مدیریت کل آثار باستانی و موزه‌های سوریه آمده که حفاری غیر قانونی برای کشف آثار باستانی سوریه در مناطق «منبج، عفرین، رقه و ادلب» افزایش یافته است.

محمود حمود رئیس اداره کل موزه‌ها و آثار باستانی سوریه در مصاحبه‌ای گفته است که «نیروهای اشغالگر آمریکایی و فرانسوی و شبه‌نظامیان "قسد" (نیروهای دموکراتیک سوریه) که تحت حمایت آمریکا قرار دارند، دست به حفاری و سرقت در ارتفاعات "ام السرج" زده‌اند.حمود با بیان اینکه‌ام السرج سرشار از آثار باستانی است، تأکید کرد که طرفهای مذکور به صورت علنی در بازار اصلی و قدیمی «منبج» دست به عملیات حفاری و سرقت آثار باستانی زده‌اند.

وی با بیان این مطلب افزود، عملیات حفاری و سرقت در گورستانهای باستانی واقع در شرق شهر منبج و به ویژه در منطقه صنعتی آن و مرکز کنیسه سریانی صورت می‌گیرد. این مسئول سوری با اشاره به تخریب بخشی از این کنیسه، اظهار داشت که مناطق باستانی دیگری در این منطقه توسط بولدزر در معرض تخریب کامل قرار دارد.

حمود این جنایات را «نقض آشکال حاکمیت ملی سوریه و همه قوانین بین‌المللی» دانست و هدف از آن را از بین بردن «میراث فرهنگی سوریه و چپاول آن و ضربه زدن به هویت» این کشور عنوان کرد.
وی با اشاره به تماسهای مدیریت کل آثار باستانی و موزه‌های سوریه با نهادهای بین‌المللی برای محکوم کردن این تجاوزات، تأکید کرد که همه امید مردم سوریه این است که ارتش این کشور امنیت را به این مناطق بازگرداند؛ چرا که ارتش سوریه تنها طرفی است می‌تواند از آقار باستانی این کشور دفاع کند.

علی رغم سکوت و سانسور بی‌بی‌سی فارسی،وی درباره سرقت آثار باستانی سوریه توسط نیروهای دموکراتیک در منبح و فروش با بیان اینکه اطلاعاتی درباره تخریب آثار باستانی به دست آنان رسیده خاطر نشان کرد که افرادی از گوشه و کنار خارج از سوریه به ویژه آمریکا و فرانسه برای حفاری به کار گرفته شده‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل