2195

سخنان گستاخانه ترامپ در خصوص اشغال افغانستان توسط شوروی و عملیات رسانه ای تازه بی‌بی‌سی فارسی

هم رسانی

   سخنان ترامپ در مورد افغانستان

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی، دولت افغانستان به اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که گفته بود دلیل حضور شوروی سابق در افغانستان این بود که "تروریست‌ها" قصد نفوذ به آن کشور را داشتند، واکنش نشان داده و خواستار توضیح دولت آمریکا در این باره شده است.
دونالد ترامپ 2 ژانویه در صحبت‌هایش در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت: "روس‌ها حق داشتند تا به افغانستان حمله کنند و در آنجا حضور داشته باشند. مشکل این است که در آن زمان آن درگیری بسیار شدید بود و به معنای واقعی کلمه روس‌ها ورشکسته شدند."

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در خبرنامه‌ای که در آن نامی از رئیس جمهوری آمریکا برده نشده، گفته است: پس از تجاوز شوروی سابق به افغانستان، افغان‌ها در نتیجه یک قیام ملی برای کسب آزادی جهاد کردند. در این خبرنامه آمده است که "در دوران جهاد، افغان‌ها حملات انتحاری انجام نمی‌دادند و برای سایر کشورها هیچ تهدیدی را متوجه نساخته بودند". این نخستین بار است که حکومت وحدت ملی افغانستان چنین واکنشی به اظهارات دونالد ترامپ داشته است.

اگرچه بی‌بی‌سی فارسی تلاش دارد تا به انعکاس محدود واکنش دولت وحدت ملی افغانستان در خصوص سخنان گستاخانه رئیس جمهور آمریکا دست بزند اما نکته اصلی، سانسور واکنش های خشمگینانه افکار عمومی مردم افغانستان در قبال سخنان گستاخانه رئیس جمهور خودشیفته و مغرور آمریکا است.

این شکل از پوشش گزینشی و سانسور اخبار و قایع در حالی است که بارها گردانندگان بی‌بی‌سی فارسی مدعی اطلاع رسانی شفاف، بی طرفانه و بدون سانسور بوده اند. البته در عمل رصد رفتار و خروجی بی‌بی‌سی فارسی از سال 1387 تا کنون و آغاز فعالیت تلویزیون ماهواره ای آن حاکی از عدم رعایت بی طرفی و تلاش این رسانه انگلیسی نزدیک به بهاییان غرب گرا در جهت تأمین منافع راهبردی غرب در کشورهای هدف از طریق توسل به شیوه های پیچیده و نوین عملیات روانی و رسانه ای است. در این طراحی افغانستان به عنوان هدفی مهم و حیاتی مورد توجه قرار گرفته است.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل