ایران اینترنشنال
426

افتخار سیا به عدم همکاری با ایران در مبارزه با داعش

3 سال قبل

هم رسانی

   جان برنان، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در یکی از گزارش هایی که اخیرا بر روی پایگاه اینترنتی خود منتشر کرده است، به بازتاب اظهارات جالب مقامات سی آی ای آمریکا در خصوص عدم همکاری با ایران در مبارزه با داعش پرداخته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که بیست و سوم خرداد ماه 1395 بر روی پایگاه اینترنتی خود منتشر کرده است، ضمن بازتاب اظهارات ضد ایرانی مقامات سازمان اطاعات و جاسوسی آمریکا (سیا)، از افتخار آن ها در خصوص عدم همکاری با جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با گروه تروریستی داعش خبر داده است.

بی بی سی فارسی در این گزارش با این تیتر که « رئیس سیا: در مبارزه با داعش تماسی با ایران نداریم »، این گونه می نویسد: « جان برنان، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از نقش ایران در منطقه ابراز نگرانی کرده است.

آقای برنان در بخشی از گفتگوی خود با شبکه خبری العربیه گفت که این سازمان با ایران هیچ ارتباطی ندارد و در زمینه نبرد با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در تماس با ایران نیست.

او از ایران خواست تا از حمایت خود از نیروهای مسلح شیعه دست بردارد و افرود: "نگرانی من از فعالیتهای ایران و حمایت این کشور از سازمانهای تروریستی است."

وزارت خارجه آمریکا در تازه‌ترین گزارش سالانه خود ایران را در صدر "کشورهای حامی تروریسم" قرار داده و گفته است دولت این کشور به شیوه‌های گوناگون، از جمله حمایت مالی، آموزش و رساندن تجهیزات به گروه‌های تروریستی در کشورهای مختلف جهان کمک کرده است.

وزارت خارجه آمریکا به ویژه به حمایت ایران از حزب الله لبنان پرداخته و این گروه را "تهدیدی جدی برای ثبات لبنان و منطقه" دانسته است.

آقای برنان در این رابطه به ویژه بر نقش نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در عراق و سوریه اشاره کرد و گفت که "من از حمایت ایران از فعالیتهای و گروههای تروریستی به ویژه سپاه قدس و فعالیتهای این نیرو در عراق، سوریه و دیگر کشورهای منطقه نگرانم."

رئیس سیا درباره تعاملات اخیر آمریکا و دولتهای غربی با ایران از جمله در زمینه توافق‌نامه هسته‌ای گفت که ایران برای قانع کردن جامعه جهانی در تلاشش برای مبارزه با تروریسم هنوز راه درازی در پیش دارد. »

اما آیا عدم همکاری ایران و سیا در جریانات مربوط به داعش نقطه ای منفی برای ایران به حساب می آید؟!

در حقیقت بر خلاف مطالب مطرح شده توسط بی بی سی، در حقیقت این گونه نیست، بلکه در واقعیت، رفتارهای سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا و دولت متبوعش در قبال داعش، باعث شده است که جمهوری اسلامی ایران، هیچ گاه نخواهد با ان ها هم مسیر شود.

موسسه گروه نظارت محافظه کار دولت (Jodechial Watch)، در جریان رسیدگی به پرونده ای قضایی، اسناد محرمانه ای از سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا (سیا) منتشر کرده است که به وضوح گویای این حقیقت هستند که ایالات متحده به همراهی و کمک چندین کشور عربی و غربی، با حمایت از داعش، هدف تقویا و حفظ این گروه تروریستی را دنبال می کنند.

" حنیف عبدالله " نویسنده و کارشناس مسائل منطقه ‌ای نیز با انتشار مقاله‌ ای در پایگاه خبری النشره لبنان، از نقش سازمان سیا درجنایات این گروه تروریستی پرده برداشته و تأکید می کند: « گزاره‌ ها حاکی از آن است که نقش سیا چیزی فراتر از نفوذ اطلاعاتی ائتلاف در کادر رهبری داعش است و در واقع این سیا است که در حال ایفای نقش کاتالیزور در درون ساختار داعش برای حل اختلافات و سرپا ماندن این سازمان سری در راستای اهداف راهبردی ایالات متحده در خاورمیانه بازی می ‌کند.  حال می‌ توان گفت که ارتباط داعش با آمریکا یک ارتباط تاکتیکی نیست و نفوذ اطلاعاتی سیا در داعش فراتر از نفوذ اطلاعاتی است بلکه اشراف کامل و حتی هدایت در راستای منافع آمریکاست که با تیزبینی اهداف راهبردی را دنبال می کند هرچند گاهی به طور تاکتیکی در برابر خود آمریکایی‌ ها نیز می‌ ایستد.  »

با این وجود، کاملا طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران که همواره به طور عملی در خط مقدم مبارزه با تروریست های داعشی حضور فعال داشته است، نتواند و نخواهد در کنار و همسو با آمریکایی هایی که حامیان این تروریست ها هستند، فعالیت کنند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

8 ماه قبل