857

پونه قدوسی؛ اوضاع مجری سابق بی‌بی‌سی فارسی پس از تبدیل‌شدن به "پ.ق"!

هم رسانی

   تصاویر منتشر شده در صفحات اجتماعی پ.ق

حال و هوای مجری سابق برنامه‌ی "نوبت شما" ، تلفیقی از دلتنگی، وانمود کردن به خوشبختی، ترس و... و درون مایه ‏ی تمام این‏ها "حس سرخوردگی"، جایی که تمام پل‏ها را به امیدی واهی خراب کرده و اکنون مهره‏ ای سوخته به حساب می آید!
حتماً شنیده‌اید ضرب‌المثلی را که می‌گوید "خودکرده را تدبیر نیست"! و حتماً ضرب‌المثل دیگری که می‌گوید ازاینجا مانده و ازآنجا رانده؛ "پونه قدوسی" اولین نفری نیست که با بهانه‌های ایدئولژیکانه به کشورش پشت کرده، دستانش را به استعمارگر بی‌رحم سپرده، سال‌ها سختی‌های جورواجور کشیدن و سختی‌های جورواجور دادن و... درنهایت حس سرخوردگی و پشیمانی! گهگاه پشت نقاب‌های شاد و خندان و نقاب‌های دلقک‌مآبانه پنهان شدن، و چهره‌ی غمگین پنهان کردن، گهگاه مشکلات رده‌ی چندمی را به‌عنوان معضل افسوس خوردن! و چشم بر معضلات حقیقی بستن و ندیدن –و این فقط به مصلحت ارباب!- گهگاه خنده‌های زهرخند، و پشت تمام این نقاب‌ها و صورتک‌ها افسوس، افسوسی برای تمام نبودن‌های این سال‌هایی که در سنین بیش از چهل‌سالگی نه راه پسی برایش هست و نه راه پیش!

"پونه قدوسی" مجری برگشت‌خورده‌ی تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی، چندی پیش در صفحات شخصی شبکه‌های اجتماعی‌اش اقدام به انتشار تصاویری کرد که حکایت داشت از نزدیک شدن به مرزهای آبی ایران، و به توصیف حسی درهم‌پیچیده و تلفیقی از هیجان و ترس پرداخته، حسی که البته بخش عمده‌اش را افسوس دربر می‌گیرد. ذیل تصویری که با عنوان "خلیج نیلگون فارس" منتشر کرده است این متن درج‌شده:" يه كم اون ور ترا بندر جاسكه و خاك پاك ميهن، اين نزديك ترينيه كه در اين سالها به ايران شدم، لب تنگه هرمز و تيريپ نوستالژي وطني، هرچند به راننده قايق گفتم مواظب باش زيادي به اونور نزديك نشي تو رو خدا!!"
با نگاه به سیر فعالیت پونه متوجه می‌شویم که نهایت و اوج فعالیت او در اجرای برنامه‌ی زنده‌ی بی‌بی‌سی فارسی تحت عنوان "نوبت شما" بوده که البته افزون بر مجری‌گری در این برنامه، گویندگی رادیو بی‌بی‌سی و تهیه‌کنندگی برای چند برنامه‌ی نه‌چندان مهم را نیز در کارنامه‌ی خود دارد؛ که البته اوج فعالیتش همان مجری بودن برای برنامه‌ی زنده‌ی تلویزیون و در ارتباط مستقیم با بینندگان بوده است. اما پس از رسوایی‌هایی اخلاقی و حواشی ایجادشده برای کارکنان بخش فارسی‌زبان بی‌بی‌سی، نوک پیکان حواشی "صادق صبا" و "پونه قدوسی" را نشانه گرفت و اسباب افول این دو را فراهم آورد؛ در پی انتشار اخبار تجاوز مدیر بخش فارسی‌زبان بی‌بی‌سی فارسی به "پ.ق" (پس از انتشار اخبار رسوایی‌های اخلاقی "پ.ق" جایگزین نام کامل این مجری شد)، هجمه‌ی انتقاد علیه این دو شدت گرفت، تا جایی که ابتدا مدتی مجری تقریباً ثابت "نوبت شما" مجبور به ترک موقتی کار شد، اما این پایان داستان نبود و رفته‌رفته عطای مجری‌گری در برنامه‌ی زنده را به‌ناچار به لقایش بخشید.

البته سریال دامنه‌دار حواشی ایجادشده در پی انتشار اخبار مشکلات اخلاقی کارکنان بی‌بی‌سی فارسی به همین مختصر پس‌لرزه‌ها ختم نشد، بلکه تیم کاری "نوبت شما" از هم‌ریخت و تیمی جدید – باتجربه کاری بسیار کم و توانمندی‌هایی در سطوح بسیار پایین‌تر از حد انتظار- کار را در دست گرفت و این برنامه از رونق افتاد. علاوه بر "پونه قدوسی" ازجمله مجریانی که کلاً از مجری‌گری در برنامه‌ی زنده خداحافظی کرد "مهدی اردلان" بود – که بانام جعلی "سیاوش اردلان" فعالیت می‌کرد – که او نیز خسته از کنایه‌های مردم در برنامه‌های زنده و شبکه‌های اجتماعی، اجرای زنده و ارتباط مستقیم با مردم را کنار گذاشت.

اکنون و پس از گذشت تقریباً دو سال از خروج مجری‌های اصلی برنامه "نوبت شما" و نهایتاً کنار گذاشته شدن "پونه قدوسی"، و به عبارتی پس‌ازاین که تبدیل شد به مهره‌ای سوخته که از اوج به حضیض آمده، و اکنون‌که به لحاظ زمانی و در پی کم‌کار شدن اوقات فراغت بیشتری نیز دارد! با سفر به کشورهای همسایه ایران در پی کاستن از دل‌تنگی‌هایش برآمده! "قدوسی" در صفحه‌ی شخصی‌اش نوشته "... اين نزديك ترينيه كه در اين سالها به ايران شدم، لب تنگه هرمز و تيريپ نوستالژي وطني..."، و البته زیر این پست نیز هم‌وطنان طناز ایرانی نوشته‌اند "اندکی باد و هوای آن منطقه را در کیسه پلاستیکی محبوس کن برای کاستن از دل‌تنگی و درآمدزایی و فروش!"


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل