873

نگرانی انگلیس برای ناآرامی در خاورمیانه!

هم رسانی

   بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس

شبکهٔ فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از نگرانی‌های انگلیس برای ناآرامی‌ها و جنگ موجود در خاورمیانه خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود، با پرداختن به اظهارات برخی از مقامات انگلیسی، ایران در کنار عربستان سعودی به پیگیری جنگی نیابتی در منطقه متهم کرده و به نوعی نگرانی‌های انگلیس را در خصوص ناارامی های موجود در خاورمیانه، ابراز نموده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با اعلام این که «وزیر خارجه بریتانیا حکومت‌های ایران و عربستان را به راه‌اندازی جنگ مذهبی نیابتی متهم کرد»، نوشته است: «بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، ایران و عربستان را به راه‌اندازی جنگ نیابتی بین شیعه و سنی در منطقه متهم کرده است.

وب‌سایت روزنامه گاردین، چاپ لندن، فیلمی از اظهارات وزیر خارجه بریتانیا در یک نشست بین‌المللی را منتشر کرده که در آن، آقای جانسون ضمن ابراز نگرانی از شرایط خاورمیانه و به ویژه درگیری‌های مذهبی بین مسلمانان، صراحتاً حکومت‌های ایران و عربستان سعودی را مورد انتقاد قرار داده است. این فیلم حاوی اظهارات وزیر خارجه بریتانیا در نشست "امنیت مشترک: مسیر مدیترانه‌ای به سوی نظم جدید" است که اوایل ماه جاری برگزار شد.

در فیلمی که روزنامه گاردین منتشر کرده، نخست احمد ابوالغیظ، دبیرکل اتحادیه عرب، در سخنانی پیرامون بحران‌های موجود در منطقه خاورمیانه، از بهره‌برداری سیاسی از دین انتقاد کرده و گفته است: "کسانی مذهب را به عنوان ابزاری در سیاست به کار می‌گیرند و نباید چنین باشد." »

بی‌بی‌سی در بخشی دیگر نیز ادامه می‌دهد: «وزیر خارجه بریتانیا در ادامه اظهار داشته است که "از نظر من، این فاجعه، اینکه در تمام اوقات ما این جنگ‌های نیابتی را داریم که در این منطقه در جریان است، این است که در داخل خود این کشورها یک رهبری به اندازه نیرومند وجود ندارد، اشخاص بزرگ، چه مرد و چه زن وجود ندارند که بتوانند از فراز محدوده گروهی خود، شیعه یا سنی یا هر چیز دیگری که هست، با بیرون گروه هم ارتباط برقرار کنند و مردم را گرد هم آورند."

بوریس جانسون مشخصاً به رقابت بین حکومت‌های عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران پرداخته و گفته است: "به همین دلیل هم شما می‌بینید که سعودی‌ها و ایران، عروسک‌های خیمه شب بازی خودشان را وارد بازی می‌کنند و جنگ نیابتی به راه می‌اندازند و مشاهده چنین وضعیتی، دردناک است." وزیر خارجه بریتانیا راه خروج از "این فاجعه" را حضور رهبرانی متنفذ و نیرومند در این کشورها دانسته و گفته است: "باید راهی بیابیم و مشوق ظهور رهبری دوراندیش در منطقه شویم، کسانی که بتوانند افراد از مذاهب و جناح‌های گوناگون را مانند یک ملت واحد [در منطقه] گرد هم آورند. آنچه در حال حاضر وجود ندارد، همین است."

از زمان انقلاب و استقرار جمهوری اسلامی در ایران، روابط بین حکومت به رهبری روحانیون شیعه در این کشور و حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان سعودی معمولاً سرد و در مواردی تیره بوده است. طی چند سال اخیر، موضع‌گیری‌های متضاد دو حکومت از جمله در مورد جنگ داخلی سوریه، وضعیت عراق، مشکلات سیاسی بحرین و اخیراً، جنگ در یمن باعث شده تا روابط آن‌ها تیره‌تر شود و در پی حمله به سفارت سعودی در تهران در ژانویه سال گذشته، روابط دو کشور قطع شده است. در یمن، حکومت‌های ایران و عربستان ضمن حمایت از دو طرف متخاصم، هرکدام دیگری را به دخالت در امور آن کشور و دنبال کردن سیاست تجاوزکارانه متهم کرده است.

برخی از ناظران بحران‌های کنونی را به زیان ملت‌های دو کشور و منطقه دانسته و گفته‌اند که انگیزه آن صرفاً رقابت مذهبی بین رهبران این دو حکومت برای تحکیم موقعیت داخلی و گسترش نفوذ خود در منطقه بوده است. آنان با متهم کردن دو طرف به تحریک تفرقه مذهبی، هشدار داده‌اند که ادامه بهره‌برداری سیاسی از دین ممکن است منطقه را به عصر جنگ‌های فرقه‌ای بازگرداند. »

اما آیا این منطقی است که به دلیل حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از مردم جنگ زده و بی دفاع سوریه، عراق و یمن، کشورمان هم رده و هم سطح عربستان سعودی دانسته شود که آشکارا دست به تجاوز و کشتار مردم منطقه می‌زند؟!

در حالی ایران تنها از مردم بی دفاع در منطقه حمایت می‌کند که آل سعود، علنی و رسمی با نقض قوانین بین‌المللی و حقوق بشری به یمن حمله کرده و ضمن نابودی مطلق زیرساخت‌های این کشور میلیون‌ها نفر را قربانی تجاوزات خود قرار داده است و علاوه بر این به شکل‌های مختلف مستقیم و غیر مستقیم در امور داخلی سایر کشورها نیز مداخله می‌کند.

همدستی عربستان با رژیم آل خلیفه در بحرین به منظور سرکوب انقلاب مردمی، تأمین نیازهای تسلیحاتی و مالی گروه‌های تروریستی فعال در سوریه و عراق و هدایت آن‌ها در جهت جنایاتی نابخشودنی و ... کاملاً اثبات شده است؛ حال آیا اگر ایران نیز همانند دیگر کشورهای عربی منطقه و کشورهای غربی سکوت می‌کرد و در مقابل این جنایت‌ها از مردم بی دفاع منطقه حمایت نمی‌کرد، آیا شرایط بهتر از آن چه امروز شاهدش هستیم، می‌بود؟!

جدای از این، آیا این نگرانی‌ها از یک انگلیسی قابل پذیرش است؟!

انگلیس اگر به‌واقع نگرانی ناآرامی‌های موجود در نقاط مختلف منطقه بود، آیا با وجود جنایات و تجاوزات عربستان به یمن، همچنان تسلیحات پیشرفته و جنگنده‌های بروز خود را در اختیار آل سعود قرار می‌داد تا بهتر بتواند زنان و مردان و حتی کودکان یمنی را به خاک و خون بکشد؟!

آیا می‌توان نقش شوم انگلیس را در پایه‌گذاری گروه تروریستی داعش در منطقه، نادیده گرفت؛ نقشی که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه اسبق ایالات متحده آمریکا نیز در خاطرات خود به آن اذعان نموده است.

ارتباطات انگلیس با جنایاتی که طالبان در افغانستان انجام می‌دهد آیا ناشی از این نگرانی‌های دلسوزانه است؟!

حمایت از کودک کشی‌های رژیم اشغالگر صهیونیستی در باریکه غزه نیز یقیناً انگلیس را نگران بشریت نمی‌کند که همواره نه تنها سکوت، بلکه با آن همراهی کرده است!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل