962

پافشاری بی‌بی‌سی بر نقش ایران در انفجار آمیا

هم رسانی

   تصویری از انفجار مرکز یهودی آمیا در آرژانتین

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی بار دیگر بر نقش ایران در انفجار سال 1994 میلادی آمیا آرژانتین اصرار می‌کند.
به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارش‌هایی که اخیراً بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، بار دیگر بر ادعاهای تکراری و البته قدیمی خود و غرب مبنی بر نقش داشتن جمهوری اسلامی ایران در انفجار سال 1994 میلادی مرکز آمیا در آرژانتین، تأکید کرده است.

بی‌بی‌سی در این گزارش با اعلام خبری مبنی بر «اتهام 'لاپوشانی نقش ایران در بمب‌گذاری آرژانتین' دوباره بررسی می‌شود»، می‌نویسد: «دادگاهی در آرژانتین دستور داده است که تحقیق روی پرونده بمب‌گذاری در مرکز یهودیان در بوینس آیرس، و اتهام لاپوشانی نقش ایران توسط کریستینا فرناندز، رئیس جمهور سابق، از سر گرفته شود.

دادگاهی ویژه در آرژانتین تقاضای انجمن یهودیان را پذیرفت که به ادعای آلبرتو نیسمان، دادستان سابق، مبنی بر "تلاش دولت آرژانتین برای سرپوش گذاشتن بر نقش ایران در انفجار آمیا" مجدداً رسیدگی شود.

آقای نیسمان چند روز بعد از طرح این اتهام که مقام‌های بلندپایه آرژانتین سعی می‌کرده‌اند در ازای معاملات تجاری کلان، جمهوری اسلامی ایران را از اتهام دست‌داشتن در این بمب‌گذاری تبرئه کنند، در منزل شخصی خود با شلیک گلوله‌ای به سرش کشته شد.

بازرس این پرونده گفت که آقای نیسمان خودکشی نکرده و به قتل رسیده است. دادگاهی به ادعاهای آقای نیسمان رسیدگی و خانم فرناندز را تبرئه کرد، اما با حکم امروز مجدداً به اتهام‌های او رسیدگی می‌شود. »

شبکه فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در بخشی دیگر نیز با تأکید بر این که «انفجار آمیا، که در سال ۱۹۹۴ رخ داد، بزرگ‌ترین حمله این چنینی در تاریخ آرژانتین است و طی آن ۸۵ نفر کشته شدند.»، ادامه می‌دهد: «به تازگی یک قاضی آرژانتینی از دولت عراق خواست که علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه سابق ایران را هنگام سفر به بغداد به آرژانتین مسترد کند.

آقای ولایتی به همراه اکبر هاشمی رفسنجانی و علی فلاحیان، رئیس جمهور و وزیر اطلاعات وقت، در ارتباط با بمبگذاری تحت تعقیب بین المللی هستند. »

انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در مرکز شهر بوِیس آیرس پایتخت آرژانتین و در "کانون همیاری یهودیان" معروف به "آمیا" در تابستان سال ۱۹۹۴ میلادی، ۸۵ کشته و بیش از 300 زخمی به همراه داشته است.

اما در شرایطی که همچنان پرونده مربوط به این انفجار باز است و تا کنون بیش از 1200 شاهد برای آن به دادگاه احضار شده‌اند، همواره بدون هیچ سند و دلیلی از همان ابتدا به طوری برنامه ریزی شده و جهت دار، انگشت اتهام به سمت جمهوری اسلامی ایران گرفته شده است.

البته بررسی پرونده و شواهد و اسناد مربوط به آن کاملاً نقش کشورمان در این انفجار را رد می‌کند؛ خبرگزاری buenosairesherald در همین راستا گزارشی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد، نیکولاس برنز وزیر امور خارجه سایه سابق آمریکا در سال 2009 طی سفری که به آرژانتین داشته است رسماً هر گونه نقش ایران در این انفجار را رد کرده است.

"خوان گابریل لاباکه" نویسنده کتاب "آمیا، سفارت، حقیقت یا حیله" که سمت‌های مختلفی مانند مشاور رئیس جمهور آرژانتین بین سالهای 1990 تا 1992، نماینده مجلس ملی بین سالهای 1973 تا 1976، وکیل مدافع ایزابل پرون رئیس‌جمهور پیشین آرژانتین بین سال‌های 1984 تا 1988 و ... را در کارنامه فعالیت‌های خود دارد نیز با توجه به تحقیقات و اطلاعاتی که بدست آورده است، اذعان داشته است که "شین‌بت" سرویس اطلاعاتی امنیتی داخلی اسرائیل، عامل اصلی در پس انفجارهایی مانند انفجار مرکز آمیا بوده است و انتخاب این مرکز و کشور آرژانتین نیز توسط این سرویس و رژیم صهیونیستی به این دلیل بوده است که تشخیص داده‌اند، کشوری دارای دولتی ضعیف و تحت نفوذ اسرائیل است که می‌تواند در ادامه زمینه را برای دست یابی آن‌ها به اهدافشان فراهم آورد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل