965

افزایش بحران بیکاری در اروپا

هم رسانی

   بحرانی به نام بیکاری در اروپا

اگرچه برای بسیاری در ایران و خاورمیانه، اروپا به‌عنوان بهشتی زمینی است اما ظاهراً این روزها اوضاع این بهشت زمینی چندان مساعد نیست.به‌طور مثال بسیاری برای دستیابی به شغل بهتر با درآمد بیشتر رنج ترک وطن را بر خود میخرند و با زحمات بسیار راهی کشورهای اروپایی میشوند، اما بنا بر آمارهای رسمی اروپایی شرایط اشتغال در اروپا این روزها چندان مناسب نیست.
در تازهترین آمارها مشخص‌شده است که در اروپا بیش از ۱۰ میلیون نفر بیش از یک سال است که شغل ندارند. بحران بیکاری طولانی‌مدت بخش بزرگی از جامعه را به خطر می‌اندازد. این بحران به چه معناست و آیا می‌توان آن را حل کرد؟ اروپا درگیر بحران بیکاری طولانی‌مدت است. در بسیاری از کشورهای اروپایی، نیمی از جمعیت بیکار با این بحران روبرو هستند، یعنی بیشتر از یک سال است که بیکارند. این مسئله یکی از عواملی است که از زمان آغاز بحران اقتصادی در اروپا، باعث افزایش فقر شده است.
بحران بیکاری طولانی‌مدت در اروپا چه تأثیری بر زندگی خانواده، اقتصاد کشور و آینده کودکان دارد؟ سوئد کشوری است که پذیرای مهاجران از سراسر دنیاست. در این کشور مجموعه سیاست‌هایی برای پایین نگه‌داشتن نرخ بیکاری طولانی‌مدت انجام می‌شود. بیش از ۲۲ میلیون نفر در سراسر اروپا بیکارند و نیمی از آن‌ها هم بیش از یک سال است که شغل ندارند. دوسوم آن‌ها نیز از ۲ سال پیش بیکارند. درواقع بحران بیکاری طولانی‌مدت زندگی ۱۰ میلیون و پانصد هزار نفر در اروپا را به خطر انداخته است. اتحادیه اروپا برای مقابله با این مشکل باید وارد عمل شود.
در اغلب کشورهای اتحادیه اروپا، تنها ۲۰ درصد برنامه‌های مربوط به اشتغال‌زایی به بحران بیکاری طولانی‌مدت اختصاص دارد. بیشتر بودجه این برنامه‌ها هم صرف یافتن شغل‌های دولتی می‌شود. به‌این‌ترتیب کار زیادی برای تشویق کارفرماها و انگیزه دادن به آن‌ها برای استخدام بیکاران انجام نمی‌شود. رادووان سچوویک، که از مدت‌ها پیش بیکار است می‌گوید: «من قبلاً کاری تخصصی در مخابرات داشتم. اما هر چه فناوری‌ها پیشرفته شد، تعداد کارکنان هم کاهش یافت. درنتیجه دیگر نیازی به بسیاری از این افراد نبود. من هم یکی از کسانی بودم که بیکار شد». ایوان اسکالانته، مهندس جوان اسپانیایی است که در اسلواکی زندگی می‌کند و از مدت‌ها پیش بیکار است. وی می‌گوید: «برای یک شغل، متقاضیان بسیاری وجود دارد. باید مقاوم باشید و بلد باشید توانایی‌هایتان را عرضه کنید. باید کاری کنید تاکسی که رزومه شمارا بررسی می‌کند، خیلی از شما خوشش بیاید، باید کاری کنید که به شما بگوید: “ تو دقیقاً همان کسی هستی که من نیاز دارم”. هرروز که از خواب بیدار می‌شوم به خودم می‌گویم امروز دیگر کار پیدا می‌کنم».

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل