994

نارضایتی بی‌بی‌سی از مبارزه با مواد مخدر در ایران

هم رسانی

   تکرار فضاسازی های حقوق بشری غرب به مقابله با مواد مخدر در ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود، با اعتراض به موضوع تکراری اعدام قاچاقچیان بزرگ مواد مخدر در ایران، نارضایتی خود از مبارزه با این حوزه توسط کشورمان را ابراز داشته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان وابسته به دولت انگلیس در ادامه واکنش‌های خاص خود به نحوه مبارزه با مواد مخدر در ایران، بار دیگر این حوزه را با موضوع حقوق بشر درآمیخته و با پرداختن به موضوع تکراری اعدام تعدادی از قاچاقچیان و مجرمان عمده مواد مخدر در ایران، نارضایتی خود از مبارزه با این حوزه در کشورمان را ابراز کرده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با انتشار تیتر «درخواست سازمان‌های بین‌المللی برای توقف اعدام ۱۲ نفر در ایران»، این گونه می‌نویسد: «دو سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل و دیدبان حقوق بشر، از ایران خواسته‌اند که فوراً اجرای حکم اعدام ۱۲ نفر را در زندان کرج متوقف کند.

به گفته این دو سازمان، این ۱۲ نفر در ارتباط با جرائم مواد مخدر به اعدام محکوم شده و حکم آنان قرار است شنبه ۱۵ دی (۱۴ ژانویه) اجرا شود.

این دوازده زندانی هشتم ژانویه با هدف اجرای حکم اعدام به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

به گفته سازمان عفو بین‌الملل، مستقر در لندن، اعدام آنان به دلیل مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام، به تعویق افتاد.»

بی‌بی‌سی تلاش می‌کند با ورود مسئله حقوق بشر به این موضوع و البته احساسی کردن داستان، مخاطبین را تحت تأثیر قرار دهد و به همین دلیل در ادامه می‌آورد: «این سازمان می‌گوید دست‌کم چهار نفر از محکومان به نام‌های علی‌محمد لرستانی، محمد سلیمانی، علی عبادی و مجید بردلو، در دوران محاکمه به وکیل دسترسی نداشتند و حکمشان فقط بر اساس اعتراف‌های آنان نوشته شده است.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل، آقای سلیمانی که سه فرزند دارد، فروردین ۱۳۹۴ دستگیر شد.

یک منبع مطلع از پرونده گفته است اتهام نگهداری ۷۰۰ تا ۸۰۰ گرم هروئین درباره او درست نیست. به گفته این منبع آگاه، او در زمان دستگیری مواد مخدر همراه نداشته است، اما دو نفر دیگر که همراه با مواد مخدر دستگیر شده بودند، درباره او "شهادت دروغ" داده‌اند.

به گفته یک منبع دیگر، تقاضای تجدیدنظر آقای سلیمانی پذیرفته شده بود اما او دوباره تابستان امسال در یک دادگاه به اعدام محکوم شد.

درباره علی محمد لرستانی هم، یکی از نزدیکان او به سازمان‌های حقوق بشری گفته است که او زمان بازداشت در سال ۲۰۱۲ مدت ۱۸ روز در بازداشتگاه بود و به وکیل دسترسی نداشت؛ ضمن آن‌که خانواده‌اش از مکان او آگاه نبودند. بر اساس این گزارش هنگام انتقال به زندان یکی از انگشتان او شکسته شده بود.

سازمان دیدبان حقوق بشر، مستقر در نیویورک، خواستار لغو تمام اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر شده که به گفته این سازمان"با قواعد بین‌المللی مغایرت دارد." »

اما همان‌طور که اشاره شد این واکنش‌ها به مقابله با مجرمین حوزه مواد مخدر در ایران در شرایطی بارها صورت می‌گیرد که جمهوری اسلامی ایران در واقع فقط برای حفظ سلامت و امنیت مردم خود در مقابل ترانزیت مواد مخدر فعالیت نمی‌کند، بلکه به دلیل همسایگی با افغانستان که بزرگ‌ترین تولید کننده و صادرکننده مواد مخدر در جهان شناخته می‌شود، و البته به دلیل این که کشورمان مسیر اصلی ترانزیت مواد مخدر به اروپا و غرب بوده و هست، می‌توان تأکید کرد که ایران برای مقابله با مواد مخدر در سراسر جهان تلاش می‌کند.

این در حالی است که کشورهای مطرح غربی که در افغانستان حضور نظامی داشته و دارند، نه تنها علیرغم ادعاهای خود در مبارزه با مواد مخدر قدمی جدی برنداشته‌اند، بلکه با این مقابله اهدافشان را از دست رفته می‌بینند.

ازین دست اشغالگران می‌توان به انگلیس اشاره کرد که به طور خاص مسئولیت مبارزه با مواد مخدر در افغانستان پس از اشغال به آن‌ها داده شد، اما آمارها نشان می‌دهد به طور چشم گیری در مناطق تحت نظارت انگلیس، میزان تولید مواد مخدر به مراتب افزایش داشته است.

انگلیس در کنار آمریکا از سال‌های اشغال افغانستان درآمدی بالا را از راه ترانزیت مواد مخدر به دست آورده‌اند و توانسته‌اند با تسلط بر مناطق کشت مواد مخدر و ... به نقش اول مافیای مواد مخدر تبدیل شوند.

بگذریم از این که افزایش اعتیاد به مواد مخدر در داخل ایران نیز می‌تواند زمینه را برای اهداف خبیصانه آن ها در قبال کشورمان، مهیا سازد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل