100

نا توانی بی بی سی فارسی در توجیه حضور نظامی در خاورمیانه

3 سال قبل

هم رسانی

سایت بی بی سی فارسی به نمایش مطلبی در سایت خود پرداخته که علنا با تیتر "خاورمیانه ؛ جایی از جهان که 'جهانی' نمی‌شود " منتشر ساخته که در متن آن به توجیه سال ها حضور نیرو های غربی در کشور های مختلف خاورمیانه ای می پردازد. هر چند بی بی سی فارسی در مسیر گام بر میدارد و در صدد تغییر فکر فارسی زبانان است اما حتی کمترین توفیقی در توجیه مردم کشور خود نداشته.

بی بی سی پرشین گزرش می دهد: بی بی سی فارسی در سایت خود مطلبی در تحلیل اتفاقات خاورمیانه منتشر کرد و مدعی شد عامل نزاع های جاری در کشورهای خاورمیانه غربی ها نیستند ، بلکه خودشان باعث جنگ افروزی ها می شوند .

این در حالیست که از سال 2001 تا کنون آمریکا ، ناتو و انگلیس نیروهای خود را در افغانستان مستقر کرده اند و بار ها به دلیل در گیری های پیش آمده ، خون مردم غیر نظامی بر زمین ریخته شده . به گفته اغلب مردم افغانستان ، شرایط با وجود نیروهای غربی در افغانستان به مراتب متشنج تر و وخیم تر شده است . حتی افغان ها معتقد اند طالبان خود دست پرورده و با پشتیبانی های آمریکا به حیات خود ادامه می دهد زیرا داشتن و مجهز بودن به انواع سلاح های نظامی به هیچ عنوان اتفاقی نیست .

از طرفی آمار فعالیت و دست یابی به قدرت طالبان در افغانستان ، افزایش تولیدات مواد مخدر و گسترش مشکلات محدود به مشکلات عدیده ، همه و همه نه فقط بیانگر بی اثر بودن حضور نیرو های غربی در افغانستان بوده اند ، بلکه با حضور غرب در افغانستان شرایط وخیم تر شده است . حتی در گزارشی که سال گذشته از طریق بی بی سی منتشر شد یکی از قضات افغان صریحا از خطراتی صحبت می کرد که طالبان به پشتیبانی آمریکا متوجه سازمان های قضایی و عوامل آن می کنند.

یکی از دلایلی که سال 2001 آمریکا و متحدانش مانند انگلیس به خاک افغانستان نیرو های نظامی فرستادند ، مبارزه با طالبان اعلام شد؛ اما با گذشت مدت زمانی در حدود پانزده سال هنوز این اتفاق رخ نداده و طالبان قوی تر و مجهز تر شده اند .

آن چه بیان شد فقط نمونه هایی از فجایع به وقوع پیوسته در افغانستان است ؛ در عراق نیز موضوع مشابه دیگری دست مایه ی حمله آمریکا به عراق شد و آن بر کنار ساختن و مجازات نیروی سابق و همدست قدیمی غرب ( صدام ) بود . هر چند صدام به دار آویخته شد اما داعش و امثالهم به مراتب مشکل ساز تر از شخص صدام توسط غرب پرورش یافته و وارد صحنه جنایات شدند و اکنون توجیه حضور آمریکا . انگلیس در خاورمیانه نیز مبارزه با گروه داعش است هر چند پس از مدت زمانی در حدود یک سال هنوز آمریکا توفیقی در این خصوص نداشته ؛ البته به صورت زیر پوستی حتی کمک هایی توسط غرب به جنگ جویان داعشی ارائه می شود.

در جایی از متن منتشر شده در بی بی سی فارسی می خوانیم : "... مدت‌ها است که اهالی خاورمیانه روز و شبی را بدون اخبار جنگ و خون‌ ریزی در کشورهای خاورمیانه به آخر نبرده ‌اند. عراق ، افغانستان ، سوریه ، پاکستان ، ترکیه ، لبنان ، یمن ، فلسطین ، و مصر ( و همسایه‌ اش لیبی) خاورمیانه را به جغرافیای جدال و استعاره ‌ای از خشونت مبدل کرده‌ اند. «چرا خاورمیانه به چنین ورطه‌ ای افتاد؟» به عبارت دیگر ، «چه ‌کسی مسبب و مسئول این فلاکت بی ‌انتها است؟» اهالی خاورمیانه اغلب جواب قاطعی به این سؤال دارند: «خاورمیانه به خاطر غربی‌ ها به این ورطه افتاد ، و مسبب و مسئول این فلاکت مداخلات غربی ‌ها است...» "

اما در ادامه همین مطلب به توجیه و رد این حقیقت می پردازد: «... یک ناظر بیرونی عملاً می‌ تواند این مدعا را به دو دلیل رد کند. اول این که، چنین اتهامی عمدتاً تابع یک سنت غیرانتقادی، مبتنی بر فرافکنی و بلاگردانی است: متهم کردن یک «دشمن» دیرینه به این که مسبب و مسئول تمام فلاکت ما – تمام شکست‌ها، شرمساری‌ها، ناکامی‌ها، و ناتوانی‌های ما – است. دیگر این که، شواهد پرشماری در اثبات نقیض آن مدعا وجود دارد: نه مداخلات غربی‌ها در خاورمیانه سراسر منفی و مفعت‌طلبانه بوده، نه غربی‌ها قادر به مداخلات منفی و منفعت‌طلبانه در تمام دنیا بوده‌اند، و نه تمام فاجعه‌آفرینان فعلی ( برای نمونه، «الشباب» و «بوکو حرام» در آفریقا) به دلیل مداخلات غرب و آمریکا به وجود آمده‌اند. در نتیجه، آن ناظر بیرونی احتمالاً می‌تواند به نوبه‌ خود اهالی خاورمیانه را به "توهم توطئه" متهم کرده، منحصراً خود آنان را – فارغ از آنچه در ورای خاورمیانه می‌گذرد – مسبب و مسئول فلاکت‌شان بشمارد...»


البته این که رسانه ی دولتی انگلیس از عملکرد و سیاست های کشور خود در خصوص منازعات بوجود آورده شده در خاورمیانه دفاع کند عجیب نیست زیرا کشف این حقیقت که غرب با چشم داشت های ؛ اما مسئله زمانی به صورت زننده ای رخ عیان می کند رسانه ی انگلیسی داعیه ی بی طرفی دارد ؛ اما حقیقتی به این وضوح را نباید نادیده گیرد؛ زیرا نهی کردن نقش منفی غرب در خاورمیانه ، نه فقط کمکی به چهره غرب و من جمله انگلیس نخواد کرد، بلکه گوینده آن توجیهات را زیر سوال می برد!

مردم انگلیس بر رغم کمترین پوشش های خبری ، برای چندمین بار در سال های اخیر است که در اعتراض به سیاست های کشور خود دست به تظاهرات زنده اند. هر چند بی بی سی فارسی در پی توجیه این مسئله باشد اما حتی هم وطنان خود را نتواسنته قانع کند!!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در ادامه واکنش‌های متناقض خود، با هم از تروریستی خواندن انفجار اخیر در چابهار خودداری می‌کند.

5 روز قبل