101

دروغی جدید : ایدئولوژی علیه منافع ملی

2 سال قبل

هم رسانی

بی بی سی فارسی در متنی تحت عنوان " منافع ملی یا ایدئولوژی تمامیت ‌خواه ؟ " به بررسی برنامه های هسته ای و کش و قوس های حاشیه ای مربوطه پرداخته و بر مبنای فرض هایی که خودش می گذارد به این نتیجه می رسد که ایدئولوژی علیه منافع ملی است ؛ موضوعی که حتی با عقل هم جور در نمی آید .
بی بی سی پرشین گزارش می دهد: بی بی سی فارسی بر روی اصلی سایت خود مطلبی قرار داده تحت عنوان " منافع ملی یا ایدئولوژی تمامیت ‌خواه ؟ " و نهایتا ذیل آن ظاهرا به بررسی و تحلیل " منافع ملی " و " ایدئولوژی " می پردازد . به عقیده ی بی بی سی فارسی ممکن است گاهی و به دلایلی ما بین این دو اصطکاکاتی وجود داشته باشد.

بی بی سی فارسی در اثبات ادعای خود می نویسد : " ...گفتنی است که ایدئولوژی چه به صورت ملی ‌گرایی چه به صورت مذهبی، برخلاف باور عده ‌ای که آن را محافظ یک ملت می دانند ، در اغلب موارد به خاطر ماهیت ذاتی اش نشان داده است که اگر لازم باشد ملتی را قربانی خود می‌کند... " .

همان طور که مشاهده می شود به ضعم بی بی سی فارسی دفاع از عقاید و آرمان ها با صفت " قربانی " همراه می شود . البته در ملل مختلف ممکن است عقاید و باور هایی وجود داشته باشد که برای برخی ملل دیگر قابل درک و لمس نباشد مانند چرائیت مسائل پیچیده ای همچون دفاع از مرز ، شهادت ، دفاع از مظلوم و متضرر شدن برای دیگران و از خود گذشتگی و ...

درست است که نویسنده ی بی بی سی فارسی احتمالا ایرانی بوده و در در ایران هم زندگی کرده ، اما چطور می شود رشادت های مردم را در بحران هایی همچون جنگ تحمیلی میان ایران و عراق را فراموش کرد ؟ اصلا اولین سوالی که مطرح می شود این است که مگر می شود بدون عقاید ایدئولوژیک ، منافع کشور را تامین کرد؟ تمام دنیا شاهد این مسئله بوده اند که در زمان جنگ نه فقط که ایرانی های شیعه ، بلکه برادران اهل سنت و سایر اقلیت های مذهبی هم در دفاع از مرز های ایران تلاش کرده اند . مگر عاملی غیر از عقاید ایدئولوژیکی منجر می شود به این که مردم صرف نظر از تفاوت های دین و مذهبشان در یک سنگر و در مقابل دشمن مشترک بجنگند و جانشان را و زندگی و مرگ را به سخره بگیرند؟

در اثبات این مدعا که حقیقتا اصطکاکی میان ایدئولوژی و منافع ملی وجود ندارد باید گفت که هرگز منافع یک ملت بدون توجه به آرمان ها قابل تامین نیست . حتی در متن و بطن جامعه و در شرایط کاملا معمولی چنین قانونی صدق می کند ؛ مثال آن کارمندی است که اگر با ایدئولوژی و وجدان کاری مسئولیت محوله اش را انجام دهد قطعا در راستای منافع ملی کشورش گام برداشته .

اما سوالی که بی جواب می ماند این است که چرا بی بی سی فارسی سعی دارد اینطور به مخاطب القا کند که تفاوت هایی میان اهداف و منافع ملی با مسائل ایدئولوژیک وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید نگاهی دوباره انداخت به متنی که رسانه ی انگلیسی منتشر ساخته ؛ در متن از جمله مسائلی که در مورد آن بحث می شود مسئله ی برنامه های هسته ای ایران است . بی بی سی فارسی فرض کرده است که ایران با دنبال کردن این برنامه ها منافع ملی اش را به خطر اندخته ؛ و بر مبنای همین فرض یک تعریف کلی ارائه می کند که " گاهی اصطکاکاتی میان ایدئولوژی و منافع ملی وجود دارد " همچنین بی بی سی فرض را بر این گذاشته که آغاز به کار برنامه ی هسته ای ایران مسائل ایدئولوژیکی است ، و نه منافع ملی ؛ شاید ظاهر قضیه این طور به نظر برسد اما حقیقت این نیست ؛ زیرا مگر منافع و خروجی های دستیابی به تکنولوژی هسته ای در راستای منافع ملی نیست؟ مگر مردم از داشتن انرژی اتمی منتفع نمی شوند؟ مگر آمریکا و آلمان و ژاپن و ... از انرژی اتمی در رستای منافع ملی کشور و مردمشان استفاده نمی کنند ؟ پس چرا حالا که نوبت به ایران رسیده انرژی هسته ای منافع ملی را به خطر انداخته ؟ این جاست که ریشه ی مسئله را می توان در مخالفت های غرب و من جمله انگلیس، آمریکا رژیم صهیونیستی اسرائیل یافت که همواره از دستیابی ایران به دانش هسته ای هراسان بوده اند .

با به خطر افتادن منافع غرب و کاهش نیازهای ایران به سایر ملل ، این غرب است که متضرر می شود و دست به وضع عهدنامه ها و قطعنامه ها و تحریم ها علیه ایران می زند . پس مسئله ارتباطی با انرژی هسته ای و منافع ملی و مباحث ایدئولوژیکی ندارد ؛ بلکه فقط مسئله این است که بی بی سی فارسی به عنوان زبان گویای وزارت امور خارجه ی انگلیس وظیفه اش این است که مردم ایران را نسبت به حقوق بدیهی و اولیه شان مانند دستیابی به انرژی ، بد بین کند . این می شود که جنایات صورت گرفته علیه ایران مانند وضع تحریم ها را گردن برنامه های هسته ای می اندازد و بر مبنای مفروضات اشتباه به این نتیجه می رسد که " گاهی اصطکاکاتی میان ایدئولوژی و منافع ملی وجود دارد " !! در صورتی که برنامه های صلح آمیز هسته ای نه فقط منافع ملی به خطر نمی اندازد ، بلکه دقیقا در راستای تامین منافع ملی است ؛ این تحریم های اقتصادی و امثالهم هستند که از جانب غرب و به منظور تضعیف ایران صورت گرفته و علیه منافع ملی ایران است ، نه برنامه ی صلح آمیز هسته ای . مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

کانال‌های تلگرامی مروّج فساد در ایران همچنان تحت حمایت بی‌بی‌سی فارسی فعالیت می‌کنند.

3 روز قبل