101

دروغی جدید : ایدئولوژی علیه منافع ملی

3 سال قبل

هم رسانی

بی بی سی فارسی در متنی تحت عنوان " منافع ملی یا ایدئولوژی تمامیت ‌خواه ؟ " به بررسی برنامه های هسته ای و کش و قوس های حاشیه ای مربوطه پرداخته و بر مبنای فرض هایی که خودش می گذارد به این نتیجه می رسد که ایدئولوژی علیه منافع ملی است ؛ موضوعی که حتی با عقل هم جور در نمی آید .
بی بی سی پرشین گزارش می دهد: بی بی سی فارسی بر روی اصلی سایت خود مطلبی قرار داده تحت عنوان " منافع ملی یا ایدئولوژی تمامیت ‌خواه ؟ " و نهایتا ذیل آن ظاهرا به بررسی و تحلیل " منافع ملی " و " ایدئولوژی " می پردازد . به عقیده ی بی بی سی فارسی ممکن است گاهی و به دلایلی ما بین این دو اصطکاکاتی وجود داشته باشد.

بی بی سی فارسی در اثبات ادعای خود می نویسد : " ...گفتنی است که ایدئولوژی چه به صورت ملی ‌گرایی چه به صورت مذهبی، برخلاف باور عده ‌ای که آن را محافظ یک ملت می دانند ، در اغلب موارد به خاطر ماهیت ذاتی اش نشان داده است که اگر لازم باشد ملتی را قربانی خود می‌کند... " .

همان طور که مشاهده می شود به ضعم بی بی سی فارسی دفاع از عقاید و آرمان ها با صفت " قربانی " همراه می شود . البته در ملل مختلف ممکن است عقاید و باور هایی وجود داشته باشد که برای برخی ملل دیگر قابل درک و لمس نباشد مانند چرائیت مسائل پیچیده ای همچون دفاع از مرز ، شهادت ، دفاع از مظلوم و متضرر شدن برای دیگران و از خود گذشتگی و ...

درست است که نویسنده ی بی بی سی فارسی احتمالا ایرانی بوده و در در ایران هم زندگی کرده ، اما چطور می شود رشادت های مردم را در بحران هایی همچون جنگ تحمیلی میان ایران و عراق را فراموش کرد ؟ اصلا اولین سوالی که مطرح می شود این است که مگر می شود بدون عقاید ایدئولوژیک ، منافع کشور را تامین کرد؟ تمام دنیا شاهد این مسئله بوده اند که در زمان جنگ نه فقط که ایرانی های شیعه ، بلکه برادران اهل سنت و سایر اقلیت های مذهبی هم در دفاع از مرز های ایران تلاش کرده اند . مگر عاملی غیر از عقاید ایدئولوژیکی منجر می شود به این که مردم صرف نظر از تفاوت های دین و مذهبشان در یک سنگر و در مقابل دشمن مشترک بجنگند و جانشان را و زندگی و مرگ را به سخره بگیرند؟

در اثبات این مدعا که حقیقتا اصطکاکی میان ایدئولوژی و منافع ملی وجود ندارد باید گفت که هرگز منافع یک ملت بدون توجه به آرمان ها قابل تامین نیست . حتی در متن و بطن جامعه و در شرایط کاملا معمولی چنین قانونی صدق می کند ؛ مثال آن کارمندی است که اگر با ایدئولوژی و وجدان کاری مسئولیت محوله اش را انجام دهد قطعا در راستای منافع ملی کشورش گام برداشته .

اما سوالی که بی جواب می ماند این است که چرا بی بی سی فارسی سعی دارد اینطور به مخاطب القا کند که تفاوت هایی میان اهداف و منافع ملی با مسائل ایدئولوژیک وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید نگاهی دوباره انداخت به متنی که رسانه ی انگلیسی منتشر ساخته ؛ در متن از جمله مسائلی که در مورد آن بحث می شود مسئله ی برنامه های هسته ای ایران است . بی بی سی فارسی فرض کرده است که ایران با دنبال کردن این برنامه ها منافع ملی اش را به خطر اندخته ؛ و بر مبنای همین فرض یک تعریف کلی ارائه می کند که " گاهی اصطکاکاتی میان ایدئولوژی و منافع ملی وجود دارد " همچنین بی بی سی فرض را بر این گذاشته که آغاز به کار برنامه ی هسته ای ایران مسائل ایدئولوژیکی است ، و نه منافع ملی ؛ شاید ظاهر قضیه این طور به نظر برسد اما حقیقت این نیست ؛ زیرا مگر منافع و خروجی های دستیابی به تکنولوژی هسته ای در راستای منافع ملی نیست؟ مگر مردم از داشتن انرژی اتمی منتفع نمی شوند؟ مگر آمریکا و آلمان و ژاپن و ... از انرژی اتمی در رستای منافع ملی کشور و مردمشان استفاده نمی کنند ؟ پس چرا حالا که نوبت به ایران رسیده انرژی هسته ای منافع ملی را به خطر انداخته ؟ این جاست که ریشه ی مسئله را می توان در مخالفت های غرب و من جمله انگلیس، آمریکا رژیم صهیونیستی اسرائیل یافت که همواره از دستیابی ایران به دانش هسته ای هراسان بوده اند .

با به خطر افتادن منافع غرب و کاهش نیازهای ایران به سایر ملل ، این غرب است که متضرر می شود و دست به وضع عهدنامه ها و قطعنامه ها و تحریم ها علیه ایران می زند . پس مسئله ارتباطی با انرژی هسته ای و منافع ملی و مباحث ایدئولوژیکی ندارد ؛ بلکه فقط مسئله این است که بی بی سی فارسی به عنوان زبان گویای وزارت امور خارجه ی انگلیس وظیفه اش این است که مردم ایران را نسبت به حقوق بدیهی و اولیه شان مانند دستیابی به انرژی ، بد بین کند . این می شود که جنایات صورت گرفته علیه ایران مانند وضع تحریم ها را گردن برنامه های هسته ای می اندازد و بر مبنای مفروضات اشتباه به این نتیجه می رسد که " گاهی اصطکاکاتی میان ایدئولوژی و منافع ملی وجود دارد " !! در صورتی که برنامه های صلح آمیز هسته ای نه فقط منافع ملی به خطر نمی اندازد ، بلکه دقیقا در راستای تامین منافع ملی است ؛ این تحریم های اقتصادی و امثالهم هستند که از جانب غرب و به منظور تضعیف ایران صورت گرفته و علیه منافع ملی ایران است ، نه برنامه ی صلح آمیز هسته ای . مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

ارتباطات میان یکی از کارشناسان فعال شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با سرویس امنیتی انگلیس کاملا مشهود و معنادار است.

9 ساعت قبل