1018

ترامپ به مرکل هم تاخت

هم رسانی

   وقتی که ترامپ به مرکل هم تاخت

پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات 8 نوامبر ایالات متحده آمریکا جهان را حیرت. البته این حیرت به‌اندازه مواضع جنجالی و پرحاشیه او نبوده است.
مواضع به‌شدت جنجالی رئیس‌جمهور منتخب ظاهراً دیگر تمامی نخواهد داشت. از درگیری با خبرنگار سن ان ان در اولین نشست خبری، تا تحریم مراسم سوگند ترامپ از سوی بسیاری از دموکرات ها و پاسخ توییتری تند او به یکی از تحریم کنندگان و حمله به توافق هسته‌ای میان ایران با غرب موسوم به برجام و حالا هم انتقاد از متحدان اروپایی چون آنگلا مرکل. در آخرین مورد صدراعظم آلمان البته واکنش محتاطانه‌ای به مواضع تند اخیر ترامپ علیه آلمان و اروپا نشان داده و با تأکید بر لزوم همکاری و دستیابی به توافق با دولت آینده آمریکا گفت: ما اروپاییان خود سرنوشتمان را در دست داریم.
"آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان در واکنش به مصاحبه انتقادی "دونالد ترامپ"، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا علیه اروپا و آلمان، بر همکاری فشرده در اتحادیه اروپا تأکید کرده و امروز (دوشنبه) در دیداری با نخست‌وزیر نیوزیلند گفت: "من فکر می‌کنم ما اروپاییان خود سرنوشتمان را در دست داریم."ترامپ در گفتگوی مشترکی با نشریه بیلد آلمان و تایمز انگلیس انتقاد شدیدی به سیاست پناهندگی مرکل وارد کرده و آن را خطایی فاجعه‌بار ارزیابی کرد. وی همچنین ناتو را ائتلافی منسوخ نامیده که با شرایط امروز سازگار نیست.
ترامپ همچنین خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را تمجید کرده و پیش‌بینی کرد که کشورهای دیگری نیز در آینده همین رویکرد را در پیش گیرند. مرکل در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد که من همچنین در این راستا کارخواهم کرد که 27 عضو اتحادیه اروپا به‌صورت فشرده و با نگاهی روبه‌جلو همکاری کنند. مرکل قدرت اقتصادی، ساختار تصمیم‌گیری مؤثر، و واکنش روی چالش‌های قرن 21 ازجمله مبارزه با تروریسم، حفاظت از مرزهای خارجی، امنیت داخلی و بازار مشترک دیجیتال و جایگاه‌های شغلی را به‌عنوان مسائل مهم روبرو و چالش‌های این اتحادیه ارزیابی کرد.
صدراعظم آلمان درباره مناسبات آینده با آمریکا نیز موضعی محتاطانه را اتخاذ کرده و تأکید کرد که موضع من درباره مسائل آن‌سوی آتلانتیک مشخص است. ترامپ یک‌بار دیگر موضع خود را اعلام کرده است و ما زمانی که وی در مسئولیت خود است طبیعتاً همکاری کرده و نگاه می‌کنیم چه نوع توافقی می‌توانیم با ایالات متحده به دست آوریم. فرانک والتر اشتاین مایر نیز اظهارات ترامپ را عامل نگرانی ناتو ارزیابی کرد. حال باید دید که دونالد ترامپ پس از اول بهمن و نشستن رسمی بر کرسی ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا همچنان بر روندهای جنجالی گذشته اصرار خواهد ورزید و یا به‌مرور تعدیل خواهد شد. شواهد کار تا اینجا حاکی از ان است که ترامپ قصد تعدیل در مواضع خود را ندارد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل