1019

بار دیگر دونالد ترامپ حاشیه‌ساز شد

هم رسانی

   ترامپ به همراه حاشیه های بعد از انتخابات8نوامبر

ظاهراً با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات 8 نوامبر 2016 جنجال و حاشیه¬سازی دست از سر او بر‌نمی‌دارد.
پس از جنجال‌های گسترده میان دونالد ترامپ و خبرنگار سی ان ان این بار عملکردهای غیر صبورانه‌ی رئیس‌جمهور منتخب ایالات‌متحده آمریکا در برابر منتقدانش بار دیگر دردسرساز شده است. کاربران شبکه‌های اجتماعی به اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا نسبت به جان لوئیس، نماینده سرشناس کنگره، واکنش تندی نشان داده‌اند.
جان لوئیس که از معدود بازماندگان جنبش حقوق مدنی سیاهان است، گفته در مراسم سوگند و تحلیف ترامپ شرکت نخواهد کرد چراکه او را فاقد صلاحیت برای ریاست جمهوری آمریکا می‌داند. هم‌زمان، روز شنبه (۱۴ ژانویه - ۲۵ دی) چند نماینده و چهره سیاسی هم با واکنش به اظهارنظر دونالد ترامپ، از جان لوئیس به‌عنوان یکی از "قهرمانان آمریکا" دفاع کردند. ترامپ در توییت خود که واکنشی به سخنان جان لوئیس و اعلام امتناع او از شرکت در مراسم سوگند بود، نوشت: "جان لوئیس باید بیشتر بر امور حوزه انتخابیه خود تمرکز کند که اوضاعی آشفته و نابسامان دارد. دائماً حرف. بدون عمل. تأسف اوره."
اما منتقدان در واکنش به ترامپ از جان لوئیس به‌عنوان یک قهرمان و الگوی اجتماعی یادکرده‌اند. او یکی از رهبران جنبش حقوق مدنی سیاهان در دهه ۶۰ میلادی بود و تنها سخنران باقی‌مانده از تظاهرات بزرگ واشنگتن در سال ۱۹۶۳ است که تحت رهبری مارتین لوتر کینگ، رهبر این جنبش شکل‌گرفته بود و از آن به‌عنوان یک رویداد مهم در تاریخ آمریکا یاد می‌شود. در همین حال، در واشنگتن، پایتخت آمریکا مجموعه راهپیمایی‌هایی در حمایت از حقوق مدنی آغازشده که در کانون آن مخالفت با سخنان و برنامه‌های ترامپ قرار دارد.
هزاران نفر در کنار ال شارپتون، چهره مذهبی و فعال سرشناس حقوق مدنی در مرکز واشنگتن تجمع کردند و درحالی‌که شعار می‌دادند "بدون عدالت، صلح ممکن نیست" به‌سوی مجسمه مارتین لوتر کینگ حرکت کردند. این تجمع‌ها در حالی در واشنگتن شکل می‌گیرد که این شهر خود را آماده برگزاری مراسم سوگند دونالد ترامپ در روز جمعه (بیستم ژانویه - اول بهمن) می‌کند. نا محبوبیت ترامپ این روزها تا آنجا بالاگرفته است که جنیفر هالیدی، هنرمند آمریکایی-آفریقایی‌تبار اعلام کرد از اجرای برنامه در مراسم سوگند ترامپ انصراف داده است. هالیدی که در سال‌های گذشته در مراسم تحلیف روسای جمهوری از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه حضورداشته، در روزهای اخیر از سوی گروه‌های اجتماعی تحت‌فشار بود که برای دونالد ترامپ به روی صحنه نرود. او با انتشار بیانیه‌ای گفته گمان نمی‌کرده که حضورش در مراسم سوگند رئیس‌جمهوری جدید آمریکا به‌عنوان حمایت او از دونالد ترامپ تلقی شود. با در نظر گرفتن این حاشیه‌ها و مواضع نابخردانه دونالد ترامپ در ایام تبلیغات انتخاباتی و حتی پس از پیروزی در انتخابات که منجر به تحریک اقلیت ها شده است، پیش‌بینی می¬شود که در آینده نیز شاهد تشدید این تنش‌ها در فضای سیاسی و اجتماعی ایالات‌متحده آمریکا باشیم.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل