ایران اینترنشنال
102

نوعی دیگر از نگاه جنسیتی در بی بی سی فارسی

3 سال قبل

هم رسانی

موضوع برنامه نوبت شما از سری برنامه های زنده ی بی بی سی فارسی اختصاص یافته به مبحث تعداد زنان در پست های دولتی از جمله مجلس ؛ موضوعی که در پی اقدام عجیب " جاستین ترودو ، نخست وزیر جدید کانادا " انتخاب شده و باید گفت به نوعی الهام بخش موضوع برنامه تلویزیون بی بی سی فارسی بوده است .
بی بی سی پرشین گزارش می دهد : بی بی سی فارسی برای معرفی برنامه ی خود در صفحه ی اول سایت رسمی اش عنوان " به نظر شما چقدر نسبت جنسیتی برابر در مجلس و هیات دولت اهمیت دارد؟ " را درج نموده است . وقتی به سراغ متن بی بی سی در توضیح این موضوع می رویم در ابتدا به قسمتی از مصاحبه ی انجام شده با " جاستین ترودو بر می خوریم ؛ سایت انگلیسی در این خصوص می نویسد :" جاستین ترودو، نخست وزیر جدید کانادا نیمی از اعضای کابینه ‌اش را از میان زنان انتخاب کرده است . هنگامی که یکی از خبرنگاران از آقای ترودو پرسید چرا تصمیم گرفته ۵۰ درصد کابینه زن باشند ، او به سادگی جواب داد : "چون که در سال ۲۰۱۵ هستیم " .

در این که موضع بی بی سی فارسی در راستای تایید صحبت های نخست وزیر جدید کانادا است هیچ شکی نیست زیرا جواب جاستین ترودو را کوتاه و مستدل می شمارد . اما آیا پاسخی که ترودو به آن سوال داده در حقیقت بهترین و منطقی است ؟

همواره یکی از مسائل مهم در تمام جوامع استفاده از نیرو های جوان ، نخبه و فعال است . اگر هر چه جامعه به سمتی حرکت کند که از چنین نیروهایی در سیستم ها و پست های مختلف دولتی و غیر دولتی استفاده شود نهایتا این کشور است که منتفع خواهد شد . لزوما با چنین ملاک هایی است که باید افراد در پست ها و منصب ها به کار گرفته شوند . شاید در صورتی که عادلانه رفتار شود گاهی در نگاه تفکیک جنسیتی ، کفه به سمت مرد ها و گاهی به سمت زنان سنگین شود . زیرا ملاک برای جذب و به کار گیری نگاه صفر و یکی زنانه یا مردانه بودن توزیع مشاغل و پست ها نبوده .

باز می گردیم به موضوع و موضع بی بی سی فارسی ؛ جایی رسانه ی رسمی وزارت امور خارجه انگلیس از پاسخ نخست وزیر جدید کانادا تعریف می کند و آن را " مختصر و مفید " لقب می دهد . پاسخی که نخست وزیر کانادا ارائه کرده به خوبی نشان می دهد که تمدن و غرب و من جمله بی بی سی نگاهی صفر و یکی به مسئله ی به آن مهمی دارند . نگاهی که فارغ از بررسی توانمندی های افراد جامعه و صرفا با تفکیک جنسیتی باعث شده نیمی از کابینه را زنان و نیمی از کابینه را مردان تشکیل دهند . آیا در چنین توزیع مناصبی در کابینه احتمال بیرون ماندن افرادی با توانایی های بیشتر ممکن تر نخواهد شد ؟ بدیهی ست که ممکن است زنانی باشند که توانایی های بیشتری داشته باشند برای حضور در کابینه اما به دلیل این که فقط پنجاه در کابینه باید زنان باشند و سهمیه ای شده به ناچار امکان حضور برخی از افراد توانمند در کابینه نخواهد بود .

از طرفی بی بی سی فارسی همان قسمتی از مصاحبه ی نخست وزیر جدید کانادا را انتخاب کرده که وی مهم ترین دلیل تقسیم بندی پنجاه پنجاهی بین زنان و مردان انتخاب شده در کابینه را بودن در سال 2015 و نشانه ای از پیشرفت و تمدن می داند . اما انتظار می رود هر چه اگر تمدن و بلوغ فکری حاصل می شود ، ملاک از نگاه های جنسیتی به برخی مناصب در دولت فاصله بگیرد و به سمت " انتخاب افراد بر اساس توانمندی ها " برود - و فارغ از نگاه های جنسیتی به افراد - .

برخی کارشناسان و جامعه شناسان در نگاه کلی و به دور از توجه به چرائی های تصمیمات سیاسی از بعد سیاست بر این باور اند که جهان غرب سال ها تلاش کرده از نگاه " مرد به عنوان جنس برتر " فاصله بگیرد و اساس نگاه ها و توجهات را بر توانمندی افراد بگذارد ؛ اما پس از گذشت فقط چند دهه از شروع چنین مباحثی اکنون باز شاهد آن هستیم که مجددا غرب به سمتی می رود که نه فقط نگاه جنسیتی را به فراموشی نسپارده بلکه گویی در حال انتقام گیری از دیدگاه های قبلی بر آمده اند ؛ و این یعنی تکرار تاریخ و باز همان نگاه جنسیتی به افراد و بی توجهی به توان مندی های افراد و فقط با این تفاوت که قبلا کفه به سمت مردان سنگینی کرده و اکنون سعی بر آن است که کفه ی توجهات به سمت زنان سنگین تر باشد .

در ذیل مطلبی که رسانه ی دولتی انگلیس منتشر کرده نظرات مردم نیز درج شده که برخی از آن ها در نوع خود جالب است . شخصی که خود را " رضا از کالیفرنیا " معرفی کرده این طور می نویسد که « شما هم خودتان را مسخره کردید و هم مردم دنیا را، اخه بابا جون آی‌ آدم‌ های متفکر و کارشناس ، تعدادی کشور دنیا را با زور اسلحه و اقتصاد به قول خودتان آزاد چپاول می کنند و رژیمی مثل رژیم صیهونیستی مردم بی دفاع را در سرزمین خودشان به رگبار مسلسل می بندند و شما غربی ‌ها حقوق بین المللی را در مورد بیشتر کشور‌های دنیا ندیده می گیرید و حالا این سوال را مطرح می ‌کنید که در کشوری که سرزمین مردم را غصب کرده و با زور تفنگ و سرنیزه مردم آن سرزمین ها را کشته و آواره کرده ۴۰ یا ۵۰ زن هم به سیستم دولتی راه یافته اند و به این میگویید برابری سیاسی‌ زن با مرد ، شما مثل اینکه اخبار خودتان را هم نمی خوانید. "

برخ دیگر نیز از بی بی سی فارسی پرسیده اند که در کابینه ی آقای " جاستین ترودو " چند نفر از بومیان آمریکا و ساکنین اولیه ی کانادا حضور دارند و چند نفرشان زن هستند و چه درصدی را تشکیل می دهند . درصد سواد و رفاه در جامعه بومی آمریکای شمالی به چه نسبت است ؟ مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

14 روز قبل