ایران اینترنشنال
103

حاشیه¬سازی بی بی سی فارسی برای سفر رئیس جمهور ایران به فرانسه

3 سال قبل

هم رسانی

رویه¬ی بی بی سی فارسی از بدو تأسیس آن در سال 1387 ایجاد تفرقه و حاشیه برای دولت و جامعه ایرانی بوده است. در دولت حسن روحانی اگرچه از شدت حملات و تخریب¬های مستقیم این رسانه نسبت به دولت محمود احمدی نژاد ظاهراً کاسته شده است، اما تداوم این روند همچنان به شکلی دیگر ادامه دارد.

بی بی سی پرشین گزارش می دهد: بی بی سی فارسی به عنوان رسانه­ی دولتی انگلستان همچنان به دنبال حاشیه­سازی و جنجال است. در جدیدترین اقدام این رسانه حاشیه­سازی برای سفر رئیس جمهور ایران به فرانسه مورد توجه اتاق فکر این رسانه قرار گرفت. این بار تفاوت­های فرهنگی بر سر سرو مشروبات الکلی و گوشت غیر حلال در مراسم ناهار رسمی مورد توجه بی بی سی فارسی قرار گرفته است. درست در سال 1999 و در زمان سفر رییس جمهور وقت ایران به فرانسه نیز همین جنجال­ها توسط رادیو بی بی سی فارسی نیز مورد توجه قرار گرفت.


فرانسوی ها که شراب بخش مهمی از فرهنگ آنهاست آن زمان هم حاضر نشدند به خاطر رئيس جمهور ايران دست از صرف شراب در مهمانی شام بردارند و سرانجام مهمانی شام لغو شد و به جای آن از رئيس جمهور ايران با عصرانه ای غير رسمی پذيرايی شد. این بزرگنمایی­ها و حاشیه­سازی­ها در حالی بود که تفاوت­های فرهنگی در تشریفات استقبال دیپلماتیک امری پذیرفته شده است که معمولاً به راحتی میان طرفین قابل حل است. جالب آن است که ابعاد اقتصادی این سفر در عمل باید مورد توجه قرار گیرد که گویی برای اتاق فکر بی بی سی فارسی در اولویت چندم قرار دارد. حال باید دید بعد از کاسته شدن از حجم این حاشیه­سازی این بار بی بی سی فارسی برای فتنه­انگیزی به دنبال کدام حاشیه خواهد رفت.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

13 روز قبل