1037

بی‌بی‌سی به دنبال بهانه برای کم‌رنگ کردن فرمان ترامپ

هم رسانی

   مرحله نهایی آزمایش موشکی ایران

رسانه‌های آمریکایی و فارسی‌زبان ضدانقلاب همچون بی‌بی‌سی فارسی با طرح ادعای آزمایش موشکی توسط ایران، فضاسازی تازه‌ای علیه جمهوری اسلامی به راه انداخته‌اند.
شبکه «فاکس نیوز» این هفته به نقل از مقامات نظامی آمریکا مدعی شد که ایران اخیراً یک فروند موشک بالستیک تست کرده است. به بهانه همین خبر که هنوز صحت آن‌هم تائید نشده، آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل خواسته تا این مسئله را به بحث بگذارد.
رسانه‌های دست راستی آمریکایی آزمایش موشکی توسط ایران را نقض توافق هسته‌ای یا قطعنامه شورای امنیت خوانده و تلاش می‌کنند تا از این مسئله به‌عنوان دستاویزی برای اعمال تحریم تازه علیه ایران استفاده کنند.
دراین‌بین بی‌بی‌سی فارسی سعی کرد همراه با رسانه‌های آمریکایی و دولت‌مردان این کشور ادعاهای آن‌ها مبنی بر آزمایش موشکی ایران را تکرار کند و آن را نقض برجام بخواند؛ اما بی‌بی‌سی فارسی با رندی خاص خود سعی کرد از این خبر که اصل آن‌هم اثبات نشده و صرفاً ادعای رسانه‌های آمریکایی بود استفاده کرده و از سنگینی حکم نژادپرستانه ترامپ بکاهد. بی‌بی‌سی همچنین در گزارش خود سعی می‌کند آزمایش‌های موشکی ایران را علتی برای حکم ترامپ بخواند.
اما آیا واقعاً آزمایش‌های موشکی ایران نقض برجام است؟
در توافق هسته‌ای که سال 2015 میان ایران و شش کشور به دست آمد، هیچ اشاره‌ای به مسئله توان موشکی ایران نشده است. درواقع از ابتدا ایران اعلام کرده بود که به‌هیچ‌وجه اجازه مذاکره در مورد برنامه موشکی‌اش را نمی‌دهد. برنامه موشکی تنها در قطعنامه 2231 که قطعنامه‌های پیشین را ملغی کرده و برخی مفاد آن‌ها را حفظ کرد، مورداشاره قرارگرفته است. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درواقع یکی از ضمائم قطعنامه شورای امنیت است و نه قطعنامه ضمیمه برجام. این رابطه به این معنی است که نقض برجام به معنی نقض قطعنامه شورای امنیت است، اما نقض قطعنامه به معنی نقض برجام نیست. ازاین‌رو حتی اگر آزمایش موشک‌های بالستیک نقض قطعنامه شورای امنیت باشد، نقض توافق هسته‌ای نیست.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل