ایران اینترنشنال
104

تلاش بی بی سی فارسی برای ایجاد شکاف میان رهبری و دولت در ایران

3 سال قبل

هم رسانی

دو قطبی¬سازی و ایجاد شکاف در حاکمیت جمهوری اسلامی بارها مورد توجه رسانه¬های فارسی زبان ماهواره¬ای قرار داشته است. در این تاکتیک شناخته شده در فضای عملیات روانی و جنگ نرم دولت انگلستان و رسانه¬های آن همواره پیشگام بوده¬اند.
بی بی سی پرشین گزارش می دهد: ایجاد شکاف میان مسئولان در ایران در تمامی دولت¬ها مورد توجه هم دولت انگلستان و هم رسانه¬های اقماری وابسته به این کشور بوده است. در این کنش رسانه ای ایجاد شکاف میان قوه مجریه و رهبری بارها مورد توجه اتاق فکر این رسانه قرار داشته است. به طور مثال در جدیدترین اقدام بی بی سی فارسی مدعی این می شود که رهبر جمهوری اسلامی ایران حاضر به تأیید یا رد برنامه اقتصاد مقاومتی دولت نشد! بی بی سی فارسی ضمن تفسیر عجیب از پاسخ دفتر رهبری ایران می¬نویسد:
"گزارش ارسالی جنابعالی که حاوی برنامه ملی یازده گانه طرح ها و پروژه های دولت که در جهت اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بود، به استحضار مقام معظم رهبری رسید، معظم الله ضمن قدردانی از اهتمام دولت به این موضوع و با تاکید بر اینکه ایشان اصولا بنایی بر تایید یا عدم تایید برنامه هایی که تنظیم و اجرای آنها بر عهده دولت هاست، ندارند، نکات ذیل را در جهت اجرای موفق و موثرتر برنامه های مذکور توصیه فرمودند."
"رویکردهای اقتصاد مقاومتی (عدالت بنیانی، مردمی بودن، دانش بنیانی، درونزایی و برونگرایی) در همه برنامه ها (از جمله برنامه ششم توسعه و بودجه سنواتی) و فعالیت های دستگاه های اجرایی حاکم" شود.
در بند دیگر این نامه آمده است که رهبر ایران توصیه کرده تا "تعیین نقش دستگاه‌های اجرایی و مناطق جغرافیایی، زمان بندی اجرایی پروژه‌ها و اهداف کوتاه مدت (تاپایان دولت یازدهم)، میان مدت (پایان برنامه ششم) و بلند مدت (انتهای چشم انداز بیست ساله) صورت پذیرفته و کلیه دستگاه‌های اجرایی نسبت به آن پاسخگو شوند." این ادعاها در حالی است که این گونه توصیه¬های رهبر ایران به عنوان روندی طبیعی برای تکمیل و هم¬افزایی برنامه¬های کلان اقتصادی روندی طبیعی و متداول در این کشور بوده است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

13 روز قبل