1049

چرا عملیات رسانه‌ای اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی در خصوص حادثه پلاسکو ناکام ماند؟

هم رسانی

   ناکام ماندن اتاق فکر بی‌بی‌سی در خصوص حادثه پلاسکو

اگرچه شاید بسیاری از ماها بی‌بی‌سی فارسی را به‌عنوان رسانه ای مانند سایر رسانه‌ها و با اهداف خاص خود در نظر بگیریم اما بدون شک این نگاه نگرشی کاملاً ساده اندیشانه خواهد بود.
چراکه بی‌بی‌سی فارسی بخشی از یک طراحی پیچیده و چندلایه اطلاعاتی و رسانه‌ای در بخش برون‌مرزی سرویس امنیتی انگلستان، ایالات‌متحده آمریکا و اسرائیل علیه ایران است. بی‌بی‌سی فارسی از همان بدو تأسیس تلویزیون ماهواره‌ای خود در سال 1387 تلاش داشته است تا در بزنگاه هایی خاص با بهره‌گیری از تاکتیک‌های متنوع عملیات روانی و با ظاهری حرفه‌ای و پیچیده برای مخاطبان به موج سازی خبری و تحریک افکار عمومی بپردازد. به‌طور مثال حوادث سال 1388، تلاش در جهت اغتشاش آفرینی مراسم خاک‌سپاری آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی و مورد اخیر حادثه‌ی غم‌بار ساختمان پلاسکو ازاین‌دست موارد بوده‌اند. در این حوادث اتاق فکر عملیات رسانه‌ای بی‌بی‌سی فارسی علی‌رغم ادعای خود مبنی بر رعایت بی‌طرفی و انتقال شفاف اخبار با اتخاذ روندهایی سیاسی و غیرحرفه‌ای به دنبال بی‌اعتبار سازی رسانه‌های مرجع داخلی به‌ویژه صداوسیما و جریان سازی رسانه‌ای به نفع اهداف سیاسی دولت انگلستان و غرب بوده است. برای رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی فارسی این‌گونه حوادث و بزنگاه ها محلی بوده است برای ایجاد چالش و اختلاف و دوقطبی سازی در کشور ما.
در آخرین مورد ازاین‌دست، این رسانه از همان لحظات اولیه آغاز حادثه پلاسکو به دنبال آن بود که با زیر سؤال بردن کیفیت و کمیت عملیات امدادی به انعکاس اخبار غیرواقعی و شایعه‌سازی از محافلی بی‌نام‌ونشان بپردازد. در طراحی موردنظر، برنامه نوبت شما به‌عنوان برنامه‌ای تعاملی و برنامه 60 دقیقه به کمک وب‌سایت و کانال تلگرامی بی‌بی‌سی فارسی بیشترین حجم خبرسازی رسانه‌ای را تدارک دیدند. در این حادثه ی تلخ، بی‌بی‌سی فارسی به‌عنوان رسانه‌ای وابسته به مخالفان جمهوری اسلامی که بودجه‌اش توسط وزارت خارجه بریتانیا تأمین می‌گردد علاوه بر راهبرد مورداشاره به دنبال پررنگ کردن دعواهای سیاسی میان دو جریان داخل ایران نیز بود. به‌واقع برای این رسانه آنچه دارای کم‌ترین اهمیت بود ابعاد انسانی و جان آتش‌نشانان و افراد گرفتارشده زیر آوارها و شعله‌های آتش بود.
البته اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی با دو مشکل اساسی نیز در این روند مواجه شده بود. این مشکل اساسی ازیک‌طرف نبود منابعی قوی در بطن محل حادثه در تهران و از طرف دیگر انعکاس گسترده روند امدادرسانی پلاسکو در رادیوتلویزیون ایران بود. به‌واقع این دو عامل مانعی جدی بر سر راه جریان سازی بی‌بی‌سی فارسی محسوب شد. به‌ویژه شبکه خبر با پوشش زنده وسیع عملیات امدادرسانی و آواربرداری و همچنین فعالیت‌های قابل‌تقدیر سخنگوی عملیات امدادرسانی باعث عقب ماندن بی‌بی‌سی فارسی به‌عنوان رسانه‌ای مرجع در میان افکار عمومی ایرانیان در این حادثه شد.
این مسئله باعث شد تا بی‌بی‌سی فارسی قادر به موج سازی گسترده و سیاه نمایی چندان اثرگذار در حادثه پلاسکو نباشد. در تأیید این ادعا می‌توان به حملات کم‌سابقه رسانه‌های وابسته به بی‌بی‌سی فارسی در فضای مجازی مانند کانال های وحید آنلاین، مملکته و... به صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران از روز پنجم حادثه پلاسکو اشاره داشت. اتفاقی که رگه‌هایی از آن را می‌توان در حملات ناجوانمردانه برخی کانال‌های تلگرامی یک جریان سیاسی خاص داخلی از صداوسیما نیز مشاهده کرد. به‌هرحال برگزاری مراسم باشکوه خاک‌سپاری آتش‌نشانان قهرمان پلاسکو شکست تلاش بی‌بی‌سی فارسی و برخی جریان‌های خاص به‌منظور تبدیل کردن این مراسم به نزاعی سیاسی، خود سند دیگری بود که نشان‌دهنده شکست تلاش بی‌بی‌سی فارسی و اتاق فکر رسانه‌ای آن در حادثه پلاسکو بود. البته باید توجه داشت که عملکرد قابل‌تقدیر صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در حادثه پلاسکو نشان از این داشت که اگر رسانه‌های داخلی با کنار گذاردن برخی محافظه‌کاری به انعکاس وقایع هرچند تلخ این‌چنینی بپردازند و در این امر مسئولین نیز پاسخ گوی پرسش‌های افکار عمومی باشند، دیگر میدانی برای عرضه اندام رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی فارسی برای بخشی از افکار عمومی جامعه نخواهد بود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل