ایران اینترنشنال
105

تغییر قانون اساسی به منظور مبارزه با تروریسم

3 سال قبل

هم رسانی

تلویزیون بی بی سی فارسی برای برنامه نوبت شما موضوع " در مورد تغییر قانون اساسی فرانسه برای مقابله با "تروریسم" چه فکر می‌کنید؟ " را انتخاب کرده است .
این موضوع در پی اتفاقات اخیر به وقوع پیوسته در فرانسه برگزیده شده ؛ اتفاقاتی که بر طبق گزارشات اخیر اعلام شده بیش از صد ها کشته و زخمی روی دست دولت فرانسه گذاشته است . آن چه تا کنون منتشر شده ، بیش از صد و سی و دو کشته و آماری فراتر از سیصد و پنجاه زخمی است .

البته می توان این حوادث را نوعی رسوایی در نوع خود دانست ؛ زیرا به هر حال نمی توان منکر ناتوانی و ضعف مقامات فرانسه بود در حفظ امنیت شهروندانش.

علی الخصوص این که کشوری مانند ایران و همجوار با تحرکات داعش بدون کمترین مشکلی خوش بختانه زندگی در آن جاری ست ؛ اما در قلب اروپا با آن همه ادعا های جورواجور و چنان اتفاقاتی ...!

البته قول مشهوری وجود دارد که انسان کمتر زمانی هست که به یاد داشته بادشد شریط مثبتی همچون " امنیت و سلامتی " را ؛ و اکنون زمانی رسیده که امنیت در آرمان شهر هایی هم چون پاریس به حداقل رسیده است .

در روز های اخیر خبر هایی منتشر شد مبنی بر این که یک جوان داعشی در اعترافات خود اقرار به دریافت خدمات و کمک های تسلیحاتی داعش از غرب کرد . خبری که واکنش های مختلفی در پی داشت ؛ البته پیش از این نیز کمک رسانی های آمریکا و انگلیس به داعش - و در آغاز پیدایش داعش – برملا شده بود . کمک های قبلی آمریکا و انگلیس عموما به غذا رسانی و تجهیزات نظامی را شامل شده است .

یک سوال کلیدی این جا وجود دارد و آن این که چرا غرب از یک طرف چنین گروهی را ساخته و حمایت می کند ولی خود در حفظ امنیت مردم کشورش نا توان می ماند ؟! در امان نبودن از دست ساخت های خودی ! این سوال را با این احتمال در هم بیامیزیم که آیا ممکن است تمام این این اتفاقات همه سناریو های پیش ساخته ای - مانند انفجار برج های دو قلو آمریکا و نهایتا حمله به افغانستان ی – هستند که ضمن افزایش بد بینی نسبت به اسلام ، ایجاد بهانه هایی می شود برای حمله به کشوری مانند سوریه ؟!

آن چه قبلا مطرح شد همه احتمالاتی هستند که هر کدام به تنهایی بسیار جای بحث دارند . اما به طور کلی برخی کارشناسان ضمن اتفاقات اخیر به وقوع پیوسته در قلب اروپا را در دو جنبه خلاصه می کنند :
1- اولا این که احتمالا دست ساخته های غرب با تسلیحاتی (تسلیحاتی که به کمک غرب در اختیار دارند ! ) که در اختیارشان قرار گرفته ، از کنترل غرب خارج شده و دست به چنان جنایاتی می زنند .

2- دیگر احتمالی که وجود دارد این است که نه فقط ایجاد و تقویت داعش ، بلکه تمام جنایات این گروه تروریستی اعم از به وقوع پیوسته در خاورمیانه، آفریقا و آمرکیا و اروپا همگی برنامه ریزی شده هستند و بر مبنای یک سناریوی مشخص انجام می شوند . درست است که شرایط غرب نسبت به قبل نا به سامان تر شده ، اما نه در آن حد که داعش تا آن اندازه نفوذ کند و ضربه بزند ؛ مگر این که اجازه ای صادر شود و حتی در شرایط گرگ و میش دستوری پشت قضیه باشد !

اگر از هر طرف به این احتمالات نگاه کنیم تصویری زشت و ضعیف از یکی از قدرت های جهان می بینیم . به هر صورت اخیرا رانسوا اولاند ، رئیس جمهور فرانسه بعد از حملات پاریس در جلسه مشترک اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنای فرانسه گفت "فرانسه در جنگ است و کشورش عملیات خود را در سوریه علیه داعش تشدید می ‌کند و درصدد نابود کردن داعش است". آقای اولاند همچنین گفت "سوریه به کارخانه تولید تروریست‌ تبدیل شده و بشار اسد مسئله مهمی نیست بلکه دشمن اصلی ما درسوریه داعش است".

سخنان اخیر رئیس جمهور فرانسه احتمال دوم را قوت می بخشد ؛ این که فرانسه برای افزایش نیرو های خود به سوریه ، به دنبال بهانه و دستاویزی می گشت که اکنون با کشتار وحشتناکی که به پای داعش نوشته شد ، فرانسه بدان دست یافته نیرو های خود را برای مقابله با داعش به سوریه می فرستد . هر چند این سناریو کمی تکراری است و مشابه با آن را در حادثه دهشتناک یازده سپتامبر و منهدم ساختن برج های دوقلوی تجاری آمریکا و نوشتن آن به پای طالبان ، دیده ایم. تاریک ترین قسمت این اقدامات و سناریو ها همان قربانی شدن مردم بی گناهی است . مردمی که سوای از ملیت ، رنگ پوست ، عقاید و ... برای اهدافی کثیف جان می دهند . مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

حسین باستانی از اعضای اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی و از حقوق بگیران سرویس جاسوسی انگلیس از جمله افرادی است که همواره در نوشتن مقاله های تخریبی علیه جمهوری اسلامی یکی از فعال ترین افراد محسوب می گردد.

9 روز قبل