1054

ذوق زدگی بی‌بی‌سی از حمله آمریکا به یمن

هم رسانی

   مداخله آمریکا در تجاوز به یمن

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با ذوق زدگی از دستور ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای حمله مستقیم به یمن خبر داد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در یکی از گزارش‌های اخیر خود، با پرداختن به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا برای حمله نظامی این کشور به یمن، رضایت خود از این تصمیم را ابراز داشته است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با این تیتر که «حمله به یمن با دستور ترامپ؛ یک آمریکایی کشته شد»، نوشته است: «ارتش آمریکا گفته است در جریان حمله به پایگاه‌های القاعده در یمن یکی از نیروهایش کشته و سه نفر دیگر هم مجروح شدند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شخصاً مجوز این حمله را صادر کرده بود. این اولین حمله نیروهای آمریکایی از زمان روی کار آمدن آقای ترامپ بود.

براساس این گزارش یکی از هواپیماهای آمریکایی که در این حمله شرکت داشته مجبور به فرود اضطراری شده است.

به گفته ارتش آمریکا ۱۴ پیکارجو در این حمله که صبحگاه امروز در استان البیضا صورت گرفت، کشته شدند.

اما منابع دیگر شمار کشته‌ها را بیشتر از این میزان برآورد کرده‌اند. این منابع همچنین از کشته شدن تعدادی از غیرنظامیان در این حمله خبر دادند.

گزارش شده که چندین هلی کوپتر آپاچی در این عملیات شرکت داشتند و ۳ نفر از رهبران القاعده در میان کشته شدگان این حمله بودند.

هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا حملات متناوبی به القاعده در یمن داشته‌اند.

یک مقام استان البیضا گفته است که هلی‌کوپترها یک بیمارستان، مدرسه و یک مسجد را هدف قرار دادند.

القاعده از وضعیت بی ثبات در یمن استفاده کرده و حضورش را در جنوب و جنوب شرق این کشور تثبیت کرده است.»

اما آیا تا کنون ایالات متحده امریکا در یمن هیچ دخالتی نداشته است؟!

باید یادآوری کرد که عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در مصاحبه علناً اذعان نمود که نظامیان ارشد آمریکایی و انگلیسی در اتاق فرماندهی جنگ یمن حضور فعال دارند.

مداخله آمریکا در تجاوز به یمن از همان آغازین روزهای این حملات کاملاً آشکار و غیر قابل انکار بوده است؛ ائتلافی که عربستان آن را ایجاد و رهبری می‌کند، توسط جنگنده‌هایی به یمن تجاوز می‌کنند که تماماً آمریکایی هستند. موشک‌هایی که این جنگنده‌ها بر روی ملت یمن فرو می‌ریزند نیز اکثراً آمریکایی هستند.

همان‌طور که نشریه "فارین پالیسی" در گزارشی به آن پرداخته است، ایالات متحده نه تنها در عمل به دنبال صلح در منطقه نبوده است، بلکه بجای قطع ارسال تجهیزات نظامی به عربستان و متحدانش، بیش از پیش با تسهیل روابط، تجهیزات و تسلیحات مورد نیاز آن‌ها برای این تجاوز بزرگ را فراهم آورده است و قراردادهای کلان برای در اختیار قرار دادن موشک‌های پیشرفته، جنگنده‌ها و ... گویای این واقعیت تلخ است.

جالب توجه است که بعضاً این کمک‌های تسلیحاتی ناقض قوانین بین‌المللی نیز بوده‌اند؛ به عنوان مثال زمین‌های کشاوری و خیابان‌های بسیاری از روستاها و شهرهای یمن مملو از بمب‌های خوشه ای عمل نکرده ایست که آمریکا در اختیار عربستان قرار داده است؛ آن هم در شرایطی که قوانین بین‌المللی، ساخت، انبار کردن و فروش بمب‌های خوشه‌ای را جنایت جنگی و ممنوع دانسته است.

بعلاوه آمریکا در این مدت حتی به همین فروش تسلیحات و حمایت‌های سیاسی هم اکتفا نکرده و رسماً نیز به شکل‌هایی مختلف، شخصاً وارد عمل شده است؛ هواپیماهای سوخت‌رسان ایالات متحده، از آغاز درگیری‌ها در یمن، صدها پرواز بر فرار آسمان این کشور انجام داده و به هزاران جنگنده ائتلاف عربی برای تداوم به حملات خود به یمن، سوخت رسانی کرده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل