ایران اینترنشنال
106

" دختر خوب کیست ؟ " از نظر بی بی سی فارسی

3 سال قبل

هم رسانی

در تلویزیون بی بی سی فارسی مطلبی تحت عنوان " دخترم دختر خوبی خواهد بود ، فقط به خاطر بودنش " منتشر شده است . مطلبی که از دید غیر علمی و بر مبنای صحبت های محاوره وارانه قرار دارد . آن چه به طور کلی بر مبنای آن بحث شده به مثل اظهار نظری است که صرفا یک غیر متخصص در مورد احساسات خودش و در مورد عقاید شخصی اش صحبت کرده باشد .
پرشین بی بی سی گزارش می دهد : در مطلب فوق الذکر بی بی سی فارسی از برخی انتظاراتی که از یک شخص در جامعه به عنوان یک زن می رود اندکی انتقاد تمسخر آمیز و طنز گونه را می بینیم همان طور که می نویسد: "...در خانه دختر خوب دختری بود که حرف گوش می داد ، درس می خواند ، خوشحال بود ، لبخند می زد ، طبق استاندارد های تعریف شده ی پدر و مادرش رفتار می کرد و با هیچ چیزی مخالفت نداشت... " ؛ و در ادامه ی این مطلب با نثری غیر حرفه ای و نا متعارف به انتقاد از نوع انتظاراتی می پردازد که در جامعه از زن ها وجود دارد .

در فرهنگ ها و ملل مختلف ، در جوامع و اجتماعات انسانی ممکن است در طول زمان نگرش ها و سنت هایی مرسوم شود که لزوما در مورد درست یا اشتباه بودن آن ها نمی توان اظهار نظر کرد .

البته برخی رفتار ها ممکن است به کل غیر انسانی باشد و البته بدیهی ست منظور صحبت نیست . اما در برخی موارد نیز ممکن است در تشخیص و اظهار نظر قطعی مشکوک بمانیم و در این موارد احترام به نظرات معنا پیدا خواهد کرد.

در مطلب منتشر شده در بی بی سی فارسی می بینیم : " ... در محیط دانشگاه دختر خوب دختری بود که با سر پایین و مانتوی بلند می رفت سر کلاس و لبخند نمی زد، عطر نمی زد و به فکر شوهر بود و زندگی مشترک و اگر شوهر راضی نبود، درس نمی خواند، کار نمی کرد و از خانه بیرون نمی رفت و نمی پرسید چرا؟ ... " اما این صرفا – سوای از واقعی یا غیر واقعی بودن آن ! - یک اظهار نظر از یک تجربه ی خاص است که نسبت دادن آن به تمام جامعه چندان عقلایی نیست.

و در پایان این مطلب می گوید : " دختر دختر خوبی خواهد بود ، فقط به خاطر بودنش ، به خاطر ذات لطیفش ، به خاطر قلب مهربانش و به خاطر همه احساساتی که خواهد داشت ...".

البته در بازی با کلمات می توان برخی نگرش ها را به خود جذب می کند ، اما حقیقت مطلب این نیست که با انتظاراتی که در حال حاضر از " دختر جامعه " وجود دارد لزوما بدان معناست که اکنون به ذات لطیف و پر احساس " دختر " خدشه ای وارد شده . قاعدتا وقتی کسی ( خواه دختر یا پسر ) در جامعه ای زندگی می کند با برخی قواعد آن اجتماع را بپذیرد . و نگاه های تمسخر آمیز و از بیرون از جامعه به هنجار های اجتماعی آن اندکی غیر منصفانه خواهد بود . همین این موضوع را اضافه کنیم به انتقادات و فرافکنی های تخریبی و آغشته به احساسات که بیشتر ما را در یافتن قصد و نتیجه ی طرح چنان موضوعاتی در بی بی سی فارسی را دریابیم . مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

13 روز قبل