1069

استعفای مشاور امنیت ملی آمریکا و تحلیل یک جانبه بی‌بی‌سی

هم رسانی

   مایکل فلین مشاور امنیت ملی آمریکا

«مایکل فلین»، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ دوشنبه شب به طور ناگهانی از سمت خود استعفا کرد. این اتفاق زمانی رخ داد که ساعاتی پیش گزارش‌هایی در خصوص هشدار وزارت دادگستری آمریکا به کاخ سفید درباره احتمال باج‌خواهی از فلین منتشر شده بود.
کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد «کیت کلاگ»، ژنرال بازنشسته ارتش این کشور به عنوان جانشین موقت فلین منصوب شده است.
یک مقام ارشد آمریکا به ان‌بی‌سی نیوز گفت انتشار گزارش‌هایی در خصوص گمراه شدن «مایک پنس»، معاون ترامپ و سایر مقامات ارشد آمریکا به وسیله فلین در خصوص تماس وی با سفیر روسیه در آمریکا، در چند روز اخیر به تزلزل جایگاه فلین منجر شده بود.
یک گزارش مندرج در واشینگتن پست نشان می‌دهد فلین در خصوص تحریم‌های باراک اوباما علیه روسیه با سفیر این کشور در آمریکا رایزنی کرده بود؛ اما خود وی به مقامات دولت گفته بود با سفیر روسیه مذاکره‌ای نداشته است.
گفته می‌شود فلین در یک تماس تلفنی از مایک پنس به دلیل اظهارات متناقض‌اش عذرخواهی کرده است. ترامپ نیز دوشنبه عصر از پاسخ صریح در خصوص شرایط حاکم بر ادامه فعالیت فلین امتناع کرده بود.
در این بین بی‌بی‌سی فارسی علت کناره گیری وی از دولت ترامپ را صرفا فشارهای بیرونی بر وی و دولت جدید آمریکا مبنی بر تماس او با مقامات روسی عنوان کرد و در تحلیل خود علت عدم واکنش پوتین در مقابل با تحریم های جدید روسیه در اواخر دولت اوباما و اخراج دیپلمات های روسی را تماس های فلین با مقامات روسی می داند.
اما به نظر نکته ای که بی‌بی‌سی از آن غافل است این می باشد ادامه حضور فلین در دولت ترامپ با خیلی از رویکردهای فعلی دولت او خوانایی ندارد و در واقع فلین برای فضای تبلیغاتی ترامپ مناسب تر بود تا فضای دولت داری او. به جرات می توان گفت که یکی از ضد ایرانی ترین و ضد اسلامی ترین اعضای کابینه ترامپ مایکل فلین بود. عضوی که هم نوا با ترامپ به دنبال پاره کردن برجام بوده و هم نوا با او به دنبال عدم ورود مسلمانان به این کشور بوده است. اما هر دوی این شعاره حداقل تا کنون شکست خورده یعنی نه دیگر ترامپ با تمام لفاظی هایش به دنبال پاره کردن برجام است و نه در عمل دستور ترامپ مبنی بر عدم ورود مسلمین به این کشور اجرایی شد و متوقف باقی ماند پس به نظر دیگر جایی برای کار کردن فلین در دولت ترامپ نمی باشد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل