1072

تلاش بی‌بی‌سی برای کتمان جنایات غرب در افغانستان

هم رسانی

   تداوم حملات هوایی ناتو به غیرنظامیان افغان

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با رد کشتار غیرنظامیان در حملات ناتو به هلمند، در جهت کتمان جنایات غرب در افغانستان گام برداشته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی دیگر از گزارش‌هایی که اخیراً بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، با پرداختن به اظهارات یکی از شخصیت‌های دولتی افغانستان، در خصوص حملات هوایی ناتو به هلمند، تلاش کرده است تا به نوعی جنایت‌های نظامیان غرب در افغانستان علیه غیرنظامیان این کشور را کتمان کند.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش مذکور با اعلام این که «والی هلمند کشته شدن غیرنظامیان در عملیات هوایی نیروهای ناتو را رد کرد»، با هدف بیان شده، می‌نویسد: «والی هلمند در جنوب افغانستان می‌گوید در عملیات هوایی نیروهای ناتو که دو روز پیش (۲۱ دلو/بهمن) در ولسوالی "سنگین" این ولایت انجام شد، به غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

حیات‌الله حیات، والی هلمند، می‌گوید که بررسی‌های اولیه اطلاعاتی نشان می‌دهد که در حمله هوایی نیروهای ناتو در ولسوالی "سنگین"، غیر نظامیان کشته نشده‌اند.

والی هلمند افزود در منطقه‌ای که عملیات هوایی انجام شده، تا در حدود ۳ کیلومتری آن، غیرنظامیان زندگی نمی‌کنند.

آقای حیات تصریح کرد که در هر صورت، این موضوع به گونه جدی پیگیری خواهد شد.

براساس خبرنامه دفتر والی ولایت هلمند، در نتیجه عملیات هوایی ناتو چهار فرمانده طالبان و ۴۷ عضو دیگر این گروه کشته شده‌اند.»

این در حالی است که با یک نمونه نمی‌شود کل یک جریان را نادیده گرفت؛ هر چند در همین نمونه نیز بعضی اسناد گویای قتل عام بیش از 20 غیرنظامی افغان در اثر همین یک مورد حمله هوایی ناتو به منطقه ای در هلمند است.

این روند در قربانی شدن غیرنظامیان افغان برای نخستین بار نیز اتفاق نیفتاده است، بلکه از سال 2001 میلادی و آغاز لشکرکشی همه جانبه غرب به افغانستان تا کنون تداوم داشته است و نه تنها هر سال از شدت آن کاسته نشده، بلکه برعکس، سال به سال بر آمار آن اضافه می‌شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در همین راستا اذعان نموده است که هیات سازمان ملل در گزارش سالانه خود درباره حفاظت از غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه در افغانستان، تأکید کرده‌اند که از اول ژانویه تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۶، ۱۱ هزار و ۴۱۸ غیرنظامی شامل ۳۴۹۸ کشته و ۷۹۲۰ زخمی در جریان درگیری‌ها در افغانستان گزارش شده‌اند.

این آمار نشان دهنده این واقعیت تأسف برانگیز هستند که دو درصد در مرگ غیرنظامیان، شش درصد در زخمی شدن آن‌ها و به طور کلی سه درصد در تلفات غیزنظامیان افغان نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش را در سال 2016 به همراه داشته‌ایم.

حمله چند وقت پیش ناتو و آمریکا به مناطق مسکونی قندوز نیز که بیش از 33 کشته و 27 زخمی به همراه داشت، نمونه ای دیگر از این جنایات است.

جالب است بدانید که این نظامیان غربی حتی به بیمارستان‌ها در آمریکا نیز رحم نکرده‌اند و بیمارستان متعلق به پزشکان بدون مرز در قندوز نیز قربانی دیگر حملات هوایی آن‌ها بوده است که در آن بجای تروریست‌ها، بیماران و کادر درمانی قربانی شدند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل