1073

دوستی عربستان و امریکا برای نابودی یک منطقه

هم رسانی

   محمد بن نایف آل سعود، ولیعهد عربستان سعودی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از افزایش ارتباطات صمیمی میان آمریکا و عربستان سعودی با وجود تحولات خاص منطقه خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود به افزایش روابط صمیمی و دوستانه ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی پرداخته است؛ آن هم در شرایطی که تحولات خاص منطقه گویای نقش منفی این دو کشور است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر «ولیعهد عربستان: روابط با آمریکا تاریخی و استراتژیک است»، آورده است: «محمد بن نایف آل سعود، ولیعهد عربستان سعودی، از تقویت روابط کشورش با آمریکا خبر داده است.

او روابط دو کشور را تاریخی و استراتژیک توصیف کرده است.

محمد بن نایف این سخنان را در جریان دیدار مایک پمپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از عربستان بیان کرد.

این اولین سفر آقای پمپئو به عربستان از زمان تصدی پست ریاست این سازمان است.

در جریان این دیدار آقای پمپئو به دلیل تلاش‌های ولیعهد عربستان در مبارزه با تروریسم مدالی به او اهدا کرد.

او که وزیر کشور عربستان هم هست، گفت که کشورش به مبارزه با تروریسم ادامه می‌دهد.

ملک سلمان، پادشاه عربستان در تماس تلفنی اخیر خود با رئیس جمهور آمریکا از او برای رهبری تلاش‌های کشورهای خاورمیانه برای مقابله با تروریسم دعوت کرد.

پادشاه عربستان همچنین از آقای ترامپ خواست تا برای ساخت آینده‌ای جدید درزمینهٔ اقتصادی و اجتماعی کمک کند.

تحلیلگران معتقدند رهبران عربستان امیدوارند که دونالد ترامپ بیشتر از باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا با مسائل خاورمیانه در ارتباط باشد و به مقابله با رشد فزاینده ایران در منطقه کمک کند.»

این در حالی است که همکاری‌های صمیمانه ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی، منطقه را با بحرانی جدی مواجه ساخته است و در هر نقطه که درگیری، خونریزی، معضلات انسانی و ... به چشم می‌خورد، نام این دو در کنار هم دیده خواهد شد.

رویدادهای تلخ انسانی که در سوریه در جریان است کاملاً همین وضعیت را برای ما به نمایش می‌گذارد؛ جایی که حمایت‌های همزمان عربستان و آمریکا از گروه‌های تروریستی مختلف در این کشور و در برخی موارد همکاری‌های این دو با هم برای به زانو درآوردن دولت مردمی سوریه و خط مقاومت، کاملاً وضعیتی بحرانی را در حوزه حقوق بشر ایجاد کرده است.

جنایت‌های جنگی و غیر انسانی در یمن نیز که باز هم با همکاری آمریکا و عربستان صورت می‌گیرد، برگی دیگر از این تقویم تلخ و سیاه رفاقت صمیمی را نشان می‌دهد.

حتی همکاری‌های امریکا و آل سعود در کاهش تاریخی قیمت جهانی نفت با هدف ضربه زدن به اقتصاد ایران و روسیه نیز در این رفاقت بی اثر نبوده است.

احمد عسیری، مشاور وزارت دفاع عربستان سعودی و سخنگوی ائتلاف ضد یمن، در گفتگویی با بی‌بی‌سی، در همین راستا، بر تداوم همکاری‌های استراتژیک عربستان و آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ، به ویژه در قبال اهداف ضد ایرانی تأکید نمود و گفت: "شاید تاکتیک‌های عربستان سعودی و آمریکا در مواردی با هم متفاوت باشد، اما این دو کشور در سطح استراتژیک همیشه کاملاً هماهنگ هستند. اگر آمریکایی‌ها متوجه شوند که باید ایران را به پشت مرزهای خودش عقب برانند، این چیز خوبی است."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل