1108

خون ملت افغان بر روی یادگارهای غربی

هم رسانی

   تداوم قربانی گرفتن مین های غربی در افغانستان

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از مرگ غیرنظامیان افغان بر اثر خشونت به یادگار مانده از غرب در این کشور خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارش‌هایی که اخیراً بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، به بازتاب خبری مبنی بر مرگ چند غیرنظامی افغان در اثر برخورد با مین پرداخته است و در حالی از این حادثه گزارش می‌دهد که این خشونت یادگار غرب در افغانستان است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش مذکور با اعلام این خبر که «مین کنار جاده جان ۸ غیر نظامی را در جنوب افغانستان گرفت»، می‌نویسد: «منابع محلی ولایت فراه در غرب افغانستان تأیید کردند که به دلیل انفجار مین کنار جاده هشت غیرنظامی از جمله زنان و کودکان کشته شده‌اند.

ناصر مهری، سخنگوی والی فراه به بی‌بی‌سی گفته که این حادثه دیروز، جمعه ۱۳ حوت/ اسفند حوالی عصر روز به وقت محلی رخ داده است.

او افزود که این غیرنظامیان در حال فرار از منطقه‌ای بودند که جنگ میان گروه طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان در جریان بود.

این حادثه در ولسوالی بالابلوک ولایت فراه اتفاق افتاده است و گفته می‌شود که ۲۰ نفر نیز در این حادثه زخمی شده‌اند.

روز گذشته منابع محلی گفته بودند که این حادثه در نتیجه حمله هوایی نیروهای امنیتی افغانستان اتفاق افتاده است.

ارتش افغانستان اعلام کرده که در این جنگ ۱۰ شورشی مخالف دولت کشته شده و گروه طالبان نیز مدعی است که به نیروهای امنیتی افغانستان تلفات سنگین وارد کرده است. »

اما این خبر در حالی منتشر می‌شود که منابع مختلف در افغانستان از قربانی شدن ماهانه بیش از 45 غیر نظامی بر اثر عمل کردن مین‌هایی که در سطح وسیعی از مزاحم این کشور کاشته شده‌اند، خبر می‌دهند.

همین منابع و امارهای مختلف نشان می‌دهند که بیش از یک میلیون افغان در مناطقی زندگی می‌کنند که در مجاورتشان مملو از مین‌های کاشته شده توسط غرب است.

غرب معتقد است که مین‌های کاشته شده یا از زمان جنگ شوری سابق باقی مانده و یا توسط طالبان علیه مردم افغانستان استفاده می‌شود، اما واقعیت نشان می‌دهد که کشورهای غربی نیز از سال 2001 میلادی تا کنون نه تنها از این وضعیت کم نکرده‌اند، بلکه با کاشت مین در مناطق مختلف این کشور بر آن اضافه کرده‌اند.

وحید مژده کارشناس و فعال سیاسی افغان در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در کابل به همین واقعیت اشاره کرد و گفت: "نیروهای کشورهای غربی، مانند روس‌ها نقاط مختلف افغانستان را مین گذاری کرده‌اند که مشکلات زیادی را برای مردم این کشور بوجود آورده است.از قبل هم مشخص بود نیروهای غربی در افغانستان مین گذاری کرده‌اند اما آن‌ها مسئولیت انفجار مین‌ها را متوجه طالبان می‌کردند.همان‌گونه که نیروهای شوروی سابق در زمان حضور در افغانستان نقاط زیادی را مین گذاری کردند نیروهای غربی نیز همین کار را کرده‌اند. طالبان مین گذاری‌ها را تکذیب می‌کردند و اکنون مشخص شده که مین گذاری‌ها کار نیروهای خارجی بوده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل