1111

موش دوانی بی‌بی‌سی در برقراری ارتباط میان اصلاح طلبان و رهبری

هم رسانی

   موش دوانی بی‌بی‌سی در برقراری ارتباط میان اصلاح طلبان و رهبری

موضوع حلقه واصل اصلاح‌طلبان با مقام معظم رهبری پس از درگذشت آقای هاشمی رفسنجانی، یکی از دغدغه‌های جدی سران اصلاحات به شمار می‌رود و مدتی بحث در رسانه‌ها این بود که چه کسی می‌تواند جانشین او شود. حالا اسحاق جهانگیری گام اول را برداشته است.
او گفته که در این رابطه با بزرگان اصلاح‌طلب مذاکره و سپس با حسن روحانی مشورت کرده و در نهایت به دیدار مقام معظم رهبری رفته و درباره شرایط اصلاح‌طلبان،‌ موقعیت و جایگاه آنان در نظام و انقلاب سخن گفته است و به گفته او، رهبری استقبال خوبی داشته و تاکید داشتند که اصلاح‌طلبان کانال ارتباطی داشته باشند.

جهانگیری در قسمتی از مصاحبه اش با روزنامه شرق در خصوص همکاری اطلاح طلبان با نظام اینگونه می گوید: "من فکر می‌کنم اصلاح‌طلبان باید اصولی را برای همکاری در داخل نظام رعایت کنند. روی این اصول هم همه از جمله مقام معظم رهبری و خود اصلاح‌طلبان هم حساسیت دارند. یکی از این اصول معیارهای امام‌خمینی(ره) است. ایشان به‌عنوان معمار و بنیان‌گذار نظام جمهوری اسلامی معیارهایی داشتند که باید همه آن را در نظر بگیرند. در بین معیارهای امام‌خمینی(ره) چند معیار وجود دارد که ثابت بوده است که یکی از آنها مبارزه با استکبار بوده و در رأس آن هم مبارزه با آمریکاست. این کشور تابه‌حال هیچ‌وقت روی خوش به ما نشان نداده است. دوم، مبارزه با اشرافی‌گری بوده است و دیگری هم مبارزه با فساد بود.

من فکر می‌کنم اینها معیارهای خوب همکاری است. برداشت من این است که اینها نه‌تنها مورد قبول اصلاح‌طلبان، بلکه مورد قبول هر فردی است که می‌خواهد کار سیاسی انجام دهد. ما در روش‌های اجرائی اختلاف نظر داریم اما در اصل قضیه اختلافی وجود ندارد."

در خصوص این دیدار رسانه ها از جمله رسانه های ضد انقلاب همچون بی‌بی‌سی فارسی واکنش های مختلفی از خود ابراز کرده اند. بی‌بی‌سی فارسی در ظاهر سعی کرد که در خصوص این دیدار صرفا به ارائه گزارش بپردازد اما آنچه که در باطن این گزارش ها و تحلیل های بی‌بی‌سی بود بیشتر ایجاد فضای ناامیدی نسبت به این دیدار بود. به عنوان نمونه این شبکه در یادداشتی تحت عنوان "ردای هاشمی رویای جهانگیری" به موضوع این دیدار و فضای آن پرداخت اما در نتیجه گیری یادداشت خود سعی کرد فضای انتخابات را به گونه ای دیگر ترسیم کند. این شبکه در بخشی از یادداشت خود اینگونه نوشت: "بیم بزرگ اصلاح‌طلبان این است که در انتخابات پیش‌رو بار دیگر جریان رقیب از پیشتوانه حمایت‌های خاص نهادهای نظامی به ویژه سپاه پاسداران بهره‌مند شوند و در نتیجه رقابت را در یک وضعیت نابرابر به سود خود کنند. نگرانی از مداخله نهادهای نظامی را حتی حسن روحانی هم به صراحت بیان کرده و در نشست سراسری مجریان انتخابات گفت که نظامیان حق استقاده از اموال عمومی برای انتخابات را ندارند و در صورتی که چنین اتفاقی بیفتد دولت باید در مقابل آن بایستد." و یا در بخش دیگری از این یادداشت اینگونه آمده است: "آنها در شرایط فعلی اگر خواهان آشتی و اعتمادسازی با رهبر جمهوری اسلامی باشند قاعدتا امکان زیادی برای طرح نگرانی‌ها درباره سلامت انتخابات نخواهند داشت و باید با احتیاط مضاعف بازی سیاسی خود را پیش ببرند." 

به نظر بی‌بی‌سی با طرح این تیپ مسائل نمی خواهد اصلاح طلبان به نظام نزدیک شوند و تمام تلاش خود را می کند که آن ها را به عنوان اپوزوسیون نظام حفظ کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل