1122

دعوتی برای پنهان کردن واقعیت

هم رسانی

   نقش آفرینی شوم آمریکا در فلسطین

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از دعوت رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به کاخ سفید خبر داده است، در حالی که این دعوت تنها سرپوشی برای واقعیت‌های تلخ است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به تازگی بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، از دعوت محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به کاخ سفید، توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش مذکور با اعلام این خبر که «رئیس‌جمهوری آمریکا محمود عباس را به کاخ سفید دعوت کرد»، نوشته است: «دونالد ترامپ در تماس تلفنی با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی او را دعوت کرده است که 'به زودی' در واشنگتن دیدار کنند.

این گفت‌وگوی تلفنی در روز جمعه، نخستین تماس رئیس‌جمهوری آمریکا و رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی از زمان آغاز دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ بوده است.

ماه گذشته آقای ترامپ در کاخ سفید میزبان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بود.

در آن دیدار رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که اصراری بر راه‌حل "دو دولت" ندارد؛ اظهارنظری بر خلاف سیاست ایالات متحده که در نیم قرن گذشته از این راه‌حل حمایت کرده است.

راه حل دو دولت، به معنی تلاش برای تشکیل و به‌رسمیت‌شناختن دولت مستقل فلسطینی در محدوده مرزهای قبل از آتش‌بس سال ۱۹۶۷ میلادی است که شامل کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس هم می‌شود؛ مناطقی که اکنون در اشغال دولت اسرائیل است و اسرائیل می‌گوید در وضع کنونی قصد عقب‌نشینی از آن‌ها ندارد.»

بی‌بی‌سی ادامه می‌دهد: «این موضع‌گیری، فلسطینی‌ها را نگران کرد که در دولت دونالد ترامپ، آمریکا حتی بیش از پیش جانب اسرائیلی‌ها را بگیرد.

از آوریل ۲۰۱۴ که گفت‌وگوهای اسرائیل و فلسطینی‌ها به میانجی‌گری آمریکا شکست خورد، هیچ مذاکره دیگری بین آن‌ها انجام نشده است.

البته بعدتر مقام‌های دیگری در دولت آقای ترامپ گفتند که آمریکا هم‌چنان از راه‌حل دو دولت حمایت می‌کند.

شان اسپایسر، سخن‌گوی کاخ سفید، روز جمعه تأیید کرد که رئیس‌جمهوری آمریکا، رئیس تشکیلات خودگران فلسطین را دعوت کرده است که "به زودی زود" به واشنگتن بیاید.

نبیل ابوردینه، سخن‌گوی محمود عباس، به خبرگزاری رویترز گفته است که رئیس‌جمهوری آمریکا به رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته است در این دیدار درباره این‌که چه‌طور مذاکرات صلح را برگردانند، صحبت خواهند کرد.

به گفته او، آقای ترامپ "بر تعهدش به روند صلح که به "صلح واقعی بین فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها بینجامد" تاکید کرده است.»

اما این دعوت و ادعای ظاهری تلاش امریکا برای برگرداندن آرامش و صلح در سرزمین‌های اشغالی در شرایطی صورت می‌گیرد که واقعیت فرسنگ‌ها با آن چه بیان می‌شود فاصله دارد.

در واقعیت ایالات متحده امریکا در دوران تمامی رؤسای جمهوری خود حامی و متحد بی چون و چرای اسرائیل بوده و هست. چه در دوران قدرت جمهوری خواهان و چه در دوران حکمرانی دموکرات‌ها در آمریکا شاهد حمایت‌های بی قید و شرط ایالات متحده در رژیم اشغالگر صهیونیستی و کمک به آن‌ها در جریان تجاوز و جنایت به فلسطینیان بوده‌ایم.

اما اکنون دونالد ترامپ، در حالی دم از صلح می زند که اصلاً پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری به نوعی مدیون ارتباط نزدیکش با اسرائیل است.

ایالات متحده آمریکا در طول این سال‌ها نه تنها خود بودجه ای رسمی را برای حمایت از اسرائیل و جنایاتش در نظر گرفته است و به عبارتی مالیات مردم آمریکا را به جیب رژیم صهیونیستی ریخته است، بلکه در حرکتی که اوج این حمایت‌ها را نشان می‌دهد، در شرایطی که اسرائیل نوار غزه را تحت حملات وحشیانه خود قرار داده بود و آشکارا ملت فلسطین را قتل عام می‌کرد، رسماً به این رژیم مجوز داده می‌شود تا از انبارهای مهمات آمریکا نیز استفاده کند.

با این شرایط آیا دست دوستی ترامپ به سمت مردم فلسطین، دستی از روی محبت است؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل