1126

از کاهش محکومیت تا تبرئه کامل برای جنایت در افغانستان

هم رسانی

   الکساندر بلکمن، گروهبان سابق واحد تفنگداران دریایی بریتانیا

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به کاهش محکومیت گروهبان انگلیسی در پی قتل عضو زخمی طالبان در افغانستان پرداخته است، در حالی که جنایت‌های بزرگ تر علیه غیرنظامیان افغان با سکوت و تبرئه آن‌ها همراه بوده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیراً بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، به خبری مبنی بر کاهش محکومیت گروهبان انگلیسی در پی قتل یکی از اعضای زخمی طالبان در افغانستان پرداخته است اما در حالی این خبر به طور ویژه مورد بازتاب قرار می‌گیرد که در موارد متعدد جنایات سربازان غربی علیه غیرنظامیان افغان، بارها شاهد تبرئه عاملانش بوده‌ایم.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش مذکور با اعلام این که «حکم گروهبان بریتانیایی از "قتل عمد" عضو زخمی طالبان، به قتل شبه‌عمد کاهش یافت»، این گونه نوشته است: «دادگاهی در بریتانیا محکومیت یک عضو واحد تفنگداران دریایی این کشور را از "قتل عمد" یک عضو زخمی طالبان در افغانستان به قتل شبه‌عمد تقلیل داده است.

روز چهارشنبه، ۲۵ اسفند (۱۵ مارس)، جلسه دادگاه تجدیدنظر کیفری در لندن، برای رسیدگی به پرونده الکساندر بلکمن، گروهبان سابق واحد تفنگداران دریایی بریتانیا برگزار شد. او پیش‌تر در ارتباط با اتهام قتل عمد یک عضو طالبان در افغانستان مجرم شناخته و به ده سال حبس محکوم شده بود.

قضات دادگاه در توجیه رأی خود، به کاهش مسئولیت کیفری متهم در نتیجه اختلال روانی در زمان ارتکاب جرم استناد کردند و اتهام او را از قتل عمد به قتل شبه‌عمد کاهش دادند. مجازات این تفنگدار دریایی سابق هنوز تعیین نشده است، اما انتظار می‌رود که او از تخفیف مجازات برخوردار شود.»

شبکه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در این رابطه می‌آورد: «الکساندر بلکمن در سال ۲۰۱۳ میلادی در ارتباط با قتل عمد یک عضو زخمی طالبان هنگام انجام مأموریت گشت‌زنی مجرم شناخته شد. حداکثر مجازات قتل عمد در قوانین بریتانیا حبس ابد است، اما دادگاه قبلی نیز با در نظر "علل مخففه" ناشی از شرایط وقوع جرم، او را به ده سال حبس محکوم کرد. این نخستین‌بار در تاریخ نظامی بریتانیا بود که یک عضو ارتش این کشور به اتهام کشتن یکی از نفرات دشمن در صحنه جنگ محاکمه و محکوم می‌شد.

ماجرا از این قرار بود که در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۱ میلادی و هنگامی که نیروهای بریتانیایی در جنگ علیه طالبان در افغانستان حضور گسترده داشتند، گروه گشتی به سرپرستی الکساندر بلکمن یکی از شبه‌نظامیان طالبان را می‌یابد. اگرچه این فرد زخمی بود و اسلحه او نیز دور از دسترسش قرار داشت، نظامی بریتانیایی عمداً به او شلیک می‌کند و او را به قتل می‌رساند.»

اما در حالی بی‌بی‌سی تلاش می‌کند تا با مانور رسانه ای بر روی محکومیت هر چند تقلیل یافته این نظامی انگلیسی به دلیل قتل یک نظامی دشمن زخمی برای اولین بار، انگلیس را عادل، انسان دوست و صلح طلب به تصویر کشد که جنایات نظامیان آن‌ها علیه غیرنظامیان افغان تنها با سکوت همراه بوده است.

ریچارد استرتفیلد فرمانده سابق نیروهای انگیسی در کتاب جدید خود در خصوص دوران مأموریتش از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ در شهر سنگین واقع در ولایت هلمند با تأکید بر این واقعیت که "نیروهای بریتانیایی تحت امر امریکا، روستائیان افغانستان را می‌کشتند."، با انتقاد شدید به سربازان انگلیسی به دلیل استفاده از" تاکتیک‌های ناجوانمردانه " که منجر به کشتار مکرر روستائیان افغانستان شده است، می‌نویسد: " افرادی که در روستاهای اطراف پایگاه‌های ما زندگی می‌کردند، قصد جنگیدن با ما را نداشتند. متاسفانه در برخی مواقع این افراد به پایگاه‌های ما نزدیک می‌شدند و چون سلاح در دست داشتند از سوی نیروهای انگلیسی هدف گلوله قرار گرفته و کشته می‌شدند. آن عده از مردم افغانستان که هدف قرار می‌گرفتند در واقع قرار بود توسط سربازان انگلیسی در کشور محافظت شوند.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل