1168

غرب و وعده نابودی داعش در افغانستان

هم رسانی

   ادعای غرب برای نابودی داعش در افغانستان

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارش اخیر خود از وعده‌های غرب برای نابودی کامل داعش در افغانستان تا پایان سال جاری خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارش‌هایی که اخیراً بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، از وعده‌هایی خبر می‌دهد که غرب و ناتو برای نابودی کامل داعش در افغانستان تا پایان سال جاری مطرح کرده‌اند.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش، می‌نویسد: «سروان ویلیم سالوین، سخنگوی ناتو در افغانستان گفته است تا پایان سال ۱۳۹۶ گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در افغانستان را شکست می‌دهند تا این کشور یک پناهگاه امن برای تروریستان تبدیل نشود.

سروان سالوین در یک نشست خبری مشترک با دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، در کابل گفت نیروهای امنیتی افغانستان نسبت به سال گشته (۱۳۹۵) "بهتر و مجهزتر" شده و توانسته‌اند در جریان عملیات به گروه داعش تلفات سنگینی وارد کنند.

ناتو مأموریت رزمی خود را در ۱ جنوری/ژانویه ۲۰۱۵ پایان داده، و پس از آن وظیفه اصلی‌شان آموزش و مشوره‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان بوده است. در کنار مأموریت حمایت قاطع ناتو، شماری از نیروه های ضد ترور آمریکایی نیز در افغانستان حضور دارند.»

بی‌بی‌سی ادامه می‌دهد: «سخنگوی مأموریت حمایت قاطع در افغانستان به جنگجویان داعش هشدار داد و گفت "اگر افغانستان بیاید، شما را می‌کشیم و یا دستگیر می‌کنیم".

در یک‌سال گذشته داعش چندین حمله مرگبار را در کابل انجام داد.

سروان سالوین تأکید کرد که گروه داعش برای افغانستان و منطقه یک تهدید جدی است و فشار جنگ را نیروهای امنیتی افغانستان با کمک ناتو بالای این گروه ادامه می‌دهند.»

اما واقعیت‌ها در افغانستان نشان می‌دهد که غرب و ناتو در خوشبینانه ترین حالت ممکن شاید کمترین سهم را در مقابله با داعش در این کشور ایفا نمایند و این نیروهای بومی نظامی خود افغانستان و حتی شبه نظامیان طالبان هستند که در مناطق مختلف این کشور با اعضای داعش درگیر شده و با آن‌ها مبارزه می‌کنند.

حتی بر اساس اظهارات "اجمل زاهد" فرماندار شهرستان گلستان در ولایت فراه در غرب افغانستان، سرکرده نظامی و تربیت کننده افراد انتحاری گروه تروریستی داعش در این ولایت معروف به "عبدالرزاق مهدی" توسط طالبان به هلاکت رسیده است.

اما همانطور که گفته شد، این خوشبینانه ترین حالت ممکن است و در حالت دیگر که به واقعیت هم نزدیک تر است می‌توان گفت که غرب نه تنها سهمی در مقابله با داعش در افغانستان ندارد، بلکه در روی کار آمدن این تروریست‌ها در افغانستان نیز همانند سوریه و عراق دخیل بوده‌اند.

کارشناسان سیاسی – امنیتی در افغانستان معتقد هستند که غرب با نفوذ داعش در این کشور چندین هدف را دنبال می‌کند.

در دنیایی که دیگر تهاجم و اشغالگری نظامی آشکار معنایی ندارد و پذیرفته نمی‌شود، یقیناً داشتن یک بهانه برای حفظ موقعیت استراتژیک نظامی در منطقه برای آمریکا، انگلیس و متحدانشان کاملاً الزامی است و چه بهانه ای بهتر از حضور یکی از معروف‌ترین، نفرت انگیزترین و خطرناک‌ترین گروه‌های تروریستی این روزهای جهان که با حضورش به عنوان کمک به امنیت مردم افغان این تداوم اشغالگری برای غرب مهیا می‌شود.

هدف دوم آن‌ها نیز افزایش ناامنی در مرزهای ایران است که با حضور داعش در افغانستان هم در مرزهای غربی و هم در مرزهای شرقی کشورمان ایجاد می‌شود و این خود هدف بزرگی برای غرب شناخته شده است.

اما این واقعیتی است که شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی به آن اشاره ای نمی‌کند، بلکه برخلاف آن تلاش می‌کند تا ذهنیت مخاطبین خود را به این سمت بکشاند که بپذیرند حضور نظامی غرب در افغانستان و منطقه می‌تواند کلید راهگشایی برای رفع مشکلات امنیتیان ها باشد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل