1191

آرایش سیاسی بی‌بی‌سی برای انتخابات96

هم رسانی

   آرایش سیاسی بی‌بی‌سی برای انتخابات96

همزمانی انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال های اخیر معمولا این انتخابات را از کانون توجه ها دور کرده. انتخاباتی که اگر چه شاید در سیاست کلان کشور اهمیتی کمتر از انتخابات ریاست جمهوری دارد؛ اما نتایج آن برای رای دهندگان بیشتر و البته ملموس تر است.
اگرچه این شورا بیشتر از آن که سیاسی باشد، خدماتی و تخصصی است اما در فضای سیاست زده ی این روزهای ایران بخصوص در شهرهای بزرگ شورای اسلامی شهر هم دستخوش بازی های سیاسی شده. براساس ماهیت این شوراها که سیاسی نبوده، برای مخالفان حکومت و رسانه های آن ها هم تا حالا دلیلی نداشته که بخواهند برای اثر گذاری بر این انتخابات تلاش کنند. البته انتخابات شورای شهر تهران و ماجرای انتخاب شهردار پایتخت استثناست. حالا و در آستانه ی انتخابات پنجمین دور این شورا انگار بهانه، برای دخالت اپوزسیون در آن پیدا شده است. انتخابات شورای شهر خصوصیات انحصاری زیادی دارد. مثلا این که صلاحیت نامزدهای این انتخابات توسط هیات نظارت بر انتخابات بررسی و تایید می شود برخلاف دیگر انتخابات که شورای نگهبان مسئول رسیدگی به صلاحیت نامزدهاست. 

همین برای رسانه هایی مانند بی‌بی‌سی بهانه ای شده تا حتی در غیر سیاسی ترین انتخابات ایران هم سیاسی کاری کنند. ماجرا از جایی شروع شد که آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان با انتشار نامه ای خواسته بود در مناطقی که بافت عمده جمعیت مسلمان هستند اجازه ی کاندیداتوری به اقلیت های مذهبی داده نشود. شورای نگهبان مفسر قانون است یعنی اگر جایی از قانون نیاز به توضیح و تکمیل داشته باشد، این کار به شورای نگهبان محول می شود. به باور دبیر این شورا انتشار نامه مذکور هم یکی از این تفسیرها بوده. اما برای رسانه هایی که همیشه دنبال آتو گرفتن از حکومت هستند این موضوع می تواند مصداقی از نقض حقوق اقلیت ها باشد. اتهامی که سال هاست مطرح می شود. برای رسانه هایی مثل بی‌بی‌سی انتشار همین یک نامه کافی بود تا بر سر نقض حقوق شهروندی در ایران جنجال بپا کنند. 

حالا برای این شبکه همه چیز مهیاست. انتقاد از حکومت و این که نمی گذارد اقلیت ها راهی به مناصب دولتی پیدا کنند از یک سو و شناسایی نامزدهای این گروه و تلاش برای پیروزی آن ها از سوی دیگر. بی‌بی‌سی که پیش تر و در انتخابات سال94 سابقه ی تبلیغ برای برخی کاندیداها را هم داشته حالا این طور با خود محاسبه کرده که با یک تیر دو نشان بزند. از یک سو قانون و نهاد مفسر قانون در ایران را زیر سوال می برد و از سوی دیگر با ایجاد جوّی احساسی برای مخاطبین خود، آن ها را ترغیب می کند به نامزهای اقلیت ها رای بدهند حتی اگر خودشان مسلمان باشند. شاید اولین نمونه از تاثیر بی‌بی‌سی در این فضا انتقاد گروهی از نمایندگان مجلس به احمد جنتی باشد.

نمونه ی دیگر آن هم تایید صلاحیت شماری از نامزهای اقلیت های مذهبی در شهرهای مختلف. دو اقدامی که ممکن است تحت تاثیر همین فضاسازی بی‌بی‌سی انجام شده باشد. تا شروع تبلیغات انتخاباتی برای شوراهای اسلامی شهر و روستا هنوز زمان باقی است اما دور از واقعیت نخواهد بود اگر پیش بینی کنیم با نزدیکی انتخابات و شروع تبلیغات نامزدها، بی‌بی‌سی خواهد کوشید یک بار دیگر در صحنه ی انتخابات ایران وزن کشی کند. این بار با ارائه ی لیستی از اقلیت ها در شهرهای مختلف. اگر چه گروه هایی در داخل ایران هم احتمالا از این داستان حمایت خواهند کرد؛ اما بعید نیست تیر بی‌بی‌سی این بار به سنگ بخورد؛ چرا که برای رای دهندگان سیاسی شدن نهادی که وظیفه اش سیاست ورزی نیست، خودش یک زنگ خطر است.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل