1213

اولین محاکمه عادی در دادگاه های نظامی بحرین و سکوت بی‌بی‌سی

هم رسانی

   اولین محاکمه عادی در دادگاه های نظامی بحرین و سکوت بی‌بی‌سی

بحرین برای نخستین بار قصد دارد دو شهروند این کشور را به اتهام ارتکاب جرایم تروریستی در دادگاه نظامی محاکمه کند. پیش از این بر اساس قانون بحرین غیرنظامیان نباید در دادگاه نظامی محاکمه می‌شدند.
پارلمان بحرین مارس (فروردین‌ماه) گذشته با تغییر قانون، دادگاه های نظامی بحرین می توانند افراد عادی و غیرنظامی را نیز در اتهامات جرایم امنیتی و تروریستی محاکمه کنند. دولت بحرین مخالفان سیاسی را به ارتکاب جرایم امنیتی و تروریستی متهم می کنند. هدف از این اقدام، محاکمه مخالفان سیاسی دولت بحرین در دادگاه نظامی است. پارلمان بحرین در توجیه این تغییرات اعلام کرده بود که با این اقدام می‌خواهد کشور را از حملات تندروها در امان نگه دارد. وزیر دادگستری بحرین نیز گفته بود کسانی که حملات [تروریستی] را انجام می‌دهند دیگر حق محاکمه در دادگاه‌های عادی و غیرنظامی را ندارند.

سازمان عفو بین‌الملل همزمان با قانونی کردن محاکه غیرنظامیان در دادگاه نظامی واکنش نشان داد و این اقدام پارلمان بحرین را محکوم کرد. "سماح حدید" مدیر کمپین‌ها در دفتر منطقه‌ای سازمان عفو بین‌الملل در این باره گفت: این اقدام ناشایست با هدف ایجاد ترس و وحشت در دل‌های مردم صورت گرفته است و یک اقدام خطرناک علیه عدالت در بحرین است.
سازمان‌های فعال در زمینه حقوق بشر از این مسئله نگران هستند که در دادگاه‌های نظامی که معمولا زیر نظر مستقیم دولت‌ها اداره می‌شوند عدالت زیر پا گذاشته شود. دادگاه‌های نظامی معمولا مجازات‌ سنگینی برای متهمان صادر می‌کنند.

این رفتار غیر بشری و ضد حقوق بشر در حالی در بحرین رخ می دهد که بسیاری از رسانه های به ظاهر حامی حقوق بشر سکوت مرگ باری کرده اند. از جمله آن رسانه ها می توان به شبکه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس بی‌بی‌سی فارسی اشاره کرد که بدون هیچگونه واکنشی با سکوت محض از کناره این مساله عبور می کند. بی‌بی‌سی که تابع بی چون و چرای سیاست های دولت متبوع خود است شاید حق داشته باشد که در قبال این فاجعه انسانی سکوت کند زیرا که دولت متبوعش منافع یکصد ساله در این جزیره کوچک حتشیه خلیج فارس دارد و همچنان به دنبال چپاول این منافع می باشد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل