1246

ماله کشی بی‌بی‌سی بر روی انتقادات مرکل از دولت آمریکا

هم رسانی

   ماله کشی بی‌بی‌سی بر روی انتقادات مرکل از دولت آمریکا

اخیرا سخنان تند و تیز صدراعظم آلمان درباره رفتار ترامپ و لزوم استقلال اروپا ذهن بسیاری را معطوف به صف بندی‌های جدید اروپا کرده است که رئیس‌جمهوری آمریکا در توئیتر واکنش نشان داد و نوشت: «ما در تجارت با آلمان دچار کسری شدید می‌شویم و آنها همچنین خیلی کمتر از چیزی که باید اختصاص دهند به ناتو پول می‌دهند.
این برای آمریکا خیلی بد است و تغییر خواهد یافت.» مرکل هم روز سه‌شنبه باردیگر تاکید کرد که «اروپا باید سرنوشت خود را در دستانش بگیرد و تبدیل به یک بازیگر دیپلماتیک در عرصه بین‌المللی شود.»

بلافاصله پس از سخنان صدراعظم آلمان بود که «زیگمار گابریل»، وزیر خارجه و معاون مرکل با صراحت هر چه بیشتری وارد میدان شده و نقش رهبری آمریکا به ریاست جمهوری ترامپ را در نمایندگی کردن «ارزش‌های غربی» زیر سوال برده است. او هم‌زمان اقدامات ترامپ را که باعث «تضعیف» غرب شده‌اند، مورد انتقادهایی بی‌سابقه قرار داده است.

زیگمار گابریل گفت، ایالات متحده کشوری است که «در گذشته نقش رهبری را برعهده گرفته بوده است.» او پیش از هر چیز دولت ترامپ را متهم کرد که منافع ملی را بر فراز نظم جهانی قرار می‌دهد. گابریل همچنین نخستین سفر خارجی دونالد ترامپ در مقام رئیس‌جمهوری آمریکا به عربستان سعودی را نشانه‌ای فاجعه‌بار ارزیابی کرد و افزود که ترامپ در این سفر یک قرارداد میلیاردی تسلیحاتی بسته و سخنی از وضعیت حقوق بشر در عربستان بر زبان نیاورده است.

این سخنان مقامات آلمانی و واکنش های ترامپ با واکنش گسترده رسانه ای روبرو شد. در این میان شبکه بی‌بی‌سی فارسی که دولت متبوعش این روزها با خروج از اتحادیه اروپا از این اتحادیه فاصله گرفته و به آمریکایی ها نزدیک شده سعی کرد این سخنان تند مرکل علیه ترامپ را به نوعی ماله بکشد. بی‌بی‌سی این سخنان مقامات آلمانی را دارای مصرف داخلی دانسته و انتخابات چند ماه آینده را دلیل اصلی این سخنان نامید و همچنین این سخنان را متوجه کل آمریکا ندانسته بلکه آن را متوجه شخص ترامپ دانست. به نظر بی‌بی‌سی نگران فاصله گیری امریکا از اتحاده اروپا و از طرفی نزدیکی آن روسیه می باشد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل