1248

سیاست خارجی ایران پروژه ی جدید بی‌بی‌سی

هم رسانی

   سیاست خارجی ایران پروژه ی جدید بی‌بی‌سی

بی‌بی‌سی فارسی این روزها خود را پیشگام سیاست ورزی در ایران می داند. رسانه ای که حالا نه به عنوان یک رسانه ی اپوزسیون بلکه در قامت رسانه ی حامی دولت ایران می کوشد هم خطوط کلی سیاست دولت را تایید کند و هم هرجا لازم باشد خط مشی آن را تعیین کند.
اما یکی از نقاط اساسی برای بی‌بی‌سی فارسی انتقاد از رهبر ایران و دامن زدن به دو قطبی مردم حاکمیت است. مسئله ای اگر چه تازه نیست اما هر روز رنگی تازه به خود می گیرد.
در تازه ترین نمونه بی‌بی‌سی فارسی با پرداختن به انتقاد آیت الله خامنه ای از دیدار رییس جمهور امریکا با شاه عربستان سعودی، لحن آن را تند و نزدیک به "دشنام" دانست. تلاشی برای محکوم کردن رهبر ایران و ایجاد شکاف میان مواضع دولت و رهبری در ایران.
با این حال اما گویی بی‌بی‌سی فارسی این روزها نمی تواند اتاق فکرش را درست مدیریت کند. یک شنبه هفتم خرداد و با گذشت یک روز از سخنان رهبر انقلاب بی‌بی‌سی فارسی با این ادعا که "حملات تند" رهبری فضای میان دو کشور را ملتهب می کند کوشید سیاست خود را پیش ببرد. اما چند دقیقه برای بی‌بی‌سی کافی بود تا تمام زحماتش را با دست خود به باد دهد. مهرداد فرهمند خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که معمولا اخبار جهان عرب را پوشش می دهد؛ در خصوص واکنش ها به سخنان رهبری این طور پاسخ داد که هنوز کسی به این انتقادات "پاسخ نداده" است. اگر چه این را می توان به شکل های مختلف توجیه کرد اما ناهماهنگی در اتاق فکر بی‌بی‌سی از این هم فراتر رفت. وقتی افشین شاهی کارشناس بی‌بی‌سی طرح این انتقادات از سوی رهبر ایران را "طبیعی" دانست و اظهارات ضد ایرانی سران سعودی در ماه های اخیر را به مراتب تند تر از سخنان رهبر انقلاب دانست.
این که بی‌بی‌سی پس از اثر گذاری بر فضای سیاست داخلی ایران حالا سیاست خارجی آن را هدف گرفته، می تواند نشانه ای باشد از این که سیاست بی‌بی‌سی علیه ایران تغییری بنیادین کرده، تغییر رفتار بجای تغییر اصل نظام. پروسه ای که حالا تمرکز بر سیاست خارجی آن است.
فضای سیاسی جهان بخصوص در خاور میانه اما چندان به سود بی‌بی‌سی پیش نمی رود. کمک تسلیحاتی امریکا به عربستان، کمک های عربستان به گروه های تند رو در منطقه و هم صدایی اعراب و اسرائیل از یک سو و نقش موثر ایران در مهار تروریسم در منطقه از سوی دیگر کار را برای بی‌بی‌سی و حتی عریستان سعودی دشوار کرده.
اگر چه هنوز واکنشی جدی به سخنان رهبر ایران عنوان نشده اما بعید است منازعه ی رهبران ایران و عربستان در فضای فعلی منطقه از جدال لفظی جلو تر برود؛ اگر چه سعودی ها نشان داده اند جنبه ی نگهداری از سلاح های امریکایی ها را ندارند. بطور مثال بیش از 2 سال حملات مستمر سعودی ها به یمن. ارمغان معامله ی نفت اعراب با سلاح های امریکا. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل