1252

چرا بی‌بی‌سی دوست دارد آیت الله خامنه ای را تا سطح منازعات سیاسی پایین آورد؟

هم رسانی

   چرا بی‌بی‌سی دوست دارد آیت الله خامنه ای را تا سطح منازعات سیاسی پایین آورد؟

بخشی از سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با جمعی از دانشجویان سراسر کشور که مرتبط با سند آموزشی 2030 و مسائل فرهنگی کشور بوده است با واکنش گسترده رسانه های بیگانه و ضد انقلاب همچون بی‌بی‌سی فارسی روبرو شده است.
بی‌بی‌سی در گزارشی مفصل که به این موضوع اختصاص داد سعی کرد که این سخنان رهبری را با تشابه سازی بین سخنان ایشان با برخی از کاندیداهای جریان رقیب دولت، جانبداری رهبر ایران از سیاست های جریان رقیب دولت عنوان کند.

اما رهبری در خصوص موضوعات فوق در دیدار با دانشجویان به چه نکاتی اشاره کردند؟ که این همه باعث ناراحتی شبکه بی‌بی‌سی فارسی شده است. رهبری در بخشی از سخنان خود در خصوص سند 2030 اینگونه بیان داشتند که: "مسئله‌ی «استقلال» هم که من گفتم، خیلی مهم است. حالا همین مسئله‌ی ۲۰۳۰ -این قضیّه‌ی سند ۲۰۳۰- از همین قبیل است؛ این مسئله‌ی استقلال است. حالا بعضی‌ها می‌آیند میگویند آقا، مثلاً فرض کنیم ما تحفّظ داده‌ایم یا گفته‌ایم فلان‌چیزش را قبول نداریم؛ نه، بحث سر اینها نیست. فرض کنیم در این سند، هیچ‌چیز واضح بیّنی هم که مخالف با اسلام باشد وجود نداشته باشد -که البتّه وجود دارد؛ آنهایی که خیال میکنند ما گزارش درست نگرفته‌ایم؛ نه، گزارشهای ما گزارشهای درستی است- حرف من این است که نظام آموزشی کشور نباید بیرون کشور نوشته بشود؛ حرف من این است." و یا در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مسائل فرهنگی کشور بیان داشتند: "من به همه‌ی آن هسته‌های فکری و عملیِ جهادی، فکری، فرهنگی در سرتاسر کشور مرتّباً میگویم: هرکدام کار کنید؛ مستقل و به‌قول میدان جنگ، آتش‌به‌اختیار. البتّه در جنگ، قرارگاه مرکزی وجود دارد که دستور میدهد، امّا اگرچنانچه رابطه‌ی قرارگاه ‌قطع شد یا قرارگاه عیبی پیدا کرد، اینجا فرمانده دستورِ آتش‌به‌اختیار میدهد. خب شما افسرهای جنگ نرمید -قرار شد شما افسران جوان جنگ نرم باشید- آنجایی که احساس میکنید دستگاه مرکزی اختلالی دارد و نمیتواند درست مدیریّت کند، آنجا آتش‌به‌اختیارید؛ یعنی باید خودتان تصمیم بگیرید، فکر کنید، پیدا کنید، حرکت کنید، اقدام کنید."

با نگاهی به سخنان رهبری نه تنها متوجه این مهم می شویم که سخنان ایشان در سطح دعواهای رایج سیاسی و یا حمایت از یک جریان خاص نیست بلکه تشات گرفته از نگرانی ایشان از مخدوش شدن استقلال و فرهنگ کشور است که مورد توافق و وثوق تماک جریانات سیاسی کشور و اصول اساسی نظام اسلامی می باشد.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل