1291

آمریکا، ناجی قطر!

هم رسانی

   وزرای امور خارجه آمریکا و قطر

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از نقش ایالات متحده آمریکا در اصلاح روابط بین قطر و کشورهای عربی خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیراً در خصوص تحولات منطقه منتشر کرده است، از ایالات متحده آمریکا یک منجی ساخته و از تلاش‌های کاخ سفید برای برقراری ارتباط مجدد میان قطر و عربستان سعودی خبر داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با اعلام خبری مبنی بر اینکه «آمریکا برای حل اختلاف عربستان و قطر تلاش می‌کند»، می‌نویسد: «وزارت خارجه آمریکا به تلاش برای یافتن راهی برای پایان دادن به اختلاف بین چند کشور عرب منطقه خاورمیانه دست زده است. همزمان، یک مقام اماراتی از تصمیم کشورهای تحریم کننده قطر برای تشدید تحریم‌ها سخن گفته است.

با گذشت بیش از سه هفته از قطع رابطه چند کشور عربی با قطر و تحریم اقتصادی این امیرنشین، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، با وزیران خارجه عربستان سعودی، قطر و کویت در واشنگتن ملاقات کرده است. عربستان سعودی به عنوان رهبر حرکت منطقه‌ای علیه قطر شناخته شده و کویت نقش میایجی بین دو طرف را برعهده گرفته است.

همزمان، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی که به واشنگتن سفر کرده است، در یک پیام توئیتری کوتاه آمدن کشورش از شرایط خود برای عادی سازی روابط با قطر را مردود دانسته و نوشته است: "خواست‌های ما از قطر قابل مذاکره نیست و برعهده قطر است که به حمایت از تروریسم پایان دهد."»

این شبکه سلطنتی انگلیسی در ادامه می‌آورد: «به نظر می‌رسد که ادامه اختلاف بین دو کشور به تدریج باعث نگرانی ایالات متحده و انگیزه تلاش آن کشور برای کمک به حل و فصل این بحران شده است. آمریکا روابط نزدیکی با تمامی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس دارد. عربستان سعودی مهم‌ترین متحد ایالات متحده در منطقه محسوب می‌شود و بزرگ‌ترین پایگاه نظامی ایالات متحده در منطقه با حدود ده هزار پرسنل نظامی در امیرنشین قطر واقع است.

رکس تیلرسون در پاسخ به سئوالی در مورد پافشاری وزیر خارجه سعودی در این مورد که قطر باید تمامی خواست‌های سیزده گانه آن کشور را بپذیرد گفت: "امیدواریم دو طرف با صداقت با هم گفتگو کنند." وی همچنین در نشستی با شرکت وزیر خارجه کویت و دبیرکل سازمان ملل به بررسی بحران کنونی در منطقه خلیج فارس پرداخت. مقامات سازمان ملل نگران آن هستند که ادامه اختلاف به مداخله نظامی بیانجامد و با توجه به جو متشنج و جبهه‌بندی‌های سیاسی و اعتقادی در منطقه، دامنه چنین مداخله‌ای به سرعت گسترش یابد.»

اما آیا ایالات متحده امریکا مردم جهان را ساده تصور کرده است که واقعیت‌ها را درک نمی‌کنند یا بی‌بی‌سی تلاش دارد مخاطبین خود را ناآگاه معرفی کند که هر دروغی را می‌پذیرند؟!

نقش آمریکا در این جریان و وقوع این اتفاقات پس از سفر ترامپ به منطقه و دیدار وی با مقامات آل سعود به قدری معنادار است که نمی‌توان به راحتی از کنار آن عبور کرد.

برخی از کارشناسان حتی این موضوع را به کودتایی علیه قطر و با مدیریت آمریکا تشبیه کرده‌اند.

پایگاه اینترنتی آمریکایی فوربز به قلم آلن والد در گزارشی کاملاً این موضوع را با سفر اخیر ترامپ به عربستان مرتبط دانسته است؛ هر چند که قطر را همچون مقامات ایالات متحده به حمایت از تروریسم متهم می‌کند اما می‌آورد: "این مسئله (تحریم قطر توسط چند کشور عربی) بی ارتباط با بازدید اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از منطقه خاورمیانه نیست، زیرا او از کشورهای مسلمان منطقه خواسته بود تا به شکلی فعالانه در نبرد با تروریسم جهانی مشارکت داشته باشند. کشورهایی که این تصمیم را گرفتند خودشان همگی با تروریسم روبرو بوده‌اند و رابطه خوبی با آمریکا دارند، بنابراین به نظر می‌رسد که می‌خواهند بر قطر فشار بیاورند تا رفتارش را اصلاح کند. همسایگان قطر با این اقدام خود پیامی روشن را برای سایر کشورهای خاورمیانه و رهبران مسلمان در همه جای جهان ارسال می‌کنند: اجازه نمی‌دهیم کسی از تروریسم حمایت کند."

البته باید یادآوری کرد که در رأس کشورهای نامبرده که قربانی تروریسم و مخالف جدی آن هستند، عربستان سعودی قرار دارد که دلارهای نفتی‌اش تضمین کننده تداوم فعالیت‌های تروریستی و تکفیری نه تنها در منطقه بلکه در جهان است و همین موضوع به خوبی نشان داده و اثبات می‌کند که ادعاهای ضد تروریستی علیه قطر واقعی نبوده و تنها شعاری برای منافع سیاسی مشخص است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل