1321

بی‌بی‌سی و درخواست عفو برای یک شهروند سعودی!

هم رسانی

   واکنش آمریکا به حکم اعدام یک معلم در عربستان

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از درخواست دخالت بشردوستانه آمریکا برای عفو یک شهروند سعودی از اعدام خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به تازگی منتشر کرده است، از تلاش‌های بشردوستانه در آمریکا به منظور دخالت کاخ سفید در پرونده یک شهروند سعودی که در عربستان به اعدام محکوم شده است، خبر می‌دهد.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش، با انتشار تیتر «درخواست اتحادیه معلمان آمریکا از ترامپ برای جلوگیری از اعدام یک شهروند سعودی»، این گونه می‌نویسد: «اتحادیه معلمان آمریکا از دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور خواسته است که در پرونده مجتبی السویکت، یک شهروند عربستانی مداخله کند و از مقامات سعودی بخواهد او را عفو کنند. این اتحادیه نسبت به اعدام این شهروند سعودی در عربستان ابراز نگرانی کرده است.

به گفته اتحادیه معلمان آمریکا مجتبی السویکت در زمان دستگیری قصد داشت به عنوان دانشجو در دانشگاه میشیگان مشغول به تحصیل شود.

این اتحادیه در بیانیه‌ای گفته است که مجتبی السویکت در سال ۲۰۱۲ هنگامی که قصد داشت به آمریکا سفر کند در فرودگاه ملک فهد بازداشت و به زندانی در شهر دمام منتقل شد. او پس از محاکمه در ژوئن سال گذشته میلادی به مرگ محکوم شد.

در ۲۵ ماه مه سال ۲۰۱۷ (حدود دو ماه پیش) دادگاه عالی عربستان این حکم را تأیید کرد. سازمان حقوق بشر معتقد است که حکم اعدام او از طریق گردن زدن احتمالاً به زودی اجرا می‌شود.

بیانیه اتحادیه معلمان آمریکا می‌گوید مجتبی السویکت جمعه شب ۱۴ ژوئن از بازداشتگاهی در شهر دمام به ریاض، جایی که معمولاً اعدام‌ها در آن جا صورت می‌گیرد، منتقل شده است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده: "مجتبی متهم شده که در اعتراضاتی که در فوریه سال ۲۰۱۱ آغاز شد و تا سال ۲۰۱۲ ادامه داشت، شرکت کرده بود. ناظران سازمان ملل این اعتراضات را صلح‌آمیز توصیف کردند."

مجتبی السویکت از اقلیت شیعیان ساکن عربستان است.»

این نگرانی آمریکایی برای شهروندان شیعه سعودی با این وجود اتفاق می‌افتد که سال‌هاست شیعیان در این کشور تحت ظلم بی حد آل سعود زندگی می‌کنند و تا کنون نه تنها هیچ مخالفت جدی از سوی کاخ سفید با این ظلم صورت نگرفته، بلکه این گونه جنایات را تأیید و حمایت هم کرده‌اند.

اعدام ظالمانه رهبر شیعیان عربستان و روحانی برجسته جهان اسلام شیخ نمر باقر النمر تنها یک نمونه از این جنایات است که غرب در مقابل آن سکوتی معنادار را پیشه کرد.

همزمان با شیخ نمر، تنها در یک روز، 47 نفر به اتهام‌های واهی و دروغین توسط رژیم آل سعود گردن زده شده‌اند و باز هم کاخ سفید بر سکوت خود پایان نداد.

امارها نشان می‌دهد که در سال 2016 میلادی، بیش از 153 نفر در عربستان به روش گردن زدن اعدام شده‌اند.

با همه این وجود، ترامپ، رئیس جمهوری امریکا به عربستان می‌رود، و بعد از عیش و نوش سیاسی با حکام آل سعود، دوشادوش آن‌ها رقص شمشیری را به جا می‌آورد و اصلاً توجهی به این موضوع ندارد که با همین شمشیرها، سرهای بسیاری قطع شده و قطع می‌شود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل