1334

تناقض گویی بی‌بی‌سی، حمایت همزمان از قاتل و مقتول

هم رسانی

   حمایت از آل سعود با اتهام زنی به ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با اعلام خبر همکاری دو معلم عربستانی با ایران، در تناقضی آشکار، محکومیت آن‌ها توسط رژیم آل سعود را توجیه نمود.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در حالی که چندی پیش با انتشار گزارشی از معلم شیعه که در عربستان به اعدام محکوم شده است حمایت کرده و حتی از درخواست‌های عمومی برای ورود کاخ سفید در حمایت از این فرد خبر داد، این بار در گزارشی دیگر، کاملاً در تناقض با قبل، تلاش کرد تا با این اتهام که دو معلم عربستانی برای ایران جاسوسی کرده‌اند، محکومیت و مجازات آن‌ها توسط آل سعود را توجیه نماید.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش جدید، با این تیتر که «دولت عربستان دو معلم را به اتهام جاسوسی برای ایران محاکمه کرد»، می‌نویسد: «به گزارش رسانه‌های سعودی، دادگاه جنایی ویژه تروریسم و امنیت ملی در ریاض، پایتخت عربستان، دو معلم این کشور را دیروز سه شنبه ۲۷ تیرماه (۱ ژوئن) به اتهام جاسوسی برای ایران محاکمه کرده است.

بنابر کیفرخواستی که علیه متهمان صادر شده، این دو نفر اطلاعات مربوط به خط لوله نفتی ۱۲۰۰ کیلومتری میان شهر بقیق در ساحل خلیج فارس و شهر ینبع در ساحل دریای سرخ را به ایران انتقال داده‌اند. روزانه پنج میلیون بشکه نفت از این خط لوله نفتی می‌گذرد.»

بی‌بی‌سی ادامه می‌دهد: «دو شهروند سعودی همچنین متهم شده‌اند که برای منفجر کردن این خط لوله، در "اردوگاه‌های سپاه پاسداران و حزب الله لبنان" در ایران و عراق آموزش دیده‌اند.

دادستان کل عربستان سعودی برای هر دو متهم درخواست مجازات اعدام کرده و دادگاه به متهمان سه هفته مهلت داده تا لایحه دفاعیه خود را آماده کنند.

هویت این دو نفر فاش نشده اما به نوشته روزنامه اینترنتی سعودی وئام، یکی از متهمان ۴۱ ساله و دیگری ۳۹ ساله است و هر دو در مدارس دولتی به تدریس اشتغال داشته‌اند.

۱۶ آذر سال گذشته هم دادگاهی در عربستان سعودی، ۱۵ تن از شهروندان شیعه مذهب این کشور را که چهار سال پیش بازداشت شده بودند به اتهام جاسوسی برای ایران به اعدام محکوم کرد.

پرونده آن متهمان، هم اکنون در مرحله تجدید نظر قرار دارد.

روابط ایران و عربستان به شدت تیره است و دو کشور روابط دیپلماتیک ندارند.

ریاض، تهران را به تلاش برای ناآرام کردن کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از طریق تحریک و مسلح کردن شیعیان در عربستان، بحرین و یمن متهم می‌کند.

تهران این اتهام‌ها را تکذیب کرده و متقابلاً، ریاض را به کمک به مخالفان مسلح حکومت ایران متهم می‌کند.»

اما بررسی گزارش‌های مشابه بی‌بی‌سی در مورد این موضوع بخصوص به راحتی نشان می‌دهد که نه تنها به دنبال بازگو کردن واقعیت نیست، بلکه با تناقض‌گویی آشکار به شکل غیرقابل انکاری فقط اهداف سیاسی خود را دنبال می‌کند و تنها چیزی که در این بین برایش اهمیت ندارد، حقیقت است.

این شبکه سلطنتی انگلیسی در گزارش خود به توجیه حکم اعدام چند معلم در عربستان سعودی به اتهام همکاری با جمهوری اسلامی ایران پرداخته است اما گویا مسئولین این شبکه دچار اختلال فراموشی شده‌اند و به همین دلیل یادشان رفته است که تنها چند روز پیش گزارش دیگری را با عنوان «درخواست اتحادیه معلمان آمریکا از ترامپ برای جلوگیری از اعدام یک شهروند سعودی» منتشر کرده بودند که در آن تلاش شده بود با حضور در لباس یک مدافع حقوق بشر، به حکم اعدام معلم عربستانی توسط آل سعود اعتراض کرده و با وارد کردن ایالات متحده آمریکا به عنوان حامی این معلم، اعدام وی را نقض حقوق بشر نشان دهد.

تشابه موضوعی این دو گزارش از حکم اعدام صادر شده معلم بودن این محکومین و البته شیعه بودن آن‌ها کاملاً نشان دهنده این واقعیت است که نگرانی امثال بی‌بی‌سی و دولت‌های غربی برای مسئله حقوق بشر تنها یک ادعای دروغ است و آن‌ها از حقوق بشر تنها به عنوان یک ابزار در جهت اهداف سیاسی خود بهره برداری می‌کنند.

این در شرایطی است که اعدام شیعیان در عربستان توسط حکومت آل‌سعود، به بهانه‌های مختلفی مانند همکاری با ایران اتفاق تازه‌ای نبوده و سابقه طولانی دارد؛ از اعدام روحانی برجسته شیعه و رهبر شیعیان عربستان، شیخ نمر باقرالنمر گرفته تا قطع کردن سر 47 شیعه دیگری که همزمان با این روحانی صورت گرفت و بسیاری نمونه‌های دیگر، از ظلم بیش از حدی حکایت دارد که رژیم وهابی حاکم بر عربستان علیه شیعیان این کشور اعمال می‌کند و غرب سال‌های سال است در مقابل آن سکوت پیشه کرده و حتی در مواردی مانند اعدام شیخ نمر از این جنایات علیه بشریت، حمایت نیز کرده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل