1335

تفاوت حقیقت با توهین در رفتار بی‌بی‌سی

هم رسانی

   سیاه نمایی بی بی سی در مورد شیوع اختلال روانی در ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با نوع ابرازی توهین آمیز از ابتلای بیش از دوازده میلیون ایرانی به اختلالات روانی خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی تصویری که به تازگی منتشر کرده است، به شکلی توهین آمیز، از ابتلای بیش از دوازده میلیون ایرانی به انواع اختلالات روانی خبر داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با این عنوان که «بیش از دوازده میلیون ایرانی دچار اختلال روانی؛ زنان بیشتر از مردان در معرض خطرند»، این گونه می‌آورد: «تازه‌ترین آمار از وضعیت سلامت روان جامعه در ایران پریشان کننده است و هشدار دهنده. بر اساس تحقیقی موسوم به سیمای سلامت ایران ۱۲ و نیم میلیون نفر به نوعی دچار روانپریشی یا دست کم اختلالات روانی هستند. یکی از پیامدهای چنین وضعیتی در بعضی گزارش‌های بینالمللی بازتاب یافته که جمعیت ایران را در میان پرخاشگرترین‌ها قرار می‌دهد و گاهی هم در میان ملت‌هایی که بهره چندانی از شادی ندارند. بر اساس آمارهای وضعیت سلامتِ روان جامعه در ایران، بیشترین موارد اختلالات روانی در بین جمعیت ۱۵ سال تا ۶۴ سال گزارش شده که بیشتر از ۲۳ درصد آن‌ها دچار نوعی اختلال روانی هستند. شایع‌ترین اختلال به گفته تحقیق سیمای سلامت ایران اختلالات اضطرابی و خلقی است. عارضهای که زنان بیشتر از مردان، بیکاران بیشتر از شاغلان و افراد فقیرتر بیشتر از ثروتمندان دچارش می‌شوند.»

اما ایا این مشکل در حوزه سلامت جامعه، فقط مختص ایران است؟!

آیا نمی‌شود بجای فقط و فقط سیاه نمایی و استفاده ابزاری از این موضوع برای تخریف جامعه ایرانی، بدون توهین به یک ملت و سرزمین، واقعیت‌های این بحران جهانی را مطرح کرد و با آسیب شناسی و ارئه راهکار مناسب، در جهت بهبود آن گام برداشت؟!

بد نیست برای بی‌بی‌سی این موضوع را یادآور شویم که در خود انگلیس که این شبکه از آنجا بر علیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند، تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که بیش از دو سوم مردم، به نوعی دچار بیماری‌ها و اختلالات روانی هستند.

تحقیق بنیاد بهداشت روانی در انگلیس با اذعان به این واقعیت نشان می‌دهد که 70 درصد 18 تا 34 ساله‌ها و 68 درصد 35 تا 54 ساله‌ها در جامعه آماری مورد تحقیق، در مقطعی در زندگی‌شان از مشکلات روانی رنج برده‌اند.

این آمار در خصوص سالمندان انگلیسی، 58 درصد را نشان می‌دهد.

این تحقیق در بخشی دیگر با اعلام این که 42 درصد مردم انگلیس، در دوره ای دچار افسردگی (Depression) و حملات عصبی بوده‌اند، از ارتباط این اختلالات با میزان درآمد مردم این کشور خبر می‌دهد و اعلام می‌کند 73 درصد انگلیسی‌هایی که درآمدشان زیر یک هزار و 200 پوند در ماه بوده دچار مشکلات روانی بوده‌اند در حالی که این آمار برای آن‌هایی که درآمدشان بالاتر از 3 هزار و 701 یک پوند در ماه است، 59 درصد و برای بیکاران انگلیسی نیز 85 درصد می‌باشد.

این موسسه با اعلام این که به طور میانگین 65 درصد مردم انگلیس تاکنون دچار مشکلات روانی بوده‌اند، از وخامت بیشتر وضعیت در بین زنان این کشور خبر داد و تأکید کرد 70 درصد زنان انگلیسی دچار مشکلات عصبی و روانی بوده و این در حالی است که 60 درصد مردان انگلیسی دچار مشکلات مشابه بوده‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل