1390

اعتراف به توطئه پس از 64 سال!

هم رسانی

   مصدق، نخست وزیر ایران که کودتای 28 مرداد 1332 علیه او رخ داد

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی، پس از شصت و چهار سال، به اسنادی پرداخته است که توطئه آمریکا و انگلیس در ایران و نقش آن ها در کودتای 28 مرداد 1332 را نشان می دهد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی تصویری به وجود اسنادی اذعان نموده است که در آن بعد از گذشت شصت و چهار سال از کودتای 28 مرداد 1332 و سقوط دولت مصدق در کشورمان، به نقش بارز آمریکا و انگلیس در این توطئه ضد ایرانی تأکید شده است.

بی‌بی‌سی فارسی در توضیح این گزارش که توسط "فریبا صحرایی" گزارشگر این شبکه سلطنتی انگلیسی تهیه شده است، با استفاده از عنوان "سالگرد کودتای 28 مرداد"، تأکید می کند: «شصت و چهار سال پیش، در چنین روزی، دولت ملی محمد مصدق با کودتایی مورد حمایت آمریکای و انگلیس سقوط کرد. وزارت خارجه آمریکا امسال برای اولین بار اسناد مهمی را از آن کودتا از طبقه بندی محرمانه خارج و منتشر کرد. اسنادی که در هزار صفحه منتشر شد و ابعاد بیشتری از نقش آمریکا و بریتانیا و نیز همکاری دو روحانی سرشناس ایران در برانداختن محمد مصدق فاش کرد. این کودتا نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران محسوب می‌شود.»

چند سال پیش پایگاه اینترنتی «آرشیو امنیت‌ملی آمریکا» که زیرمجموعه دانشگاه واشنگتن است، گزارشی از ماجرای 28مرداد منتشر کرده است که متن اصلی آن، کتابی 150صفحه‌ای به نام «نبرد با ایران» است که توسط بخش تاریخ «سیا» در سال 1981 نوشته و منتشر شده بود اما بخش‌های مهم آن از جمله بخش موسوم به «اقدام پنهان» که درواقع تشریح عملیات کودتاست سال ها در اختیار عموم قرار نگرفت.

این اسناد که به تازگی منتشر شده است، بیش از گذشته از نقش انگلیس و آمریکا در این کودتای تاریخی در ایران خبر داده و اطلاعات دقیق و معتبری را در این باره ارائه می کند.

اما این همه افشاگری ها و به عبارتی بهتر اذعان به نقش در کودتا توسط غرب نبود و اکنون بار دیگر اسناد تازه ای از این اعترافات تاریخی منتشر شده است.

اسناد جدیدی که به تازگی توسط وزارت امور خارجه آمریکا از حالت محرمانه خارج شده اند، نقش انگلیس در این کودتا را پررنگ تر از قبل نشان می دهند.

یادداشت‌های وزارت خارجه آمریکا که به تازگی افشا شده اند، نشان می‌دهند مقام‌های انگلیسی و آمریکا از مهرماه سال 1331 دست‌کم سه بار برای بحث درباره سرنگون کردن دولت مصدق دیدار کرده‌اند. «کریستوفر استیل»، دومین مقام عالی‌رتبه سفارت انگلیس در واشنگتن این ایده را با مقام‌های آمریکایی در میان گذاشته است.

اما این اعتراف پس از 64 سال در شرایطی صورت گرفته است که تا کنون مقامات انگلیسی و رسانه های تحت حمایتشان مانند بی‌بی‌سی همواره در تلاش بوده اند تا واقعیت را وارونه جلوه داده و آثار رد پای خود را از این کودتا پاک کنند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل