1414

بی‌بی‌سی و توجیه حمله اسرائیل به سوریه

هم رسانی

   بی‌بی‌سی و توجیه حمله اسرائیل به سوریه

حمله اخیر جنگده های اسرائیلی به مناطقی در سوریه تنها یک روز پس از گزارش ساختگی سازمان ملل علیه دولت بشار اسد در خصوص استفاده از سلاح شیمیایی در حمله چندی پیش جنگده های سوری علیه مواضع تروریست ها در منطقه خان شیخون صورت گرفت.
حمله مورد ادعای سازمان ملل اشاره به حادثه شیمیایی خان شیخون در 14 فروردین ماه سال جای اشاره دارد که در جریان آن ده‌ها غیرنظامی سوری کشته شدند. در 14 فروردین ماه 1396 بر اثر حمله ارتش سوریه به مواضع گروه‌های تروریستی در شهر خان شیخون در استان ادلب، که تحت اشغال شورشیان تحریر الشام قرار داشت، حداقل 83 نفر بر اثر نشت گاز سمی سارین کشته شدند. این حادثه پس از حمله به مواضع تسلیحاتی گروه تروریستی تحریرالشام در خان شیخون اتفاق افتاد و پس از آن مشخص شد، انبار مذکور به عنوان محل استقرار تسلیحات شیمیایی از جانب گروه‌های شورشی مورد استفاده قرار می‌گرفته است که بر اثر حمله به آن و انتشار مواد سمی ده‌ها شهروند سوری جان خود را از دست دادند.

در آن زمان دمشق تاکید کرد که اتهام حمله شیمایی توسط دولت ساختگی می‌باشد و دولت هیچ‌گاه از تسلیحات شیمیایی استفاده نخواهد کرد. همچنین مقامات روسیه بطور رسمی اعلام کردند آنچه «حمله شیمیایی» به شهر خان شیخون خوانده می شود حمله هوایی ارتش سوریه به انبار مهمات شیمیایی شورشیان در این شهر بوده که طی آن گازهای شیمیایی در شهر منتشر شده است.

انتشار گزارش سازمان ملل در مورد سوریه کمتر از 10 روز پس از سفر گوترش دبیر کل سازمان ملل به تل‌آویو و دیدار با نتانیاهو صورت گرفته است. دیداری که در آن نخست وزیر رژیم صهیونیستی به شدت با اتهام زنی به ایران، نگرانی خود را از آن چه او افزایش نفوذ ایران در منطقه و بویژه سوریه خواند، اعلام کرده بود. در آن دیدار حتی نتانیاهو از سازمان ملل متحد انتقاد کرد و گفت که این سازمان هیچ کدام از فعالیت های ایران برای حمایت از سوریه و حزب‌الله لبنان را محکوم نکرده است. این اظهارات نتانیاهو در دیدار با دبیرکل سازمان ملل در عین حال باعث شد تا مقام عالی سازمان ملل در پاسخ به سخنان نتانیاهو اعلام کند که اسرائیل حق دارد که در امنیت به حیات ادامه دهد. تاکید گوترش به امنیت اسرائیل وقتی بیشتر معنی می‌یابد که کمتر از 10 روز پس از آن دیدار، حملات جنگنده‌های صهیونیستی به سوریه را بدون واکنش سازمان ملل مورد توجه قرار دهیم.

در این بین برخی رسانه های معاند از جمله بی‌بی‌سی فارسی با تاکید بر گزارش سازمان ملل نقض تمام قواعد از سوی اسرائیل و حمله جنگده های صهیونیستی به سوریه را مورد تائید قرار داده و آن را توجیه می کنداین در حالی است که هیچ دولتی حق تجاوز به کشور دیگر را بر اساس قواعد بین الملل ندارد.

نمی‌توان توالی سه موضوع، دیدار دبیرکل سازمان ملل از تل‌آویو و تاکید بر امنیت اسرائیل و پس از آن انتشار گزارش جهت دار سازمان ملل در مورد حمله شیمیایی سوریه و سرانجام حمله جنگنده‌های صهیونیستی به سوریه که ادعا شده مراکز شیمیایی سوریه هدف قرار گرفته را بدون ارتباط با هم عنوان کرد. حتی در ابتدایی‌ترین نگاه‌ها می‌توان روابطی معنادار را میان سه موضوع یاد شده دنبال کرد.

ارتباطی که گویا می‌توان براساس آن بمباران و تجاوز اخیر به سوریه ار جانب جنگنده‌های صهیونیستی را با چراغ سبز سازمان ملل ارزیابی کرد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل