1423

سناریو بافی بی‌بی‌سی از جنگل گلستان تا فرودگاه دمشق

هم رسانی

   عکس آرشیوی از سامانه اطفای حریق هوایی سپاه ایران

محیط زیست جزو مقوله هایی است که در سال های اخیر بارها با عنوان یک بحران جدید در رسانه ها مطرح می شود. بحرانی که احتمالا برای رسانه هایی که به آن دامن می زنند فرصتی است برای پوشش اغراض سیاسی.
اما این غرض های سیاسی گاهی فشار بر کشوری وابسته به پول نفت مثل ایران است تا تولید نفتش را کم کند و گاهی انتقاد از دولت غیر متعارف دونالد ترامپ -که گفته از کنفرانس پاریس خارج می شود- تا بوسیله ی این فشار ها او را به هماهنگی با نظم و دموکراسی تمدن غرب ترغیب کنند.

اما برای رسانه هایی مثل بی‌بی‌سی که مدت هاست اخبار محیط زیستی را پای ثابت سرخط خبرهای خود قرار داده اند، آن چه بحران محیط زیست خوانده می شود از این هم می تواند سیاسی تر باشد.

حالا بی‌بی‌سی فارسی با انگشت گذاشتن بر آتش هایی که به جان جنگل های ایران می افتد، آن را محصول حضور ایران در سوریه و محور مقاومت می داند. بی‌بی‌سی فارسی با انتشار گزارشی در خصوص هواپیماهایی که ایران در شرایط تحریم برای اطفای حریق در جایی مثل جنگل ساخته است، ادعا می کند ایران حالا این هواپیماها را برای نقل و انتقال به سوریه بکار می برد. انتشار تصاویری از دو هواپیمای مشابه که روی یکی پرچم ایران و بر دیگری پرچم سوریه نقش بسته دستاویز بی‌بی‌سی شده تا آن را همان هواپیمایی بداند که برای اطفای حریق ساخته شده است.

در این بین اما بی‌بی‌سی فارسی به چند نکته در سناریو سازی خود دقت نکرده. اول این که در تصاویر خود افرادی را نشان می دهد که در فرودگاهی که ادعا می شود در سوریه است از هواپیما پیاده می شوند و این درحالی است که به ادعای خود بی‌بی‌سی ایران با هزینه ی زیاد کابین هواپیما را مجهز به مخزن ذخیره ی آب کرده و این یعنی دیگر جایی برای سوار شدن مسافران و یا حتی حمل سلاح در این هواپیما نمی ماند.

علاوه بر این در تصاویری که بی‌بی‌سی از دو هواپیما که ادعا می کند یکی هستند، نشان می دهد، این طور القا می شود که کد این هواپیماها یکی هستند. اما در تصویری که از هواپیمای سوری نشان داده می شود کد هواپیما چندان خوانا نیست. جالب تر این که در تصایر دیگری که بی‌بی‌سی از این هواپیما نشان می دهد هیچ کدام کد مشابهی ندارد. نشانه ای از این که احتمالا شباهت چند هواپیمای سوری با هواپیمایی ایرانی زمینه ی این سناریو سازی را فراهم کرده.

اگر چه بی‌بی‌سی هیچ تصویری از حضور هواپیمای ایرانی در سوریه یا هواپیمای سوری در ایران نشان نمی دهد، اما با نشان دادن تصویری که ادعا می کند، ردیابی هوایی مسیر هواپیماها ست می گوید ترابردی سنگین میان ایران و سوریه در جریان است. این که تصویر منتشر شده بیانگر حقیقت هست یا نه را هم اگر کنار بگذاریم، در این تصویر یا مستندات پیرامونی آن هیچ نشانه ای از نوع و مالکیت هواپیمایی که به ادعای بی‌بی‌سی در رفت و آمد است یافت نمی شود. شاهدی دیگر بر سناریوی ساختگی بی‌بی‌سی.
این که بی‌بی‌سی فارسی تلاش می کند در آخرین روزهای حیات داعش در عراق و سوریه، سناریوهایی را علیه حکومت ایران بسازد احتمالا تلاشی است در هماهنگی ب
ا اسرائیل برای روزهای پس از جنگ در سوریه. مدت هاست اسرائیل برای حمله ی احتمالی به سوریه و لبنان زمینه چینی می کند. سناریوهایی از این قبل اما برای این طراحی می شود که حس تعلق مردم ایران به مقاومت و محور مقاومت را تضعیف کند.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل