1474

هم صدایی بی‌بی‌سی با وزیر خارجه آمریکا در حمله به حشد الشعبی

هم رسانی

   "تیلرسون" وزیر امور خارجه آمریکا

اخیرا تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با وزیر خارجه عربستان در ریاض گفته بود، «شبه نظامیان شیعه (در عراق) که با داعش می‏‎جنگیدند، دیگر کاری در عراق ندارند و باید به کشور خود برگردند.»
تیلرسون همچنین در جریان مشارکت در نشست شورای هماهنگی بغداد و ریاض در عربستان بر لزوم تقویت روابط این کشور با عراق تأکید کرد و اعلام کرده بود که واشنگتن به دنبال کاهش نفوذ ایران در عراق است.

در همین خصوص «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق در دیدار با رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در بغداد به اظهارات اخیر وی علیه الحشد الشعبی واکنش نشان داد و اعلام کرد که نیروهای الحشد الشعبی امید عراق و منطقه هستند. نخست وزیر عراق به تیلرسون گفت که قانون اساسی عراق اجازه نمی دهد که گروه های مسلح در خارج از چارچوب دولت حضور داشته باشند. وی افزود: الحشد الشعبی از نهادهای رسمی دولت عراق است و نیروهای آن عراقی‎هایی هستند که با تروریسم مقابله کردند. 

دفتر نخست وزیری عراق همچنین با صدور بیانیه‏‎ای به اظهارات «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا واکنش نشان داد و اعلام کرد که «از اظهارات وی تعجب می کنیم، چرا که نیروهای الحشد الشعبی شهروندان عراقی و قهرمانان ملی این کشور هستند.»

در همین زمینه شبکه بی‌بی‌سی فارسی که از ابتدای شکل گیری گروه حشد الشعبی در عراق تلاش میکرد این گروه را یک گروه با رویکردهای مذهبی معرفی کند و دائما پیرامون این گروه مباحث و اختلافات مذهبی را مطرح می کرد. اکنون هم پس از سخنان گستاخانه وزیر خارجه آمریکا در گزارشی مفصل با بهره گیری از این سخنان اقدام به تخریب حشد الشعبی کرد. بی‌بی‌سی در این گزارش در حالی آن ها را یک گروه شبه نظامی وابسته به ایران معرفی می کند که با تصویب قانونی در مجلس عراق این گروه نظامی به ارتش عراق پیوسته و ذیل فرماندهی نخست وزیر این کشور به فعالیت در عراق ادامه می دهد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل